O femeie a fost trimisă în judecată pentru ucidere din culpă, după ce a provocat în 2023 un accident rutier pe raza localității Decea. La doi ani de la producerea teribilului accident, femeia în vârstă de 52 de ani a fost trimisă în judecată. Mai exact dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară, pe rolul Judecătoriei Aiud. 

Publicitate

Accidentul s-a petrecut pe data de 27 august 2023, pe DN 1, pe raza localității Decea, în jurul orei 11.45. Atunci victimă în accident a fost o femeie în vârstă de 75 de ani.

Femeia a decedat la spitalul din Aiud, după ce a fost descarcerată dintre fiarele mașinii, în care se afla. Deși a fost dusă la spital, acesata nu a făcut față rănilor pe care le-a suferit în urma accidentului.

Magistrații au notat în motivare, pe scurt cum s-a produs accidentul mortal.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Potrivit motivării instanței,  ”în jurul orei 11.30, în timp ce conducea autoturismul, nu a adaptat viteza de deplasare într-o curbă ușoară la stânga și a avut preocupări de natură a-i distrage în mod periculos atenția (și-a întors privirea la minorul pasager pe scaunul din spate al autoturismului, pentru a-i da apă) astfel că, a pierdut controlul volanului autoturismului și a intrat cu mașina într-un cap de pod din beton, după care s-a răsturnat în afara părții carosabile a sensului său de mers, cu consecința producerii decesului numitei (...), pasageră pe locul din dreapta față, în autoturismul condus de inculpată”, se arată în motivarea instanței.

Publicitate

Momentan dosarul nu a primit un prim termen de judecată.