EVENIMENT

Gicu Grozav și Nicolae Carnat, decisivi în Petrolul Ploiești – Farul Constanța. Ambii fotbaliști din Alba au marcat

Doi fotbaliști din Alba, Nicolae Carnat și Gicu Grozav, au fost în centrul atenției în partida Petrolul Ploiești – Farul Constanța, partidă din cadrul etapei cu numărul 4 a SuperLigii României.

Deținătoarea trofeului de Campioană a României, Farul Constanța suferă cea de-a doua înfrângere consecutivă pe plan intern, în fața „lupilor galbeni” de la Petrolul Ploiești.

YouTube video

Duelul dintre cele două formații a pus față în față doi jucători ofensivi originari din judeșul Alba.

Gicu Grozav, titular în formula de start a Petrolului, a înscris în minutul 68, cu o execuție de senzație de la peste 25 de metri, majorând avantajul pentru echipa sa la 2-0.

Introdus în minutul 64, Nicolae Carnat restabilește egalitatea în minutul 90. Acesta înscrie cu șansă în poarta apărată de Lukas Zima, după ce coechipierul său, Tudor Băluță, trage la poartă, mingea lovindu-l pe atacantul din Alba și intrând în poartă.

Până la urmă meciul a fost câștigat de echipa lui Grozav, Petrolul Ploiești, cu scorul de 3-2, grație reușitei nigerianului Christian Irobiso din minutul 90+4.

După ce etapa trecută echipa antrenată de Gheorghe Hagi a pierdut rușinos cu scorul de 3-1 în fața nou-promovatei Poli Iași, Farul pierde din nou și pare a fi intrat într-un impas.

Pentru Petrolul Ploiești a fost primul succes stagional, după două remize și o înfrângere în primele trei etape.