Greva de la Fabrica de Arme Cugir a luat sfârșit: Angajații și-au primit salariile restante pe card
Greva de la Fabrica de Arme din Cugir a luat sfârșit, a declarat pentru alba24.ro, liderul de sindicat Ioan Neagu, miercuri, 24 iunie 2026.
Dacă de dimineață angajații erau tot în grevă- de mai bine de o săptămână, în jurul prânzului cardurile bancare ale acestora au început să fie alimentate cu salariul restant din luna mai.
Reaminim că angajații Fabricii de Arme Cugir au intrat în grevă din data de 16 iunie 2026. Aceștia au întrerupt producția după ce au observat că în data de 15 nu au fost încarcate cardurile cu salariul de pe luna mai.
Drept urmare timp de mai bine de o săptămână s-au aflat în grevă.
De asemenea recent, directorul fabricii Radu Coroamă și a dat demisia din fucția pe care o deținea.
Problemele la Fabrica de Arme s-au ținut lanț în ultima perioadă. La începutul lunii iunie, sindicațiștii au ieșit în stradă și au solicitat mărirea valorii tichetelor de masă, acordarea de vouchere de vacanță și creșterea cu 6,5% a salariilor.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit






Comentarii (0)