Guvernul pregătește modificarea regulilor privind emisiile de zgomot produse de echipamentele utilizate în exteriorul clădirilor, de la utilaje și mașini mobile până la alte echipamente care intră sub incidența legislației europene în domeniu.

Publicitate

Proiectul aflat pe agenda Executivului introduce proceduri speciale pentru situații de criză, elimină o obligație de raportare pentru producători și importatori și actualizează metodele de măsurare a zgomotului.

Executivul precizează însă că nu sunt modificate limitele de zgomot și nici cerințele tehnice aplicabile echipamentelor.

Guvernul urmează să modifice și să completeze Hotărârea nr. 1756/2006 privind limitarea nivelului emisiilor de zgomot în mediu produs de echipamente destinate utilizării în exteriorul clădirilor.

Publicitate

Schimbările sunt determinate în principal de actualizarea legislației Uniunii Europene și vizează atât reducerea birocrației pentru companii, cât și introducerea unor proceduri care să poată fi folosite dacă pe piața internă a UE este declarată o situație de urgență.

Publicitate

Limitele de zgomot nu se modifică

Proiectul nu schimbă limitele de zgomot și nici cerințele tehnice aplicabile echipamentelor.

Ministerul Economiei estimează un impact pozitiv asupra mediului de afaceri prin simplificarea obligațiilor administrative pentru producători și importatori. Proiectul nu ar urma să aibă impact macroeconomic și nici să genereze cheltuieli suplimentare sau să afecteze veniturile bugetare.

Modificările urmăresc, potrivit documentului, menținerea unui nivel adecvat de protecție a sănătății populației și a mediului.

Producătorii scapă de o obligație de raportare

O schimbare importantă este abrogarea articolului 16 din HG 1756/2006.

În prezent, acesta obligă producătorii sau reprezentanții autorizați să transmită autorităților naționale competente și Comisiei Europene copii ale declarațiilor de conformitate CE pentru echipamentele introduse pe piață sau puse în funcțiune.

Publicitate
AUMOVIO UAB Dual Articol 728x90 / 300x250

Obligația este eliminată ca urmare a Directivei (UE) 2024/2839.

Legislația europeană consideră această raportare redundantă, deoarece informațiile relevante privind emisiile sonore sunt deja disponibile direct pe echipament, prin indicarea nivelului garantat al puterii acustice.

Directiva europeană arată că eliminarea raportării urmărește reducerea sarcinii administrative atât pentru întreprinderi, cât și pentru autorități.

Marcajul CE și nivelul garantat al puterii sonore

Proiectul actualizează și definiția referitoare la marcarea echipamentelor.

Ca regulă generală, echipamentele trebuie să poarte în mod vizibil, lizibil și de neșters marcajul european de conformitate CE, însoțit de indicarea nivelului garantat al puterii sonore.

Este actualizată și definiția nivelului de putere acustică, prin raportare la standardele SR EN ISO 3744:2025 și SR EN ISO 3746:2010.

Publicitate

Totodată, sunt revizuite trimiterile legislative privind echipamentele care intră sub incidența actului normativ și procedurile de evaluare a conformității.

Apar reguli speciale pentru echipamentele necesare într-o situație de criză

Una dintre cele mai ample modificări este introducerea unui nou capitol, intitulat „Proceduri de urgență”.

În legislația românească vor fi introduse noțiunile de „bunuri relevante în situații de criză” și „regim de urgență pe piața internă”, în sensul Regulamentului UE 2024/2747 privind situațiile de urgență pe piața internă și reziliența acesteia.

Procedurile speciale nu vor fi însă aplicate permanent și nici tuturor echipamentelor.

Ele vor putea fi folosite numai dacă Comisia Europeană adoptă un act de punere în aplicare pentru echipamentele vizate și numai pentru acele produse care au fost desemnate oficial drept „bunuri relevante în situații de criză”.

Publicitate

Aplicarea măsurilor este, în principiu, limitată la durata regimului de urgență pe piața internă.

Testarea și evaluarea conformității vor putea fi făcute cu prioritate

În regim de urgență, organismele notificate vor trebui să trateze cu prioritate cererile de evaluare a conformității pentru echipamentele desemnate drept relevante în situații de criză.

Prioritatea se va aplica indiferent dacă cererea a fost depusă înainte sau după activarea procedurilor de urgență.

Proiectul prevede că această procesare prioritară nu trebuie să producă pentru fabricanți costuri suplimentare disproporționate.

În același timp, organismele notificate vor trebui să depună „eforturi rezonabile” pentru creșterea capacității de testare a acestor echipamente.

Publicitate

Excepție de la procedurile obișnuite: unele echipamente nu vor purta marcajul CE

Proiectul introduce și o derogare de la procedurile de evaluare a conformității care presupun în mod normal implicarea obligatorie a unui organism notificat.

Regula este însă strict delimitată.

Pe piața din România vor putea fi introduse în acest regim numai echipamentele pentru care Comisia Europeană a adoptat un act prin care extinde, la nivelul întregii Uniuni Europene, valabilitatea unei autorizații emise de un stat membru.

Condițiile de introducere pe piață sau de punere în funcțiune vor fi cele stabilite de Comisia Europeană.

Echipamentele respective vor trebui să poarte informația că sunt introduse pe piață ca „bun relevant în situații de criză”, iar informațiile și etichetele vor trebui să fie clare, lizibile și redactate în limba română.

Publicitate

În mod excepțional, echipamentele introduse pe piață în baza unei asemenea autorizații nu vor purta marcajul CE.

Măsura nu reprezintă însă o eliminare generală a marcajului CE, ci se aplică numai produselor pentru care funcționează această procedură europeană specială de criză.

Autoritățile trebuie să raporteze rapid problemele prin sistemul european ICSMS

Și supravegherea pieței va fi modificată.

Organismul de control va transmite Comisiei Europene și celorlalte state membre deciziile adoptate prin Sistemul de informare și comunicare pentru supravegherea pieței, ICSMS.

În cazul echipamentelor introduse în baza procedurilor speciale de criză, dacă sunt luate măsuri corective, Comisia și autoritățile de supraveghere din celelalte state membre trebuie informate prin ICSMS în termen de 24 de ore.

Publicitate

În perioada unui regim de urgență, autoritățile trebuie să acorde prioritate controalelor asupra echipamentelor relevante și să poată acorda asistență autorităților din alte state, inclusiv prin trimiterea unor experți sau prin creșterea capacității de testare.

Se schimbă metodele de măsurare a zgomotului

Guvernul va abroga și anexa nr. 3 a HG 1756/2006, care conține în prezent metoda de măsurare a zgomotului emis în aer de echipamentele utilizate în exterior.

Motivul nu este renunțarea la măsurarea zgomotului, ci faptul că metodele au fost actualizate direct la nivel european prin Regulamentul delegat (UE) 2024/1208.

Regulamentul european a actualizat metodele de măsurare pentru a le adapta progresului tehnic și evoluției standardizării europene. În consecință, menținerea în legislația românească a unei anexe cu aceleași reguli ar crea o dublă reglementare.

Publicitate

După modificarea hotărârii, trimiterile la vechea anexă nr. 3 vor fi înlocuite cu trimiterea directă la anexa Regulamentului delegat (UE) 2024/1208.

De ce modifică Guvernul HG 1756/2006

HG 1756/2006 transpune în legislația românească Directiva 2000/14/CE privind zgomotul emis în mediu de echipamentele destinate utilizării în exterior.

Între timp, cadrul european a fost modificat prin două directive și un regulament delegat.

Directiva (UE) 2024/2749 a introdus procedurile speciale pentru situațiile de urgență pe piața internă. Directiva (UE) 2024/2839 a eliminat anumite obligații de raportare, inclusiv transmiterea declarațiilor de conformitate pentru echipamentele vizate de legislația privind zgomotul exterior. Regulamentul delegat (UE) 2024/1208 a actualizat metodele de măsurare a zgomotului.

Publicitate

Prin proiectul aflat în discuția Guvernului, România își aliniază legislația la aceste modificări europene.

Documentul mai actualizează și denumirea autorității competente, de la vechiul „Minister al Economiei și Comerțului” la „Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului”.

Vezi integral: HG-59

foto: arhivă, rol ilustrativ