Horațiu Potra, eliberat din arest preventiv. Înalta Curte a decis arest la domiciliu în dosarul de tentativă de lovitură de stat
Mercenarul Horațiu Potra va fi eliberat din arrest preventiv și plasat în arest la domiciliu pe o perioadă de 30 de zile. Decizia a fost luată miercuri de Înalta Curte de Casație și Justiție.
Instanța a admis contestația formulată de Horațiu Potra împotriva încheierii din data de 10 iunie 2026 pronunțată de judecătorul de cameră preliminară din cadrul Curții de Apel București.
”Desființează încheierea atacată și rejudecând: În baza art. 348 raportat la art. 242 alin. 2 și art. 218 din Cpp, dispune înlocuirea măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu față de inculpatul Potra Horațiu pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 17 iunie 2026 până la data de 16 iulie 2026, inclusiv”, se arată în decizia instanței, care este definitivă, potrivit Agerpres.
Judecătorii au mai dispus ca Potra să poarte o brățară electronică de supraveghere.
Restricții
Potra nu are voie să dețină, să folosească și să poarte arme. De supravegherea sa se va ocupa Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu - Poliția Municipiului Mediaș.
Horațiu Potra se află în arest din noiembrie 2025, când a fost adus, împreună cu fiul și nepotul său, din Dubai, unde plecaseră pentru a scăpa de dosarul în care sunt acuzați de infracțiuni grave pentru destabilizarea României.
Acuzațiile
Potra a fost trimis în judecată de Parchetul General pentru tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, nerespectarea regimului materiilor explozive, orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept și instigare publică - alături de alți 20 de mercenari din gruparea sa, în același dosar în care este judecat și fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu.
Procurorii susțin că Horațiu Potra și grupul lui de mercenari urmăreau să se infiltreze în protestele organizate imediat după anularea alegerilor din decembrie 2024 pentru a crea haos.
Planul de acțiune ar fi fost pus la punct de Călin Georgescu și apropiații săi în cadrul unei întâlniri care a avut loc la o fermă din Ciolpani, imediat după anularea alegerilor prezidențiale din 2024.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)