ACTUALITATE
În comuna Rădeşti se execută lucrări pe circa 7 km pentru alimentarea cu apă a satelor Leorinţ şi Meşcreac
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/08/lucrari-apa1-e1376919597227.jpg)
De asemenea, continuă și lucrările la sistemul microregional ce va aduce apă potabilă din magistrala Alba Iulia – Sebeș, la robinetele locuitorilor din comunele Cut, Cîlnic, Șpring, Doștat și din localitatea Răhău.
Investiția presupune montarea de conducte pe o lungime totală de circa 45 de kilometri și realizarea a 8 gospodării de apă, stații de clorinare, stații de pompare și rezervoare de mare capacitate, iar valoarea totală se ridică la aproape 6 milioane de lei + TVA, bani proveniți din bugetul propriul al Consiliului Județean Alba.
Lucrările au avansat într-un ritm foarte bun și se lucrează deja în zona localității Cunța, astfel că se așteaptă ca investiţia să fie finalizată în circa un an.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)