Încă o zi liberă pentru români: Patriarhia a cerut ca ziua Înălțării Domnului să fie declarată nelucrătoare
„Scrisoarea de la Patriarhie a fost trimisă grupurilor parlamentare—solicită ca Ziua Eroilor—Ziua Înălțării Domnului, să fie declarată zi nelucrătoare”, a spus secretarul Camerei Deputaților, Niculae Mircovici, la finalul ședinței Biroului Permanent.
Înălțarea Domnului este sărbătorită la 40 de zile după Înviere, în Joia din săptămâna a VI-a, după Paști.
Cea mai recentă iniţiativă de a creşte numărul zilelor libere a venit din partea unui senator PPDD care a pregătit un proiect legislativ prin care cerea ca ziua de 15 septembrie să fie zi liberă pentru toţi românii care sunt părinţi, pentru a-şi putea însoţi copiii la festivităţile organizate cu ocazia primei zile de şcoală.
Sursa: Realitatea.net
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (4)