Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, la această oră - 20.00, sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare, cu depunere pe suprafața de rulare pe mai multe drumuri din țară. În județul Alba sunt semnalate ninsori fără depuneri.

Publicitate

Se acționează cu utilaje de deszăpezire. De asemenea, este semnalată ninsoare izolată pe tronsonul kilometric 238 – 250 al autostrăzii A1 Sibiu-Deva, în zona municipiului Sibiu, dar și pe autostrada A10 Sebeș-Turda. Se acționează cu material antiderapant.

Drumuri acoperite cu zăpadă: în județele Harghita (DN 13B, în Pasul Bucin, DN 12A, în Pasul Frumoasa) și Sibiu (DN 14 Slimnic și DN 14A Mediaș).

Ninge, însă fără depunere pe carosabil, pe mai drumuri din județul Alba. Se acționează cu utilaje de deszăpezire.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

De asemenea, este semnalată ninsoare izolată pe tronsonul kilometric 238 – 250 al autostrăzii A1 Sibiu-Sebeș, în zona municipiului Sibiu, dar și pe autostrada A10 Sebeș-Turda. Se acționează cu material antiderapant.

IPJ Sibiu anunță că pe DN 14, Slimnic- Mediaș, și DN 14 A, Mediaș – Blăjel, traficul rutier se desfășoară îngreunat, în condiții de iarnă.

Polițiștii rutieri monitorizează circulația autovehiculelor și sunt în contact permanent cu drumarii, care acționează cu utilaje de deszăpezire în vederea menținerii viabilității părții carosabile.

În acest context, polițiștii le recomandă conducătorilor auto să circule cu viteză redusă, să mărească distanța între autovehicule, să semnalizeze din timp și să se asigure foarte bine înainte de a schimba direcția de deplasare și să folosească cu preponderență frâna de motor.

Publicitate

Pe A1 drumarii au acționat cu 7 auto cu 35 tone de material antiderapant.

Foto/ video: DRDP Brașov