Uncategorized
„Bătrânei sau tinerei”: Un spectacol Commedia dell’Arte, cu grupul Skepsis, pe treptele Sălii Unirii din Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/04/IMG_3694.jpg)
În Bătrânei sau Tinerei?, Pantalone (bătrânul acru, bogat şi avar) doreşte să se căsătorească cu Isabella, frumoasa fiică a Doctorului Gratiano (bătrânul om de ştiinţă care ştie multe dar nu înţelege nimic din ceea ce ştie) care este în stare de orice pentru a-şi vedea visul de a învia morţii împlinit. În această lume, în care deseori cei puternici călcau uşor în picioare pe cei din jur pentru a-şi atinge scopurile, tânărul Lelio (îndrăgostit de Isabella), ajutat de servitori inteligenţi, (Colombina), jucăuşi (Arlechino) sau vicleni (Brighela) încearcă să dejoace planurile bătrânilor spre a putea da o şansă de supravieţuire şi speranţă dragostei într-o lume dominată de jocuri de putere şi bani. Dincolo de conflictul dintre generaţii care se conturează, sub masca umorului spumos, debordant, se desfăşoară o lupta continuă. Lupta dintre cei puternici, abuzivi, corupţi şi decăzuţi cu cei slabi, simpli, dar curaţi la suflet, nevoiţi să găsească mijloace inventive de a-şi apăra năzuinţele.
Distribuţie:
Arlechino – Răzvan Cociobea
Colombina – Olga Surd
Pantalone – Viorel Mihai
Lelio – Bogdan Berar
Doctorul – Eugenio Brighella – Ludmila Cioflică
Isabella – Andreea Adam
Căpitanul – Daniel Muntean
Regia: Viorel Cioflică
Tehnic: Ovidiu Olea
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)