ACTUALITATE
Legiunea XIII Gemina şi Lupii Apoulonului fac spectacol la Festivalul Roman Zalău-Porolissum. Demonstraţii de tehnică militară, ateliere antice
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/07/10432972_915590661791637_8880171572998768548_n.jpg)
La cea de a X-a ediţie a Festivalului Roman Zalău-Porolissum îşi vor face apariţia şi Legiunea XIII Gemina de la Apulum şi Lupii Apoulonului. Cele două trupe formate din reenactori albaiulieni, care dau viaţă unor aspecte de civilizaţie antică romană şi dacică, vor încerca timp de o zi să cucerească publicul zălăuan.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)