Lista neagră a liberalilor care vor fi dați afară din PNL, după scandalul ”Veștea”: Sunt vizați 18 parlamentari și 2 lideri locali
Lista neagră a liberalilor care vor fi dați afară din PNL, după experimentul ”Veștea”: 18 parlamentari și doi lideri locali, dintre care unul este chiar Adrian Veștea, vor fi excluși marți, potrivit presei centrale.
Excluderea va avea loc marți, la două zile după congresul extraordinar al PNL.
G4Media a publicat o listă a liberalilor aflați pe lista neagră după ce au susținut propunerea eșuată a unui guvern format de Veștea, citând surse ale publicației:
- Cătălin Predoiu
- Monica Anisie
- Sorin Câmpeanu
- Nicoleta Pauliuc
- Mihai Veștea
- Andrei Baciu
- Lucian Bode
- Alina Gorghiu
- Ion Iordache
- Aneta Matei
- Mititelu Eduard
- Pandea Ciprian
- Prișcă Răzvan
- Rusu Sebastian
- Ionuț Stroe
De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov), potrivit surselor citate de G4Media.
De asemenea, liberalii vor exclude și un europarlamentar. Este vorba despre Rareș Bogdan.
Aceștia fuseseră avertizați. Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluții.
Una prevedea că participarea membrilor partidului la construcția unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alinei Gorghiu.
Mai mulți dintre aceștia au declarat că aceste decizii sunt ”abuzive” și vor fi contestate.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)