EVENIMENT

LIVE TEXT: Industria Galda de Jos, cu un pas în Liga 3. Victorie la scor de neprezentare în fața campioanei județului Covasna

Campioana județului Alba, Industria Galda de Jos, învinge campioana județului Covasna, Prima Brăduț, în manșa tur a barajului de promovare în Liga 3.

Alexandru Cioară, sărbătoritul zilei, este eroul Industriei, după ce a înscris toate cele trei goluri ale partidei.

Industria Galda de Jos este super-campioana fotbalului din Alba, întrucât în luna iunie fotbaliștii pregătiți de Doru Oancea au câștigat atât Liga 4, cât și faza județeană a Cupei României.

Câștigarea Ligii 4 a județului Alba, i-a trimis pe găldeni în barajul de promovare în Liga 3, competiție în care au activat timp de 7 sezoane consecutive, până în 2021.

Meciul a avut loc pe stadionul din Galda de Jos.

Principalele evenimente ale meciului:

Ora 18:00 – Meciul a început!

minutul 3 – Industria are prima mare ocazie a meciului, Lupșan reia cu capul peste poartă după centrarea lui Baghiu.

minutul 7 – Alexandru Cioară trage primul șut pe cadrul porții. Industria are un tempo superior.

minutul 9 – Sărbătoritul  zilei, Alexandru Cioară, deschide scorul pentru gazde cu un șut plasat din interiorul careului. Industria Galda 1 – 0 Prima Brăduț.

minutul 12 – Jucătorul oaspeților, Vișan Ionuț vede primul cartonaș galben al partidei.

minutul 30 – Flaviu Baghiu, de la gazde, vede și el cartonașul galben.

minutul 31 – Alexandru Cioară înscrie din nou, cu un șut în forță din exteriorul careului, care „sparge” blocajul portarului advers. Industria Galda 2 – 0 Prima Brăduț.

Pauză pe arena din Galda de Jos

minutul 56 – Tegbo Best șutează din prima, iar mingea lovește transversala, urmând să pice pe linia porții, apoi să fie reținută de portarul oaspeților. Tabela rămâne nemișcată

minutul 58 – Sabin Dîstaru, de la Prima Brăduț, execută o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri. Șutul său trece puțin pe lângă poarta lui Sergiu Bistraie.

minutul 65 – Părăsește terenul, pentru gazde, Andrei David și intră Raul Buliga

minutul 68 – HAT-TRICK! Alexandru Cioară semnează tripla, cu un alt șut din exteriorul careului, primind balonul de la Tegbo Best. Industria Galda 3 – 0 Prima Brăduț.

minutul 73 – Doru Oancea mai operează două modificări: Tegbo Best și Flaviu Baghiu sunt înlocuiți cu Rareș Georgiu și Sergiu Puha.

minutul 75 – Fundașul gazdelor, Alexandru Juncan, nu mai poate continua. Este înlocuit cu Szilard Csegoldi. Industria a efectuat toate modificările, în vreme ce Prima Brăduț nu a schimbat deloc.

minutul 78 – Bogdan Oniche reia peste poartă din 3 metri.

minutul 84 – Raul Buliga lovește transversala, din lovitură liberă, de la 40 de metri

minutul 85 – Pentru oaspeți, părăsește terenul Veress Botond și intră Victor Ene.

Minutul 89 – Oaspeții mai operează două schimbări. Este vorba despre Laszlo Bede și Marian Ologu, care le lasă locul din teren lui Alpar Panczel și Zoltan Tokos

Final de meci – Gazdele câștigă cu 3-0. Alexandru Cioară, omul meciului, cu trei reușite. Prestație de zile mari a atacantului Industriei.

Audiență

Oaspeții au făcut deplasarea de peste 200 de kilometri cu un efectiv de aproximativ 30 de suporteri.

Susținătorii echipei gazdă au umplut tribuna stadionului din Galda de Jos, aproximativ 200 de spectatori la meci.

Formule de start:

Industria Galda de Jos abordează acest meci cu următoarea formulă:

Bistraie – Juncan, Potopea Adrian, Ștefan Radu, Adrian Matei – Oniche, D. Lupșan – Baghiu, Tegbo, Cioară Alexandru – Andrei David; rezerve D. Maier, Samoilă, Csegoldi, Căt. Ivașcu, P. Medrea, R. Giorgiu, Buligă, Puha, S. Mureșan. Antrenor Doru Oancea

Prima Brăduț începe în următorul efectiv:

Ungureanu – Vișan, Ologu, Barabaș, Szakats, Lazar, Isac, Szanto. Dîrstaru, B. Laslo, Veress; rezerve Ungvari, Panczel, Dobai, Tokos, Ene, Mag, Farkaș, Szekely, Kopeczky. Alexandru Sorin Lopecky. Antrenor, Tokos Zeno

Pentru a oficia partida, au fost delegați din partea Comisiei Centrale a Arbitrilor: