LIVE TEXT: Unirea Alba Iulia 2 – 1 Metalurgistul Cugir. Victorie la limită. Toate detaliile din „derby de Alba” pe Cetate

Victorie cu 2-1 pe „Cetate” pentru Unirea Alba Iulia în penultima etapă a play-off-ului Ligii a 3-a, în fața marilor rivali de la Metalurgistul Cugir.

Acest rezultat o pune pe Unirea Alba Iulia în poziția de favorită pentru încheierea campionatului pe locul 3.

Penultima etapă a actualului sezon de Liga a 3-a le-a pus față în față, de la ora 18:00, pe cele mai importante formații ale județului Alba, Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir.

Această confruntare se poate dovedi decisivă pentru stabilirea clasamentului final, cele două formații având miza locului 3.

Cele mai importante momente ale jocului dintre Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir:

Partida a început!

minutul 10: Andrei Roșu (Unirea Alba Iulia) ratează prima mare ocazie a meciului, din situație de unu la unu cu portarul.

minutul 30: Fundașul Unirii, Paul Codrea respinge cu capul de pe linia porții.

minutul 35: Paul Codrea părăsește terenul grav accidentat, fiind preluat de către ambulanță. M. Dehelean îl înlocuiește.

minutul 37: Cristian Cocan deschide scorul și mișcă noua tabelă electronică pentru prima dată. Unirea Alba Iulia 0 – 1 Metalurgistul Cugir.

Pauză pe „Cetate”. Unirea Alba Iulia 0 – 1 Metalurgistul Cugir.

minutul 59: Răzvan Fetița obține un penalty fiind falutat de Sebastian Itu.

minutul 60: Andrei Roșu transformă lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea. Unirea Alba Iulia 1 – 1 Metalurgistul Cugir.

minutul 67: Darius Indrei înscrie cu un șut de zile mari din exteriorul careului, la colțul lung. Unirea Alba Iulia 2 – 1 Metalurgistul Cugir.

Final de meci pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia. Unirea obține cea de-a doua victorie consecutivă în fața marilor rivali din Cugir.

Formule de start:

CSM Unirea Alba Iulia:

primul 11: A. Raț – E. Codrea, P. Codrea, A. Benkirat, –  A. Circov, C. Cristea, G. Mâlnă, D. Indrei -R. Fetița, A. Roșu

rezerve: C. Iovicin, E. Harangozo, ,A. Bârdea, I. Grozav, D. Oneț, M. Dehelean, D. Vlad, M. Sebaș, F. Morar, D. Borza.

Antrenor: Marcel Rusu

Metalurgistul Cugir:

primul 11: R. Csapo – M. Udrea, S. Itu, F. Vlădia, A. Tăban, – C. Cocan, P. Păcurar, M. Boldea T. Șaucă, – M. Domșa, F. Bura

rezerve: I. Herlea, M. Neagu, D. Androne, L. Itu, A. Șuteu,, P. Haj, C. Selagea, I. Cîrloanță, S. Tîrlă, Vitinha

Antrenor: Lucian Itu.

Partida este condusă de la centru de către Pîrîu Dragoș (Curtea de Argeş – Argeş), ajutat de la cele două margini de asistenții Cosmescu Cristian (Piteşti – Argeş) și  Prioteasa Mădălin (Piteşti – Argeş). Observatori au fost delegați Szanto Lorant (Târgu Mureş – Mureş) și Gherghe Alexandru (Făgăraş – Braşov).