LIVE TEXT: Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni. Toate detaliile meciului de pe stadionul Cetate

Etapa a 6-a a play-off-ului Seriei 9 din Liga a 3-a le-a adus față în față pe ocupantele pozițiilor 2 și 4 în clasament. Cele două formații au terminat la egalitate: 2-2, după ce echipa din Alba Iulia a condus cu 2-0 după o dublă a lui Răzvan Fetița.

Oapeții au revenit și au restabilit egalitatea.

Meciul de pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia dintre cele două „Uniri” putea relansa lupta pentru locurile care duc la barajul de promovare, întrucât cele două echipe sunt despărțite de numai 4 puncte.

LIVE TEXT: Goluri, minute, marcatori

Cele două echipe evoluează în fața unui număr mic de spectatori, aproximativ 300. Meciul a fost echilibrat în prima jumătate de oră.

Unirea Alba Iulia a înscris prin Răzvan Fetița. Jucătorul a deschis scorul în minutul 29 (1-0), cu o execuție de mare finețe din interiorul careului.

Scorul crește la 2-0. În minutul 65, Răzvan Fetița semnează dubla și majorează avantajul, după o gravă eroare a portarului advers.

Gol Unirea Ungheni. Oaspeții se repliază și înscriu prin Marian Codrea. Acesta a marcat în minutul 77 și a redus din diferență, după o greșeală a fratelui său mai mic, Paul Codrea care evoluează pentru Unirea Alba Iulia.

Momente de tristețe pe ”Cetate”: Unirea Ungheni EGALEAZĂ. În minutul 83 Unirea Ungheni a înscris din nou prin Victor Astafei, de la 11 metri. A fost un penalty provocat de Erik Harangozo, nou introdus pe teren.

Scorul final: Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni (2-2).

Cum vede antrenorul Unirii Alba Iulia acest duel

„Întregul efectiv este disponibil pentru meciul de miercuri, iar fiecare jucător s-a pregătit foarte bine până acum, astfel băieții îmi dau bătăi de cap plăcute în privința alegerii primului 11. Obiectivul indiscutabil este victoria, pentru a ne lua revanșa față de ultimul meci, și am mare încredere că putem câștiga.

Cât timp vom avea șanse matematice la calificarea pentru baraj vom lupta în fiecare meci. Suntem profesioniști și dorim să câștigăm fiecare joc.”, a declarat antrenorul alb-negrilor, Marcel Rusu, pentru Alba24.