Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

LIVE-VIDEO: GALA PERFORMERILOR 2016. Premii pentru cei mai buni elevi și profesori din Alba. LISTA premianților


Publicat

gala performerilor 2016Olimpicii judeţului Alba şi profesorii care i-au pregătit au fost premiaţi duminică, de Consiliul Judeţean, în semn de recunoaştere a performanţei şcolare a acestora din 2016.

Cu această ocazie au fost premiați 207 elevi și 173 profesori.

Dintre aceștia, 139 elevi au obținut locul I la etapa județeană (dintre care 6 la mai mult de o disciplină/olimpiadă), 63 au obținut premii la etapa națională (dintre care 4 la mai mult de o disciplină/olimpiadă) iar o elevă a obținut locul II la etapa internațională. De asemenea, au fost premiați 119 profesori coordonatori ai elevilor care au obținut locul I la faza județeană (dintre care 4 care au pregătit mai mult de un elev premiant) și 49 de profesori îndrumători ai elevilor cu premii obținute la etapa națională (dintre care 7 care au pregătit mai mult de un elev premiant).

Evenimentul a fost organizat de Consiliul Județean Alba, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Alba.

Vă prezentăm lista elevilor și profesorilor premiați:

gp20162Listă elevi, locul I la etapa județeană

– Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Hancheş Otilia – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Turism și Alimentație

– Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Jinar Andrada – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Turism și Alimentație

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Cioara Mădălina – Locul I Olimpiada Națională de Limba Franceză

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Sirban Adriana – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Sociologie

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud  – Bíró Ágota – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Csegezi Katalin – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Ferencz Gizella – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Gáspár Bálint – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Kónya Csenge – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Kónya Előd – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Kónya Virág – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Lukács Noémi – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Szabó Kriszta Katalin – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Banu Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Liceu)

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Pașcanu Larisa – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Filosofie

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Zinca Adrian – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Liceu)

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Bîrjac Radu-Alexandru – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Bîrluțiu Claudiu Andrei – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Istorie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Bîrluțiu Claudiu Andrei – Locul I Olimpiada Națională Interdisciplinară ”Știintele Pământului”

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Coroiu Ana Maria Mădălina – Locul I Olimpiada Națională de Limbi Clasice / Limba Latină

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Dinu Răzvan – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Istorie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Dolgae Otilia-Roxana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Franceză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Dragomir Cristina – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Istorie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Drăgan Lavinia-Teodora – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Făgădar Ionela-Cătălina – Locul I Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Giurgiu Mihai – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Lazăr Iulia-Cătălina – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Liceu)

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Lazea Diana-Georgeta – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Prația-Aron Diana-Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Savin Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Suciu Alin Florin – Locul I Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Zah Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Performanță

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Căpîlnean Laura denisa – Locul I Olimpiada Națională de Limbi Clasice / Limba Latină

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Comșa Antonia Lucia – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Costea Antonia – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Educație Civică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Crișan Darius – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Docolin Alexandru – Locul I Olimpiada Națională de Informatică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Igă Raluca – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Megieșan Sergiu – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Rotaru Liana Maria – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață”

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Sevestrean Vasile Alin – Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Voina Cătălina – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Educație Civică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Bȋtiu Alexandra – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Căta Luiza – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Crintea Miruna – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Crintea Miruna – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Dobra Alexandru-Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Irimie Iunia – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Roncea Călina – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Talpaș David – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Tărîţă Victor – Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Mătărîngă Mihai Vlad – Locul I Olimpiada Națională de Informatică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Pavel Anca Diana – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Balea Bianca – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață”

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Bădicel Cătălin Florin – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Istorie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Coman Ilișca Anișoara – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Dedea Alexandru Gabriel – Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Fundeanu Raluca – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Economie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Ion Elena Roberta – Locul I Olimpiada Națională de Limba Franceză

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Klett Andrei – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Geografie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Lucaciu Mădălin – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Molotaș Sebastian – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Logică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Rodilă Andrei – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Performanță

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Sava Iza Miruna – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Tomoiagă Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Greco-Catolic

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Trif Alexandra – Locul I Olimpiada Națională de Psihologie

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia Coman – Traian Aurelian – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Electric, Electrotehnic, Electromencanic

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Horvath Daniel – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Electronică, Automatizări, Telecomunicații

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Modol Gabriel Ioan – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Mecanică

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Samoilă Daniel – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Electronică, Automatizări, Telecomunicații

– Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – Tanas Sergio – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Construcții, Instalații și Lucrări Publice

– Colegiul Tehnic Aiud – Coman Sergiu- Daniel – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Mecanică

– Colegiul Tehnic Aiud – Mărginean Andrei Nicolae – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Construcții, Instalații și Lucrări Publice

– Colegiul Tehnic Aiud – Popa Alexandra Iulia – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Industrie Textilă și Pielărie

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Cîra Grigorescu Giorgiana Eliza – Locul I Olimpiada Națională de Pedagogie – Psihologie

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Nuța Marian Ionuț – Locul I Olimpiada Națională de Limba Rromani

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Petaca Ionuț Valentin – Locul I Olimpiada Națională de Limba Rromani

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Praţa   Mirela – Locul I Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Sav Ionela Nicoleta – Locul I Olimpiada Națională de Pedagogie – Psihologie

– Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Nemeti Mădălina – Locul I Olimpiada Națională de Pregătire Sportivă Teoretică

– Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Pogan Laura – Locul I Olimpiada Națională de Pregătire Sportivă Teoretică

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Bogdan Bianca Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Bozeşan Adriana – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Catlabuga Alexei – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Cârnaţ Alexandra Maria – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Goța Ilinca – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Violă

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Ivan Vasile Septimiu – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Lebu silvia – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Muzică Tradițională

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Martin Anamaria – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Chitară

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Maşchin Elizaveta – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Roșu silviu – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Pian

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Rotar Brighite Beatrice – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Rusu Elisabeta – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Pian

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Ştefan Elena – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Zbârcot Denis – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul Tehnologic Jidvei / Școala Gimnazială – Bălcaciu Lazăr Maria – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Liceul Tehnologic silvic Cîmpeni Furdui – Alina Maria – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Economic, Administrativ, Comerț

– Liceul Tehnologic silvic Cîmpeni Rîşteiu – Diana Maria – Locul I Olimpiada Națională Aria Curriculară ”Tehnologii” – Economic, Administrativ, Comerț

– Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – Floca Alin-Alexandru – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Greco-Catolic (Colegii/lcee Teologice)

– Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – Moldovan Claudiu-Iulian – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Greco-Catolic (Colegii/lcee Teologice)

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Bakos Szabolcs – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Gudor Noémi – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Hegyeli András – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Hegyeli András – – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Sebestyén Dávid – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Szabó Mihály-Csongor – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară – Cultele Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – Mastan Iulia Maria – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Gimnaziu)

– Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” Alba Iulia – Timariu Teodora Maria – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul simion Ștefan” Alba Iulia – Buta Raul – Locul I Olimpiada Națională de Religie (seminarii și Licee Teologice Ortodoxe)

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul simion Ștefan” Alba Iulia – Danescu Flavius – Locul I Olimpiada Națională de Religie (seminarii și Licee Teologice Ortodoxe)

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul simion Ștefan” Alba Iulia – Nicoară Ana – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul simion Ștefan” Alba Iulia – Todoran Razvan Vasile – Locul I Olimpiada Națională de Religie (seminarii și Licee Teologice Ortodoxe)

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Ghișa Ștefania – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane / Istorie

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Jinga Tudor – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Jinga Tudor – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Şcoala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Miclea Alexandru Ioan – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Şcoala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos – Simian Cristina – Locul I Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Mediul Rural

– Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – Muntean Ionuț-Victor – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Dan – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bozdog Ana – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață”

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Cirlea Mihai – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Giurgiu Teofil Costin – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Antrenament

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Giurgiu Teofil Costin- Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Popa Carina – Locul I Olimpiada Națională de Educație Tehnologică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Popa Florin Alexandru – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Gimnaziu)

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Rus Rareș – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Socol Dragos – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Școala Gimnazială ”Nicodim Ganea” Bistra – Bustan Cosmina – Locul I Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Mediul Rural

– Şcoala Gimnazială ”Nicolae Drăgan” Galda de Jos – Nistor Andreea Diana – Locul I Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Mediul Rural

– Şcoala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud – Fufezan Mihai Cristian – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Şcoala Gimnazială ”simion Balint” Roșia Montană / Școala Primară Gura Roșiei – Nuța Valentina Anca Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Rromani

– Şcoala Gimnazială Daia Română – Moldovan Elena – Locul I Olimpiada Națională ”Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Mediul Rural

– Liceul German Sebeș – Bădilă Daria Naomi – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Liceul German Sebeș – Cautiș Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă Maternă

– Liceul German Sebeș – Crișan Denisa – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Liceul German Sebeș – Dragomirescu Emma – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Liceul German Sebeș – Liță Naomi – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă Maternă

– Liceul German Sebeș – Măcinic Anamaria – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Liceul German Sebeș – Pienariu Ema – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Maternă Maternă

– Liceul German Sebeș – Pienariu Ema – – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Școala Gimnazială Lopadea Nouă – Kis Anett- Emese – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Școala Gimnazială Petrești – Domnița Diana – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Școala Gimnazială Petrești – Durcău Monica – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Școala Gimnazială Petrești – Ilașcă Ruben-Javier – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Școala Gimnazială Petrești – Luncan Doris – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

Listă elevi – etapa națională

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Furdui George – Premiul III Olimpiada Națională de Informatică

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Petruţa George-Călin – Premiul III Olimpiada Națională de Informatică

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Basa Laura – Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară Maternă

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Kiss Andrea Ida – Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Bălăucă Anastasia – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Bozdog Raluca Delia – Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Brazdau Patricia Daniela – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Spaniolă

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Drăguş Alexandru – Premiul II Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Medruț Georgiana-Maria Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Oargă Vanessa – Premiul II Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Roşca Mălina – Mențiune Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Roşca Mălina – Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Ruja Debora – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Toader Ioan Tudor – Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Isăilă Veronica – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Latină

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Oancea Alin Andrei – Premiul III Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Bebeșelea Agnes – Premiul III Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Irimie Claudia – Mențiune Olimpiada Națională de Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Jelea Alexandra – Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Liceu)

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Moga Denisa – Premiul III Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Moldovan Claudiu – Mențiune Olimpiada Națională de Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Mucenicu Amina Tania – Mențiune Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Oltean Robert Virgiliu – Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Radu Cosmina Mențiune – Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Bâlc Horea – Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Calo Andreea Maria – Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Latină

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Calo Andreea Maria – Loc I La Etapa Județeană Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Liceu)

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Hegeduș Sigismund-Paul – Premiul III Olimpiada Națională de Informatică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Munteanu Filip – Premiul III Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Argatu Ioana – Premiul III Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe) – Cultul Ortodox

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Costea Mircea Darius – Mențiune Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe) – Cultul Ortodox

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Faur Cristian – Mentiune Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe) – Alianța Evanghelică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Grecu Gabriela Teodora – Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Luca Marian – Mențiune Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe) – Cultul Greco-Catolic

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Lungu Laurențiu Valentin – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Maier Alexandra – Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Spaniolă

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Șerban Raluca – Mențiune Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe) – Cultul Ortodox

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Țurcă Iuliana Alexandra – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Birlog Raul – Mențiune Olimpiada Națională de Educție Tehnologică

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Neamțu Claudiu – Mențiune Olimpiada Națională de Educție Tehnologică

– Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Vesa Sebastian – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Spaniolă

– Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Cuc-Simuțiu Andrei – Mențiune Olimpiada Națională de Educație Tehnologică

– Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș – Gherman Eliza-Roxana – Mențiune Olimpiada Națională de Educație Tehnologică

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Bumb Sorina Alexandra – Premiul III Olimpiada Națională de Arte Vizuale,Arhitectură și Istoria Artelor – Ceramică

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Chiorean Mihai Laurențiu – Premiul I Olimpiada Națională de Muzică – Clarinet

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Jurj Andra Teodora – Premiul II Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Mancer Antonia – Premiul II Olimpiada Națională de Muzică – Vioară

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Marcu Maria – Mențiune Olimpiada Națională de Muzică – Canto Popular

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Simion Andrei – Premiul II Olimpiada Națională de Muzică – Percuție

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Șușman Bianca – Premiul I Olimpiada Națională de Muzică – StudII Teoretice

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Trif Alexia – Premiul III Olimpiada Națională de Muzică – Canto Clasic

– Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” Alba Iulia – Horvath Lukas – Premiul III Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sf. simion Ștefan” Alba Iulia – Baciu Octavian – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Greacă

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sf. simion Ștefan” Alba Iulia – Popa Andrei – Premiul I Olimpiada Națională de Religie (seminarII și Licee Teologice Ortodoxe)

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sf. simion Ștefan” Alba Iulia – Popa Gheorghe – Premiul I Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Greacă

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Oltean Teodora – Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Gimnaziu)

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Oltean Teodora – Mențiune Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viață”

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Todescu Amalia – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Tunsoiu Antonia – Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română (Gimnaziu)

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Ighiu – Oarga Andreea – Claudia – Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Bel Luana Andrada – Premiul III Olimpiada Națională de Fizică

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Bel Luana Andrada – Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Exercițiu

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Bel Luana AndradaLoc I La Etapa Județeană Olimpiada Națională de ȘtIInțe Pentru Juniori

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Herlea Alexia – Premiul III Olimpiada Națională de ȘtIInțe Socio-Umane / Educație Civică

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Scîrlet Bianca – Premiul III Olimpiada Națională de ȘtIInțe Socio-Umane / Educație Civică

– Școala Gimnazială Petrești – Irimie Ioan Mențiune – Olimpiada Națională de Geografie

– Şcoala Gimnazială Vidra – Ponorel – Burz Sorina – Mențiune Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

Listă elevi – etapa internațională

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Zaharescu Ana – Premiul I la etapa județeană, Locul III la etapa națională, Locul II la etapa internațională – Olimpiada Elenismului – Limba Neogreacă

Listă profesori – locul I etapa județeană

– Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Furdui Amalia – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice-Turism și Alimentație

– Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Cetean Emil – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice-Turism și Alimentație

– Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia – Pintea Eva – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice-Turism și Alimentație

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Bodea Roxana – Locul I Olimpiada Națională de Limbi Romanice / Limba Franceză

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Corcheș Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Sociologie

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Gáspár Katalin – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Lázár Emöke – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Lőrincz Ildikó – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Copaceanu Adriana – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Liceu

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Moldovan Alina – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Liceu

– Colegiul Național ”David Prodan” Cugir – Oargă Serafina – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Filozofie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Rusu Sofica – Locul I Olimpiada Națională de Limbi Romanice / Limba Franceză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Goția Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Gligor Liliana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Muntean Aida – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Milea Anna – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Milea Anna- Locul I Olimpiada Națională Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Cerbu Valer – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Băruță Rodica – Locul I Olimpiada Națională Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Arăboaiei Marcel – Locul I Olimpiada Națională Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Cerbu Mioara – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Performanță

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Secară Alina – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Liceu

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Cetean Daniela – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Istorie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Rotche Andreea – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Istorie

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Sandu Cornel – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia – Mureşan Laura – Locul I Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Munteanu Dinora – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Marian Anca – Locul I Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Mărginean Luca – Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Pop Lucian – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Borșan Mariana – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Comșa Ana-Maria – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viată”

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Gavriluț Doina – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Educație Civică

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Ghiță Ioan – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Elekes Daniela – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Mucsi-Amaritei Andreea – Locul I Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Popa Dina – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Han simona – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Moga Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Costan Zamfira – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Gâlea Gabriela – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Liceu

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Chiorean Alina – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Irimie Lucian – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Mureșan Simona – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viată”

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Mircea Cosmina – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Performanță

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Duriga Darius – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane- Logică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Dura Simina – Locul I Olimpiada Națională de Psihologie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Dura Simina – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Economie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Fărcaș Paraschiva – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Istorie

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Macarie Valer – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Geografie

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Zaharie Ion – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Mecanică / Electric, Electrotehnic, Electromecanic

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Cîmpean Adela – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Mecanică

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Agavriloae Mauriciu – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Mecanică

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Achim Ovidiu – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Electronică, Automatizări, Telecomunicații

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Limbăşan Ioan – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Electronică, Automatizări, Telecomunicații

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Sas Gheorghe – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Electronică, Automatizări, Telecomunicații / Electric, Electrotehnic, Electromecanic

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Lăpăduş Ioan – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Electric, Electrotehnic, Electromecanic

– Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – Muntean Ioan – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Construcții, Instalații și Lucrări Publice

– Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – Mateș Rodica – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Construcții, Instalații și Lucrări Publice

– Colegiul Tehnic Aiud – Kovacs Ibolya – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Construcții, Instalații și Lucrări Publice

– Colegiul Tehnic Aiud – Pistol Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Construcții, Instalații și Lucrări Publice / Industrie Textilă și Pielărie / Mecanică

– Colegiul Tehnic Aiud – Ienei Csilla – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Industrie Textilă și Pielărie

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Anca Monica – Locul I Olimpiada Națională de Pedagogie și Psihologie

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Nuța Doru Daniel – Locul I Olimpiada Națională de Limba Rromani

– Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Iancu Alina – Locul I Olimpiada Națională de Tehnologia Informației

– Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Muntean Alina – Locul I Olimpiada Națională de Pregătire Sportivă Teoretică

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Simion Cecilia – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Pian

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Lăncrăjan Tatiana – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Violă

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Zărnescu Teodora – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Muzică Tradițională

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Vrânceanu Rita – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Pian

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Pârjol Ovidiu – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Pian

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Tudor Dragoș – Locul I Olimpiada Națională de Muzică – Chitară

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Dragoman Cosmin – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Filip Alexandrina Delia – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Țibacov Sorina Ileana – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Ispas Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Mirea Iulian – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Bar Livia – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Urdea Gheorghe – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Borteş Narcis – Locul I Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor

– Liceul Tehnologic Jidvei / Școala Gimnazială – Bălcaciu Bărbat Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Liceul Tehnologic silvic Cîmpeni – Potinteu Narcisa – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Economic, Administrativ, Comerț

– Liceul Tehnologic silvic Cîmpeni – Buzgar Carmen – Locul I Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice – Economic, Administrativ, Comerț

– Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – Gherman Alexandru – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Greco-Catolic (Colegii / Licee Teologice)

– Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – Avram Rodica – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Greco-Catolic (Colegii / Licee Teologice)

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Dimén Erika – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Gudor Kund-Botond – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Farkas László – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Gál László – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teologic Romano-Catolic ”Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Csomós László – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Limba Maghiară, Cultele: Romano-Catolic, Reformat, Unitarian

– Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – Francu Ana Maria – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Gimnaziu

– Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” Alba Iulia – Ghervan Adina – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia Opriș Monica – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Pintea Eugen – Locul I Olimpiada Națională de Religie (Seminarii și Licee Teologice Ortodoxe)

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Bolea Nicolae – Locul I Olimpiada Națională de Religie (Seminarii și Licee Teologice Ortodoxe)

– Liceul German Sebeș – Răulea Delia – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Germană Maternă

– Liceul German Sebeș – Neagu Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Germană Maternă

– Liceul German Sebeș – Obreja Adriana – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Liceul German Sebeș – Bădescu Lacrima – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română – Minorități

– Liceul German Sebeș – Mihu Anca – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Toma Ioana – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Calistru Iulia – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Roman Cristinel – Locul I Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane – Istorie

– Şcoala Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Urcan Mihaela – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Şcoala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos – Ilca Gabriela – Locul I Olimpiada Națională Pentru Elevii Din Mediul Rural ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”

– Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – Badu Istina – Locul I Olimpiada Națională de Biologie

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Constantin Adriana – Locul I Olimpiada Națională de Fizică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Mateescu Mihaela – Locul I Olimpiada Națională de Chimie

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Albu Cristina – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Cultul Ortodox

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela – Locul I Olimpiada Națională ”Lectura Ca Abilitate de Viată”

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Antrenament

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Sava Corina – Locul I Olimpiada Națională de Lingvistică – Secțiunea Antrenament

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Sava Corina – – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bărbatu Camelia – Locul I Olimpiada Națională de Matematică

– Școala Gimnazială ”Nicodim Ganea” Bistra Diniș – Adam Cristina – Locul I Olimpiada Națională Pentru Elevii Din Mediul Rural ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”

– Şcoala Gimnazială ”Nicolae Drăgan” Galda de Jos – Crisan Emilia – Locul I Olimpiada Națională Pentru Elevii Din Mediul Rural ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”

– Şcoala Gimnazială ”Ovidiu Hulea” Aiud – Pop Mirela – Locul I Olimpiada Națională de Limba Engleză

– Şcoala Gimnazială ”simion Balint” Roșia Montană / Școala Primară Gura Roșiei – Batrîna Rodica – Locul I Olimpiada Națională de Limba Rromani

– Şcoala Gimnazială Daia Română – Bradila Laura – Locul I Olimpiada Națională Pentru Elevii Din Mediul Rural ”Universul Cunoașterii Prin Lectură”

– Școala Gimnazială Lopadea Nouă – Gilyén Szidónia – Locul I Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Stoica Mihaela – Locul I Olimpiada Națională de Științe Pentru Juniori

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Marian Eniko – Locul I Olimpiada Națională de Științe Pentru Juniori

– Școala Gimnazială Petrești – Han Simona – Locul I Olimpiada Națională de Religie – Alianța Evanghelică

Listă profesori, etapa națională

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Berindeie Virgil – Premiul III Olimpiada Națională De Informatică

– Colegiul Național ”Avram Iancu” Cîmpeni – Berindeie Elena – Premiul III Olimpiada Națională De Informatică

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Fodor Brigitta – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – Fodor Katalin – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Și Literatura Maghiară

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Crișan Alina – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Franceză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Bădău Georgeta – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Franceză

–  Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Pilţu Lucia – Premiul II Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Italiană

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Zisu Mihaela – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Engleză

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Sicoe Pamfil – Mențiune Olimpiada Națională De Fizică

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Sicoe Pamfil – Premiul I – Etapa Județeană Olimpiada Națională Națională Interdisciplinară ”Științele Pământului”

– Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” Alba Iulia – Humeniuc Ramona – Premiul II Olimpiada Națională De Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Zaharia Adriana – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Clasice – Latină

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Ghiţă Romanţa – Premiul III Olimpiada Națională De Tehnologia Informației

– Colegiul Național ”Inochenție Micu Clain” Blaj – Ghiţă Romanţa – Premiul I – Etapa Județeană Olimpiada Națională De Informatică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Mucenicu Claudia Adina – Premiul III Olimpiada Națională De Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Suciu Roxana – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Germană Modernă

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Mihu Rodica – Mențiune Olimpiada Națională De Fizică

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Bulbucan Mioara – Mențiune Olimpiada Națională De Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Bulbucan Mioara – Premiul I – Etapa Județeană Olimpiada Națională De ȘtIInțe Socio-Umane – Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Ștef Vasile – Mențiune Olimpiada Națională De Geografie

– Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș – Sorohan Adina – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Și Literatura Română – Liceu

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Groza Sorin – Premiul III Olimpiada Națională De Informatică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Vîntu Iulian – Premiul III Olimpiada Națională De Matematică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Rusu Ionaș – Mențiune Olimpiada Națională De Fizică

– Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud – Szilaghi Anemona – Premiul III Olimpiada Națională De Limbi Clasice – Latină

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Lupu Lucia – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Franceză

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Filipescu Dorina – Mențiune Olimpiada Națională De Fizică

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Nistor Ioan – Premiul III Olimpiada Națională De Religie – Cultul Ortodox

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Nistor Ioan – Mențiune Olimpiada Națională De Religie- Cultul Greco-Catolic

– Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Nistor Ioan – Mențiune Olimpiada Națională De Religie – Alianța Evanghelică

– Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” Alba Iulia – Țurcaș Angela – Mențiune Olimpiada Națională De Educație Tehnologică

– Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia De Arieș – Tutuian Luminița – Mențiune Olimpiada Națională De Educație Tehnologică

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Lungu Mariana – Premiul II Olimpiada Națională De Muzică-Vioară

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Beșliu Radu – Premiul I Olimpiada Națională De Muzică-Clarinet

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Holhoș Andra – Premiul III Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Spaniolă

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Ciobotă Emil – Premiul I Olimpiada Națională De Muzică-StudII Teoretice

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Simion Emil – Premiul II Olimpiada Națională De Muzică -Percuție

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Chiciudean Ioan – Premiul III Olimpiada Națională De Muzică -Canto Clasic

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Olteanu-Moldovan Rodica Ileana – Premiul II Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Italiană

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Albu Adrian – Mențiune Olimpiada Națională De Muzică -Canto Popular

– Liceul De Arte ”Regina Maria” Alba Iulia – Pop Elena – Premiul III Olimpiada Națională De Arte Vizuale, Arhitectură Și Istoria Artei – Ceramică

– Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” Alba Iulia – Hausner Maria – Premiul III Olimpiada Națională De Limba Germană Modernă

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Rișteiu Angela – Premiul I Olimpiada Națională De Limbi Clasice – Greaca Veche

– Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia – Botezan Florin – Premiul I Olimpiada Națională De Religie – Cultul Ortodox

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Păcurar Iulia – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Franceză

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Negrea Petru – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Și Literatura Română – Gimnaziu

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Furdui Mirona – Mențiune Olimpiada Națională De Limba Și Literatura Română – Gimnaziu

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Furdui Mirona – Mențiune Olimpiada ”Lectura Ca Abilitate De Viată”- Nivel 2

– Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Ighiu – Oniţă Viorica – Mențiune Olimpiada Națională De Limbi Romanice / Limba Franceză

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Mitea Cornel – Premiul III Olimpiada Națională De Fizică

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Mitea Cornel – Premiul I – Etapa Județeană Olimpiada Națională De ȘtIInțe Pentru Juniori

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Crișan Elena – Premiul III Olimpiada Națională De ȘtIInțe Socio-Umane- Educație Civică

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Mitea Mariana – Mențiune Olimpiada Națională De Lingvistică – Secțiunea Exercițiu

– Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Igna Daniela – Mențiune Olimpiada Națională De Lingvistică – Secțiunea Exercițiu

– Școala Gimnazială Petrești – Cibu Maria – Mențiune Olimpiada Națională De Geografie

– Şcoala Gimnazială Vidra / Școala Gimnazială Ponorel – Boboia Amalia – Mențiune Olimpiada Națională De Religie – Cultul Ortodox



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

VREMEA în următoarele 2 săptămâni. Cât timp va fi mai cald și când va ninge. Prognoza meteo pe regiuni, până în 31 ianuarie

Publicat

Meteorologii anunță vreme foarte rece în primele zile ale acestei săptămâni, apoi în intervalul 22-24 ianuarie se încălzește. După 25 ianuarie temperaturile scad din nou, dar nu vor fi maxime negative.

Administrația Națională de Meteorologie a prezentat prognoza de vreme pe regiuni din țară până în 31 ianuarie.

TRANSILVANIA

Primele zile ale intervalului de prognoză vor fi caracterizate de o vreme deosebit de rece, local geroasă, mai ales în cursul nopților și al dimineților, când se vor înregistra valori medii ale temperaturilor minime de -18…-14 grade.

Apoi vremea se va încălzi și, în jurul datei de 24 ianuarie, media minimelor va fi de 0-1 grad, pentru ca apoi să coboare ușor, iar până la finalul celor două săptămâni, să se situeze în general între -4 și -2 grade.

Maximele diurne vor fi de -6…-4 grade în primele zile, apoi vor crește spre 7-9 grade în intervalul 21 – 23 ianuarie, când vremea va deveni caldă pentru această perioadă.

Ulterior, va avea loc o răcire ușoară, iar media temperaturilor maxime se va încadra între 2 și 4 grade în intervalul 25 – 31 ianuarie.

Precipitații slabe și pe arii restrânse se vor semnala în jurul datei de 19 ianuarie, dar probabilitatea pentru precipitații mai importante cantitativ și pe arii extinse va fi în creștere după data de 22 ianuarie.

LA MUNTE

La începutul intervalului, vremea va fi deosebit de rece, geroasă mai ales dimineața și noaptea. Până în data de 23 ianuarie, valorile termice vor crește semnificativ. Media maximelor va crește de la -12…-10 grade, la 3-4 grade, iar a minimelor, de la -18…-16 grade, la -2…-1 grad.

În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va marca o scădere treptată, spre medii ale maximelor de -4…-1 grad și ale minimelor, de -8…-6 grade.

În prima parte a intervalului vor mai fi ninsori slabe, pe arii restrânse, dar probabilitatea pentru precipitații mai importante cantitativ și pe arii mai extinse va fi în creștere după data de 23 ianuarie.

MARAMUREŞ

Vremea va fi deosebit de rece, geroasă mai ales în cursul nopților și al dimineților la începutul primei săptămâni de prognoză, când vor fi temperaturi maxime de -8…-7 grade și minime de -14…-12 grade.

Apoi va avea loc o încălzire treptată, care va determina maxime diurne de 8 grade și minime nocturne de aproximativ 2 grade, în medie regională, în jurul datei de 23 ianuarie.

Apoi vremea se va răci ușor, iar valorile termice vor fi între 2 și 4 grade, ziua și -3…-1 grad, noaptea, în medie, în intervalul 25 – 31 ianuarie.

Probabilitatea pentru precipitații va fi ridicată în jurul datei de 19 ianuarie și, din nou, începând cu data de 23 ianuarie până la finalul celei de a doua săptămâni a intervalului de prognoză.

BANAT

Intervalul de prognoză va debuta cu o vreme deosebit de rece, caracterizată prin valori maxime de -3…-2 grade și minime de aproximativ -9 grade, în medie. Apoi vremea se va încălzi de la o zi la alta, devenind deosebit de caldă pentru această perioadă în intervalul 21 – 23 ianuarie, când se va atinge o medie regională a maximelor diurne de 11-12 grade, iar a celor minime de 4-5 grade. Ulterior, valorile termice vor fi în ușoară scădere, astfel încât, în intervalul 24 – 31 ianuarie, temperaturile maxime vor fi de 6…8 grade, iar minimele nocturne vor scădea, în medie regională, spre -1….1 grad. Probabilitatea pentru precipitații va deveni semnificativă după data de 23 ianuarie, astfel încât, în a doua săptămână a intervalului de prognoză, acestea se vor semnala frecvent.

CRIŞANA

Vremea se va încălzi semnificativ în primele zile ale intervalului de prognoză, astfel încât temperaturile maxime vor crește de la -4 grade la început, spre 11-12 grade pe 22 – 23 ianuarie, când vremea va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă. În cea de a doua săptămână se va resimți un proces de răcire ușoară, care va determina, în intervalul 24 – 31 ianuarie, maxime diurne de 4-6 grade. Regimul termic nocturn va avea o evoluție similară și se va concretiza prin valori medii de -11…-10 grade în primele dimineți, când vremea va fi local geroasă, pentru ca în jurul datei de 23 ianuarie să se înregistreze 4-5 grade, iar între 25 și 31 ianuarie să se înregistreze valori de -2…0 grade, în medie. Probabilitatea pentru precipitații va fi mai ridicată pe 19 și 20 ianuarie, iar după data de 22 ianuarie acestea se vor semnala în fiecare zi.

MOLDOVA

La începutul intervalului, vremea va fi deosebit de rece, geroasă mai ales dimineața și noaptea, dar până în data de 23 ianuarie, valorile termice vor crește semnificativ. Maximele termice vor crește de la medii de -8…-6 grade, la medii în jurul a 10 grade, iar cele minime, de la medii de -16…-14 grade, la medii de 1-2 grade. În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va marca o scădere treptată spre medii ale maximelor de 4-5 grade și ale minimelor, de -3…-2 grade. La începutul intervalului vor fi ninsori slabe, izolate, dar probabilitatea pentru precipitații mai importante cantitativ și pe arii extinse va fi în creștere după data de 23 ianuarie.

DOBROGEA

În primele zile ale intervalului, vremea va fi deosebit de rece, pe arii restrânse geroasă dimineața și noaptea, dar până spre sfârșitul primei săptămâni, valorile termice vor fi în creștere semnificativă. Temperaturile diurne vor crește de la medii de -3…-2 grade, la medii în jurul a 13 grade, iar cele nocturne, de la medii de -10…-8 grade, la medii de 6-7 grade. În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va marca o scădere ușoară și treptată spre medii ale maximelor de 6-8 grade și ale minimelor, de 1-2 grade. La începutul intervalului, doar trecător va mai ninge slab. Probabilitatea pentru precipitații importante cantitativ și pe arii extinse va fi în creștere după data de 23 ianuarie.

MUNTENIA

La începutul intervalului, vremea va fi deosebit de rece, local geroasă dimineața și noaptea, dar până în data de 23 ianuarie, valorile termice vor marca o creștere importantă. Maximele termice vor crește de la medii de -2…-1 grad, la medii de 10-11 grade, iar cele minime, de la medii de -11…-10 grade, la medii de 3…4 grade. În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va marca o scădere treptată spre medii ale maximelor de 6-8 grade și ale minimelor, de -2…0 grade. Probabilitatea pentru precipitații mai importante cantitativ și pe arii extinse va fi în creștere după data de 23 ianuarie.

OLTENIA

La începutul primei săptămâni, vremea va fi deosebit de rece, pe arii restrânse geroasă dimineața și noaptea. Până în jurul datei de 22 ianuarie, valorile termice vor crește semnificativ și astfel, maximele vor crește de la medii de -1…0 grade, la medii în jurul a 9 grade, iar minimele, de la medii de -11…-10 grade, la medii de 2-3 grade. În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va avea ușoare variații, media maximelor va fi de 6…8 grade, iar cea a minimelor, de -2…0 grade. Probabilitatea pentru precipitații importante cantitativ și pe arii relativ extinse va fi în creștere după data de 23 ianuarie.

sursă: meteoromania.ro

Citeste mai mult
Publicitate

CÂMPENI

VIDEO: Căprioarele au ieșit la joacă prin zăpadă. Imagini amuzante surprinse în Parcul Național Apuseni

Publicat

Imagini inedite au fost surprinse de o cameră de monitorizare amplasată în Parcul Național Apuseni. Aparatul de filmat a surprins un grup de căprioare care se jucau prin zăpada proaspăt depusă.

Imaginile au dat sens activităților de monitorizare în prima zi a anului. Căprioarele se antrenează într-un joc de-a prinselea, nestingherite de prezența camerei de supraveghere.

Parcul Natural Apuseni are o suprafaţă de 76.064 de hectare, în zona Munţilor Apuseni, pe teritoriul judeţelor Cluj , Bihor şi Alba, din care 50.793 de hectare sunt păduri.

F. Lazăr

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Moduri de a vă îmbunătăți regimul alimentar, fără legătură cu dietele pentru slăbit. Regula celor 5 legume și fructe

Publicat

Nu este nevoie să începem neapărat o dietă pentru slăbit, pentru a mânca sănătos. Trebuie să o facem în fiecare zi și să ne amintim de regula care spune că zilnic trebuie să consumăm minimum 5 alimente și fructe diferite. 

Alimentele fermentate, care au fost transformate de activitatea microorganismelor vii, inclusiv bacterii, drojdie și mucegaiuri, sunt considerate de către oamenii de știință bune pentru sănătatea noastră.

Acestea includ iaurt, chefir și câteva brânzeturi. Unii dintre acești microbi, atunci când sunt ingerați ca parte a alimentelor fermentate, călătoresc prin tractul digestiv pentru a susține trilioanele de microbi care trăiesc deja în intestin, conform cercetărilor.

Studiile au legat o compoziție sănătoasă a microbilor intestinali de funcționarea sistemului imunitar, funcțiile metabolice ale corpului și multe alte aspecte ale sănătății.

Cu toate acestea, nu toate alimentele fermentate conțin microorganisme vii, deci este important să verificați eticheta.

De exemplu, varza murată sau alte murături pot fi preparate cu oțet sau pasteurizate, proces care ucide bacteriile.

Experimentați și altfel de cumpărături

Mâncăm un număr relativ mic de alimente, doar 15 plante furnizând 90% din caloriile lumii, chiar dacă există mai mult de 7.000 de specii de plante comestibile.

Consumul unei game largi de alimente pe bază de plante este considerat a fi bun și pentru microbii intestinali.

Jumătate din aportul de legume din lume este alcătuit din mazăre, roșii (din punct de vedere tehnic un fruct), ceapă și morcovi, potrivit The British Nutrition Foundation.

Aceste patru legume sunt forte bune când vine vorba de nutrienți, dar diferite legume oferă cantități diferite și combinații de nutrienți, deci varietatea este importantă.

Orezul ca tăiței și paste este indicat. Dar orzul perlat și quinoa sunt, de asemenea, ușor de gătit.

Mulți oameni nu mănâncă cele două porții recomandate de pește pe săptămână, dintre care una ar trebui să fie pește gras.

Peștele oferă nu numai proteine ​​și mai multe vitamine și minerale, dar peștele gras – inclusiv somonul, stavridul, sardinele și tonul proaspăt – conțin acizi grași omega-3 cu lanț lung, ceea ce cercetările sugerează că sunt importante pentru funcția creierului.

Este o idee bună să vă modificați și gustările. Nucile sunt o opțiune bogată în proteine, bogată în nutrienți, care vă va face să vă simțiți mai plini pentru mai mult timp.

Gătiți acasă, mai mult decât aveți nevoie pentru o masă

Este ușor să dublați ingredientele atunci când gătiți un curry, supă, tocană, ardei iute, lasagna sau plăcintă. Surplusul din această mâncare îl puteți congela.

Dar asigurați-vă că etichetați totul înainte de al pune în congelator, astfel încât să știți ce dezghețați.

Economisiți timp, iar mâncarea gătită acasă este mai sănătoasă.

Regula celor cinci fructe și legume diferite, pe zi

Mai puțin de o treime din adulți consumă cinci fructe și legume pe zi, cum spune regula unei alimentații sănătoase.

O porție are aproximativ 80g – o mână de legume mai grele, cum ar fi broccoli și roșii, sau două mână de frunze, cum ar fi spanacul și varza.

Puteți combina diferite fructe și legume pentru a face o singură porție, deci merită să includeți cantități mici în mese ușoare și gustări.

Fasolea și leguminoasele, în orice cantitate, ele nu se pun la socoteală mai mult de o porție deoarece, deși sunt o sursă bună de fibre, conțin mai puțini nutrienți decât alte fructe și legume.

Fructele uscate contribuie la consumul de cinci fructe și legume pe zi, deoarece conține o mulțime de fibre, dar porția recomandată este de 30g datorită densității caloriilor și a zahărului.

O porție (150 ml) de suc de fructe sau de smoothie contează, de asemenea, dar oricât ai bea, nu contează niciodată mai mult decât o singură porție, deoarece are un conținut scăzut de fibre și un conținut ridicat de zahăr.

Cartofii nu contează, din cauza conținutului lor de amidon, deși conțin substanțe nutritive.

Cu toate acestea, cartofii dulci sunt recomandați.

Gătiți de la zero

Mai mult de jumătate din alimentele cumpărate dinsupermarket sunt ultra procesate, potrivit unui raport publicat de Cambridge University Press.

Este mult mai bine să nu utilizați alimente semi-preparate, deși acestea necesită mai puțin timp de gătire.

Sursă: BBC.com

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Culorile anului 2021: ”combinaţia care subliniază nevoia înnăscută a oamenilor de a fi văzuţi, de a le fi ascultată vocea”

Publicat

Două nuanţe de gri şi galben au fost alese de Pantone pentru a forma culoarea anului 2021. Ultimate Grey şi Illuminating, două nuanţe independente care subliniază modul în care elemente diferite se îmbină pentru a se susţine reciproc, exprimă cel mai bine starea din 2021, relatează News.ro.

Practic şi solid, dar în acelaşi timp cald şi optimist, aşa este descrisă uniunea creată de Pantone. Este una care emană putere şi pozitivism. Combinaţia dă oamenilor speranţă, spun experţii institutului. „Avem nevoie să simţim că totul va deveni mai luminos – este esenţial pentru spiritul uman”.

Pantone 13-0647 Illuminating este un galben vesel, luminos, impregnat cu putere solară. Pantone 17-5104 Ultimate Gray este emblematic pentru elemente solide, de încredere, nemuritoare şi care oferă o bază fermă.

Încurajând spiritul, combinaţia subliniază nevoia înnăscută a oamenilor de a fi văzuţi, vizibili, recunoscuţi, de a le fi ascultată vocea.

Experţii Pantone aleg de peste 20 ani culoarea care exprimă cel mai bine spiritul perioadei.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate