Contacteaza-ne si pe
Publicitate

ECONOMIE

LIVE VIDEO: TOPUL FIRMELOR din ALBA – Companii performante, premiate de Camera de Comerţ şi Industrie. LISTA

Publicat



Preluare video. Folositi acest cod pentru a afisa video-ul de mai sus pe siteul dvs.


<p><script type="text/javascript" src="https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MWZILHhQNSww"></script></p>




Peste 1.800 de companii performante din judeţul Alba sunt premiate de Camera de Comerţ şi Industrie Alba, în cadrul unui eveniment  desfășurat joi la Alba Iulia. Evenimentul are loc la Mercur Pavilion.

Camera de Comerț si Industrie Alba a premiat și anul acesta cele mai performante companii din 7 domenii de activitate – industrie, servicii, comerț, turism, cercetare-dezvoltare și high-tech, agricultură, silvicultură și pescuit și construcții.

Clasamentul este realizat pe baza unei metodologii complexe și unitare la nivel național, prevăzută de lege şi implementată de fiecare Cameră la nivel de județ. Topul analizează indicatori precum cifra de afaceri netă, profitul din exploatare, rata profitului din exploatare, eficiența utilizării resurselor umane și eficiența utilizării capitalului angajat.

Clasamentul județean din acest an cuprinde 1854 de agenți economici, respectiv: 53 Cercetare, Dezvoltare și High Tech; 395 Industrie, 141 Agricultură, Silvicultură, Pescuit, 147 Construcții, 504 Servicii,  517 Comerț și 97 Turism.

Top 10 societăți comerciale după cifra de afaceri

Clasamentul cuprinde firmele din TOP 2018, indiferent de mărime si domeniu de activitate. Punctajul a fost calculat raportat la firma cu cea mai mare cifra de afaceri (care are punctajul de 100 de puncte). Comparativ cu clasamentul de anul trecut, a intrat în top, pe locul 7, Cupru Min Abrud și au urcat pe locuri superioare Transavia, Elit și Star Transmission.

Poziţia / Compania / Activitate / Punctaj

1. Star Assembly SRL Sebeş – fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie – 100

2. Bosch Automotive SRL Blaj – fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie – 31

3. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş – tăierea şi rindeluirea lemnului – 24,7

4. Transavia SA Oiejdea – creşterea păsărilor – 8,2

5. Elit SRL Cugir – prelucrarea și conservarea cărnii – 5,7

6. Star Transmission SRL Cugir – fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule – 5,3

7. Cupru Min SA Abrud – extracția altor minereuri metalifere neferoase – 3

8. Solina Romania SRL Alba Iulia – fabricarea condimentelor şi ingredientelor – 2,6

9. Elis Pavaje SRL Petreşti – fabricarea produselor din beton pentru construcții – 2,5

10. Jidvei SRL Jidvei – cultivarea strugurilor – 2,4

Sunt modificări şi în clasamentul companiilor în funcţie de profit, faţă de ediţia anterioară. La categoria noi intrări în clasament, amintim Compania Națională Romarm – UM Cugir și Rekord SRL.

Top 10 societăţi comerciale după profitul curent

Clasamentul cuprinde firmele din TOP 2018, indiferent de mărime și domeniu de activitate. Punctajul a fost calculat raportat la firma cu cea mai mare profitul brut (care are punctajul de 100 de puncte).

Poziţia / Denumirea firmei / Activitate / Punctaj

1. Star Assembly SRL Sebeş – fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie – 100

2. Bosch Automotive SRL Blaj – fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie – 48,9

3. Transavia SA Oiejdea – creşterea păsărilor – 30,7

4. Star Transmission SRL Cugir – fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule – 12,5

5. Compania Națională Romarm SA București – Filiala Societatea Uzina Mecanică Cugir SA – 10,9

6. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş – tăierea şi rindeluirea lemnului – 9,9

7. Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei – cultivarea strugurilor –9,6

8. Elit SRL Cugir – prelucrarea și conservarea cărnii – 9,5

9. Savini Due SRL Sebeş – fabricarea de mobilă – 7,3

10. Rekord SRL – fabricarea încălțămintei – 5,5

Firmele clasate trei ani consecutiv pe primul loc în top – 237 de agenţi economici – primesc distincţii de excelenţă, iar celor clasate cinci ani consecutiv pe aceeaşi poziţie de lider de top le sunt acordate trofee de excelenţă (106 companii).

Trofeul Excelenţei în Afaceri (106 companii):

în ordine alfabetică: Acitech Rom SRL Cugir, Agra Consult SRL Alba Iulia, Agra`s SA Oarda, Agri Morar Internaţional SRL Aiud, Agropec Dionis SRL Cetatea de Baltă, Agrosem Internaţional SRL Sântimbru, Alba Aluminiu SRL Zlatna, Alba Cons SA, Albaco Exim SRL Oarda, Albacom Biz SRL Alba Iulia, Albalact SA Oiejdea, Albanic Service SRL Alba Iulia, Aloref SRL, Alpin 57 Lux SRL Sebeş, Amecs SRL Aiud, Apa CTTA SA Alba Iulia, Apulum SA Alba Iulia, Apulum 94 SRL Hăpria, Arieșeni Turism SRL, Arieşul Conf SA Baia de Arieş, Arti-Pan SRL Alba Iulia, Ascensorul SRL Alba Iulia, Auto Cris Motors SRL Alba Iulia, Auto Moto Assistance SRL, Axxa Porcelaine SRL, Banita Forserv SRL Săsciori, Baril Forte SRL Sebeş, Be Trucking Partner SRL, Bell Flover SRL Alba Iulia, Caresta Bags SRL, Casa Auto Sebeş SRL Sebeş, Ciserom SA Sebeş, Claus Service SRL Aiudul de Sus, Cora Trade Center SRL, Cuplaje Prod SRL Cugir, Cupru Min SA Abrud, Dacia SA Alba Iulia, Dami Prod SRL Teiuş, Denta Bran SRL Alba Iulia, DN Agrar Apold SRL Gârbova, Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, Duo Ady & Ady SRL Alba Iulia, Dupex SRL Sebeş, Duplo International SRL Alba Iulia, Electro Transilvania SRL Alba Iulia, Elis Pavaje SRL Petreşti, Euro Star Group SRL, Europexpres SRL, Eurotec Product SRL Cugir, Eurotrans SRL, Express Curier SRL Ciugud, Florea Grup SRL Alba Iulia, Gabriel Advertising SRL Şeuşa, Geho Aqua Industries SRL Stremţ, Getica Star SRL Abrud, GLG Tecnospark SRL Oiejdea, Grup Tico Graphic SRL Alba Iulia, Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, Horeco Frigo Service Alba SRL Alba Iulia, IAMU SA Blaj, Infogrup SRL Alba Iulia, Instalatorul SA Alba Iulia, IPEC SA Alba Iulia, Ivsys SRL Mirăslău, J`Asmin Fruits SRL Aiudul de Sus, Jidvei SRL Filiala Alba, Lin & Ema SRL Vâltori, Livio Dario SRL Alba Iulia, Logrotex SRL Sebeș, M&C Eco Paper SRL Vinerea, Mall Alba SRL Alba Iulia, Mercur SRL Alba Iulia, MobilAiud SRL Aiud, Motoboom SRL Sebeş, Multipast SRL Sebeş, Nova Grup SRL Cugir, Omig SRL Alba Iulia, Opal Design SRL Alba Iulia, Optic Medical Line SRL Alba Iulia, Pălăria Dădârlat SNC Sebeş, Parom Impex SRL, Pema Electrotehnic SRL Drâmbar, Pomarom SRL Alba Iulia, Primato SRL Alba Iulia, Reflex SRL Alba Iulia, Rekord SRL Alba Iulia, Ro.De.x Fashion SRL Zlatna, S.T.G: Switch Technology Gunter SRL Blaj, Saturn SA Alba Iulia, Savini Due SRL Sebeş, Sema Invest SRL Alba Iulia, Simodor Impex SRL Alba Iulia, Skynet Computer SRL Micești, Smart Trend SRL Alba Iulia, Solina Romania SRL, Star Transmission SRL Cugir, Stratuscom Blaj SRL Blaj, Tipo-Rex SRL Alba Iulia, Trans Iviniș & Co SRL Sebeş, Transavia SA Oiejdea, Transilvana Societate Cooperativă Meșteșugărească Sebeş, Unilact Transilvania SRL Unirea, Unirea Pres SRL Alba Iulia, Werco Metal SRL Zlatna, Yana-Ius SRL Alba Iulia.

Distincţii de excelenţă pentru 237 de companii care au ocupat locul I trei ani consecutiv în Topul Firmelor – Judeţul Alba

în ordine alfabetică: Aberdeen Angus SRL Doștat, Acitech Rom SRL Cugir, Adrianopol Com Service SRL Cugir, Agra Consult SRL Alba Iulia, Agra`s SA Oarda, Agri Morar Internaţional SRL Aiud, Agromaxman SRL Şard, Agropec Dionis SRL Cetatea de Baltă, Agrosem Internaţional SRL Sântimbru, Agrosem Seed SRL Sântimbru, Alba Aluminiu SRL Zlatna, Alba Cons SA Alba Iulia, Albaco Exim SRL Oarda, Albacom Biz SRL Alba Iulia, Albalact SA Oiejdea, Albani Furniture SRL Galda de Jos, Albanic Service SRL Alba Iulia, Albatros Gold SRL Alba Iulia, Alfa&Omega Group SRL Alba Iulia, Allegria Resort SRL Alba Iulia, Aloref SRL Alba Iulia, Alpin 57 Lux SRL Sebeş, Als Romania SRL Gura Roșiei, Amecs SRL Aiud, Ana Gik Trans SRL Blaj, Andra Ioana SRL Blaj, Antel Print SRL Alba Iulia, Apa CTTA SA Alba Iulia, Apidava SRL Blaj, Apis SRL Blaj, Apulum SA Alba Iulia, Apulum 94 SRL Hăpria, Arcadia Vit SRL Abrud, Arco Starcomp SRL Alba Iulia, Arieşeni Turism SRL Bubeşti, Arieşul Conf SA Baia de Arieş, Aris Com SRL Alba Iulia, Aroma Star SRL Blaj, Arti-Pan SRL Alba Iulia, Ascensorul SRL Alba Iulia, Atlas Imobiliare SRL, Auto Cris Motors SRL Alba Iulia, Auto-Moto Assistance SRL Alba Iulia, Axxa Porcelaine SRL Alba Iulia, Azoprod Com SRL Alba Iulia, Banita Forserv SRL Săsciori, Baril Forte SRL Sebeş, Baron Media SRL Blaj, Be Trucking Partner SRL Alba Iulia, Bell Flover SRL Alba Iulia, Bendis SRL Sebeş, Birotica SRL Alba Iulia, Brest SRL Alba Iulia, Caresta Bags SRL Sebeş, Casa Auto Sebeş SRL Sebeş, Centrul Medical Laura Catana SRL Petrești, Centrul Medical Royalmed SRL Alba Iulia, Cetatea de Baltă SRL Jidvei, Ciserom SA Sebeş, Claus Service SRL Aiudul de Sus, Compania Națională Romarm SA București – Filiala Societatea Uzina Mecanică Cugir SA Cugir, Consulting Olt SRL Ocna Mureș, Conti Wool SRL Vinţu de Jos, Cora Trade Center SRL Bărăbanţ, Corint SRL Sântimbru, Crama Ţelna SRL Ţelna, Crinul Arieș SRL Baia de Arieș, Cuplaje Prod SRL Cugir, Cupru Min SA Abrud, Dacia SA Alba Iulia, Dami Prod SRL Teiuş, Dany Bobinaj SRL Vinerea, Delphi Electric SRL Alba Iulia, Deniz-Teh SRL Sebeş, Denta Bran SRL Alba Iulia, DN Agrar Apold SRL Gârbova, DN Agrar Service SRL Alba Iulia, Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, Dora SRL Almaşu Mare, Duo Ady & Ady SRL Alba Iulia, Dupex SRL Sebeş, Duplo Internaţional SRL Alba Iulia, Electro Transilvania SRL Alba Iulia, ElectroDep SRL Vințu de Jos, Electrosim SRL Sântimbru, Elis Agregate SRL Petreşti, Elis Pavaje SRL Petreşti, Elit SRL Cugir, E-Quation SRL Alba Iulia, Euro Star Grup SRL Alba Iulia, Eurokaf Marketing SRL Alba Iulia, Eurometric SRL Alba Iulia, Europexpres SRL Alba Iulia, Eurotec Product SRL Cugir, Eurotrans SRL Ocna Mureş, Evinex Systems SRL Sebeş, Exon SRL Ocna Mureş, Express Curier SRL Ciugud, Fero Cioaza SRL Aiud, Fitomar SRL Vințu de Jos, Florea Grup SRL Alba Iulia, Florida Construct SRL Alba Iulia, Gabriel Advertising SRL Șeuşa, Galenica Mury SRL Vinţu de Jos, Gami Clean SRL Alba Iulia, Geho Aqua Industries SRL Stremţ, Georgia Catering SRL Aiud, Getica Star SRL Abrud, Gital Import Export SRL Alba Iulia, Glerups RO SRL Aiud, GLG Tecnospark SRL Oiejdea, Grup Tico Graphic SRL Alba Iulia, Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, Horeco Frigo Service Alba SRL Alba Iulia, Horvath Extrem SRL Aiud, I.A.M.U. SA Blaj, Ian & Ama SRL Mărtinie, Imar Grup SRL Alba Iulia, Imroglass SRL Alba Iulia, Industrial Service SRL Aiud, Infogrup SRL Alba Iulia, Instalatorul SA Alba Iulia, Ioel Bucur SRL Alba Iulia, IPEC SA Alba Iulia, Ivsys SRL D Miraslău, J`asmin Fruits SRL Aiudul de Sus, Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei, July&Aly Mixt SRL Blaj, Kara Silver SRL Alba Iulia, Lacul Codrilor SRL Aiud, Librăria Daniela SRL Sebeş, Limeco Trading SRL-D Lunca Mureșului, Lin & Ema SRL Vâltori, Livio Dario SRL Alba Iulia, Logrotex SRL Sebeş, Lubri Electro Center SRL Sebeş, M&C Eco Paper SRL Vinerea, Mahieu SRL Teiuş, Mall Alba SRL Alba Iulia, Marco Goldsmith SRL Alba Iulia, Mariany SRL Alba Iulia, Max Tehnique SRL Alba Iulia, Medisol SRL Alba Iulia, Mercur SRL Alba Iulia, Midas Comp SRL Alba Iulia, Mihai & Gaby SRL Benic, MobilAiud SRL Aiud, Monopolis SA Cîmpeni, Montana Popa SRL Blaj, Motoboom SRL Sebeş, Multi Cleaning System SRL Alba Iulia, Multipast SRL Sebeş, Natalia-Nadina SRL Cunţa, New Security SRL Alba Iulia, Nova Grup SRL Cugir, Novak Trans Bistra SRL Bistra, Omig SRL Alba Iulia, Opal Design SRL Alba Iulia, Optic Medical Line SRL Alba Iulia, Pălăria Dădârlat SNC Sebeş, Parcul Industrial Cugir SA Cugir, Parom Impex SRL Petreşti, Paul Flowers SRL Lopadea Nouă, Pelamod SRL Sebeş, Pema Electrotehnic SRL Drâmbar, Pensiunea Select Alba Iulia, Pinticarn Prod SRL Sebeșel, Planet SRL Alba Iulia, Pomarom SRL Alba Iulia, Pomicola Boz SRL Boz, Pomiflora Ianko SRL Lopadea Nouă, Prenis SRL Blaj, Prestige H.V. Grup SRL Aiud, Primato SRL Alba Iulia, Prod Com Lazăr SRL Alba Iulia, Promt Distrib SRL Alba Iulia, Propack SRL Sebeş, Quantic One SRL Aiud, Rapel SRL Răhău, Reflex SRL Alba Iulia, Rekord SRL Alba Iulia, Remarc Dent SRL Alba Iulia, Ro.De.X Fashion SRL Zlatna, Rohofer SRL Alba Iulia, Rol Agroservice SRL Alba Iulia, Rosticlar SRL Sebeș, S.T.G. Switch Technology Gunter SRL Blaj, Saga SRL Alba Iulia, Saturn SA Alba Iulia, Savini Due SRL Sebeş, Selena SRL Alba Iulia, Sema Invest SRL Alba Iulia, Serv. Com. Import-Export Trading SRL Alba Iulia, Setinstal SRL Alba Iulia, SGL Producţie & Comerţ SRL Cugir, Simiana Profesional SRL Daia Română, Simodor Impex SRL Alba Iulia, Skynet Computer SRL Miceşti, Slim Diet SRL Alba Iulia, Smart Center Oil SRL Alba Iulia, Smart ID Central SRL Alba Iulia, Smart Trend SRL Alba Iulia, Solina Romania SRL Alba Iulia, Speranța E.L. SRL Cetatea de Baltă, Stalex Production SRL Alba Iulia, Star Assembly SRL Sebeș, Star Transmission SRL Cugir, Stein Konstruct SRL Petrești, STM Elettromeccanica SRL Blaj, Stratuscom Blaj SRL Blaj, Tao Media SRL Bărăbanţ, Tehno-Dent Pop SRL Sebeş, Tipo-Rex Service SRL Alba Iulia, Tipo-Rex SRL Alba Iulia, Titanic Logistics SRL Sebeş, Tobimar SRL Drâmbar, Tontsch SRL Blaj, Trans Iviniş & Co SRL Sebeş, Transavia SA Oiejdea, Transilvana Societate Cooperativă Meşteşugărească Sebeş, Transilvania Gold Games SRL Alba Iulia, Transivania Nuts SRL Sântimbru, Trevit SRL Alba Iulia, Triticum Sebeș – Agrotineret SRL Pianu de Jos, Uni Term SRL Daia Română, Unicereal Alba SRL Unirea, Unilact Transilvania SRL Unirea, Unirea Pres SRL Alba Iulia, Werco Metal SRL Zlatna, WMW Intermedia Corporation Trade SRL Alba Iulia, Yana-Ius SRL Alba Iulia.

Alte distincţii oferite sunt trofeul creativităţii, în clasament intrând firmele din judeţul Alba, în ordinea descrescătoare a punctajului obţinut în urma solicitării de titluri de protecţie la OSIM şi obţinerii acestora în perioada 2016-2018.

Trofeul Creativităţii

1. Prefera Foods SA Galda de Jos – 86 puncte

2. Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei – 81 puncte

3. Albalact SA Oiejdea – 78 puncte

4. Elis Pavaje SRL Petreşti – 71 puncte

5. Alpin 57 Lux SRL Sebeş – 36 puncte

6. Salconserv Food SRL Galda de Jos – 35 puncte

7. Cora Trade Center SRL Bărăbanţ – 34 puncte

8. Dacia Plant SRL Sebeş – 33 puncte

8. Elit SRL Cugir – 33 puncte

9. Infofarm S&I SRL Sebeș – 32 puncte

Topul celor zece companii exportatoare din județul Alba – în anul 2018

Poziția / Compania / Localitatea

1. Star Assembly SRL – Sebeș

2. Bosch Automotive SRL – Blaj

3. Kronospan Sebeș SA – Sebeș

4. Star Transmission SRL – Cugir

5. Cupru Min SA Abrud

6. VCST Automotive Production Alba SRL

7. Rekord SRL Alba Iulia

8. Kronospan Trading SRL

9. Apulum SA Alba Iulia

10. Galway Sport SRL Aiud


Vezi cele mai interesante video Alba24.ro


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: Mizerie în loc de apă potabilă, la robinetele unor locuitori din Alba Iulia. ”Unde sunteți autorităților?”

Publicat

Apă murdară la robinetele albaiulienilor. Un cititor Alba24 a transmis un video înregistrat sâmbătă, în care se observă că pe țeava pe care ar trebui să curgă apă potabilă, curată și bună de băut, așa cum este taxată de operator, curge un fel de mâl maro.  ”Vi se pare normal să plătim o astfel de […]

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Bărbat necunoscut, găsit mort în apropierea bisericii din cartierul Tolstoi din Alba Iulia. Se întorcea de la cumpărături

Publicat

Un bărbat a fost găsit mort, sâmbătă în jurl orei 10.00, în zona Bisericii Ortodoxe din cartierul Tolstoi din Alba Iulia, a anunțat un cititor Alba24. Acesta fusese cu bicicleta la cumpărături, după obiectele pe care le avea în bagaje. Nu avea însă acte asupra lui, astfel încât nu se știe cine este. Un echipaj […]

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Recomandări pentru prevenirea infectării cu malware la accesarea atașamentelor sub forma unei facturi

Publicat

Primiți un email cu o notificare de plată din partea unui furnizor, a unei companii cu care colaborați, sau poate chiar să impersoneze o altă adresă de email din instituție (de obicei adresa șefului instituției). Acestui email îi este atașat un fișier malițios, sub forma unei facturi, care, odată accesat vă poate infecta calculatorul cu […]

Citește mai departe
Publicitate

EDUCAȚIE

Marcela Dărămuș și-a anunțat DEMISIA de la Inspectoratul Școlar Alba, în fața colegilor. De când pleacă șefa instituției

Publicat

Șefa Inspectoratului Școlar Județean Alba, Marcela Dărămuș și-a anunțat demisia începând de la 1 ianuarie 2020. Declarația a fost făcută în cadrul unei ședințe care a avut loc la sediul instituției, în fața unor colegi. Aceasta avea mandat până în aprilie 2020.  Schimbarea din funcție a Marcelei Dărămuș a fost vehiculată imediat după preluarea conducerii […]

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate