LIVE VIDEO: Zeci de angajați ai MAI protestează la Alba Iulia, în ultima zi din an. Sunt nemulțumiți de înghețarea salariilor
Zeci de polițiști s-au adunat joi, în ultima zi a anului, în fața Instituției Prefectului, pentru a protesta împotriva înghețării salariilor bugetarilor, decisă de Guvernul Cîțu miercuri.
Aceștia s-au strâns în fața prefecturii în jurul orei 10.00, au afișat bannere și protestează zgomotos cu ajutorul unor sirene.
Oamenii sunt nemulțumiți de înghețarea salariilor în mediul bugetar, care vor fi menținute anul viitor la nivelul celor din decembrie anul acesta.
Organizațiile sindicale din sistemul de „Apărare, ordine publică și securitate națională” afiliate Federației PUBLISIND, Sindicatul Polițiștilor Europeni EUROPOL împreună cu Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare SNPP, au dat tonul acestor proteste în toată țara și au organizat o acțiune comună de pichetare a prefecturilor din întreaga țară, ca o primă reacție la proiectul Ordonanței de urgență pe care primul ministru Florin Câțu a anunțat public că îl va promova și care vizează înghețarea drepturilor salariale pentru anul 2021.
”Nu putem accepta aceste măsuri de austeritate îndreptate împotriva polițiștilor în condițiile în care, de 8 luni suntem în prima linie și gestionăm măsurile împotriva pandemiei de SARS-Cov2. Inclusiv cifrele vorbesc grăitor despre riscurile la care ne expunem zilnic, peste 12.000 de infectați din rândul personalului MAI și 30 de decese.
Deficitul de personal suplinit tot de oamenii din activitate, sutele de ore suplimentare efectuate de fiecare angajat, costurile cu echipamentele de protecție, tratamente, testări care au fost suportate integral de către angajați, dar și lipsa oricăror compensații de care alte categorii de personal au beneficiat pe durata stării de urgență și a stării de alertă, culminând cu înghețarea drepturilor salariale din Legea 153/2017, au generat mari tensiuni și nemulțumiri ale personalului.
Aceasta este doar prima reacție de moment, care va fi precedată de alte forme pe care le vom anunța în prima săptămână a lunii ianuarie (excesul de zel și bunăvoința excesivă -aplicarea avertismentului, refuzul de efectuare al orelor suplimentare și chiar blocarea activității, prin intervențiile doar la cazurile de urgență)” este poziția sindicatului Europol.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (4)