ACTUALITATE
Lucrările de asfaltare la drumul județean 107C între localitățile Drâmbar și Teleac au fost finalizate. S-a amenajat o parcare pentru 15 mașini
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/08/drum-drimbar-e1377172455438.jpg)
Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Alin Cucui, s-au deplasat joi la Drâmbar, în comuna Ciugud, pentru a recepționa lucrările de asfaltare ce s-au realizat pe drumul județean 107C, între localitățile Drâmbar și Teleac, pe o lungime de circa doi km.
Aici s-au executat lucrări complexe de consolidare a corpului drumului, pe o distanță de 640 de metri, fiind necesară realizarea unei structuri rutiere noi, prin demolarea dalelor de beton existente și construirea unui nou drum, asfaltat. De asemenea, s-au executat lucrări la rigole, s-au construit 3 podețe la drumurile laterale, s-a lucrat la 76 de cămine de vizitare amplasate pe drum pentru a le aduce la nivel, s-a montat parapet din tablă, s-au amenajat acostamentele și șanțurile. Pe toată lungimea drumului modernizat s-au montat indicatoare rutiere și s-au executat marcajele rutiere iar, la km 3+750, pe partea dreaptă a drumului, a fost amenajată o parcare longitudinală pentru 15 autovehicule.
„Această lucrare a fost finanțată integral din bugetul Consiliul Județean Alba și rezolvă problema ultimei porțiuni din acest drum care nu fusese reabilitată. Acum se poate circula în condiții bune în toată zona”, a spus vicepreşedintele Consiliului Județean Alba, Alin Cucui.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)