Connect with us
Publicitate

ECONOMIE

„Topul Firmelor” 2011: Cele mai importante companii din județ, premiate de Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Alba


Publicat

Camera de Comerț și Industrie Alba premiază din nou oamenii de afaceri din județ care au dat dovadă de performanță și viziune inovativă în afacerile întreprinse în 2011. Astfel, vineri, 9 noiembrie, începând cu ora 17.00, la Restaurantul „Astoria” din Alba Iulia are loc „Topul Firmelor” 2011, un eveniment anual ce își propune să îi recompenseze pe învingătorii crizei. În top au intrat 1.146 de firme dintre care 634, clasate pe locurile 1-3.

„Topul Firmelor” 2011 a ajuns în acest an la cea de a XIX-a ediție și este perceput de către mediul de afaceri din județ ca fiind o importantă competiție a întreprinzătorilor, menită să promoveze valorile prin ierarhizarea obiectivă a firmelor, pe bază de criterii de performanță. În cadrul festivității de acordare a diplomelor vor fi premiate firmele care au obținut rezultate remarcabile în anul 2011 dovedind putere de adaptare la condițiile economice actuale.

„Este a XIX-a ediție a Topul Firmelor organizat de Camera de Comerț Industrie și Agricultură Alba, iar an de an am încercat să îi recompensăm pe cei care își aduc contribuţia la dezvoltarea economică a județului. Îi felicit pe cei care au depășit momentele de criză și care acum sunt fruntași. Le doresc, pe viitor, ca activitatea lor să fie cel puțin la fel de bună”, a declarat președintele Camerei de Comerț Alba, Corneliu Orzea.

Conducerea Camerei de Comerț a explicat că unicitatea și complexitatea acestui eveniment este dată tocmai de specificul multicriterial al metodologiei de top. Astfel, spre deosebire de alte clasamente, care, pentru realizare, se limitează la utilizarea unui singur criteriu, acest clasament se evidențiază prin îmbinarea a două categorii de criterii, respectiv cel cantitativ, precum cifra de afaceri netă și profitul de exploatare și cel calitativ, precum eficiența utilizării resurselor umane și a capitalului angajat.

Stabilirea clasamentului pe domenii, grupe de activitate și grupe de mărime se realizează pe baza unei metodologii unice, aprobate la nivelul întregului Sistem Cameral.



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Pe autostradă de la Alba Iulia la Aiud, doar la vară. Ce spune CNAIR despre deschiderea lotului 2 al Autostrăzii A10

Publicat

Șoferii vor putea circula pe cei 24,25 de kilometri din Autostrada A10 Sebeș – Turda, între Alba Iulia și Aiud, până la mijlocul anului viitor, a precizat directorul general al Companiei Naționale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Mariana Ioniță. 

„Sebeş-Turda lotul doi a revenit pe program normal şi de asemenea va fi dat în trafic în prima jumătate a anului viitor”, a explicat directorul CNAIR, într-un interviu acordat pentru Ziarul Financiar.

Potrivit ultimelor raportări ale CNAIR, stadiul fizic actual al lucrărilor pe lotul 2 al Autostrăzii A10 Sebeș – Turda este de 75,98 %, iar cel financiar de 65,47 %. Data finalizării celor 24,25 km este 30 noiembrie 2020, însă datorită contractului de proiectare și execuție cu întârzieri majore înregistrate, a fost acordată de către inginer o extensie de timp până la data de 3 decembrie.

Tot pentru data de 3 decembrie a fost anunțată și deschiderea oficială a primului lot, între Sebeș și Alba Iulia.

Citește și Marius Hațegan, CJ Alba: În 3 decembrie se deschide oficial lotul 1 din Autostrada A10, între Sebeș și Alba Iulia. VIDEO

Potrivit directorului CNAIR, cea mai importantă inaugurare din luna decembrie a acestui an va fi primul lot din autostrada A10 Sebeş-Turda.

„Cu Sebeş-Turda, primul lot, suntem aproape de final şi pregătim darea în trafic la începutul lunii decembrie”, a explicat Mariana Ioniță.

sursa: zf.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

GRAFIC: Top județe cu incidența cea mai mare a cazurilor COVID. Județul Alba ajunge pe locul 7. Date din 29 noiembrie

Publicat

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis duminică, 29 noiembrie, situația incidenței cazurilor COVID pe județe, actualizată.

Este vorba despre coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Citește și 5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Sâmbătă, au fost raportate 5.554 de cazuri noi.

TOP județe – incidența COVID la 14 zile – 29 noiembrie – sursă GCS:

  1. Constanța – 16896 – 196 – 7,58
  2. Sibiu – 13982 – 229 – 7,13
  3. Brașov – 18964 – 346 – 6,68
  4. Mun. București – 67017 – 886 – 6,46
  5. Cluj – 21569 – 213 – 6,29
  6. Arad – 11191 – 125 – 5,51
  7. Alba – 9881 – 98 – 5,2
  8. Argeș – 13565 – 277 – 5,01
  9. Timiș – 18967 – 184 – 4,75
  10. Satu Mare – 5576 – 164 – 4,37
  11. Tulcea – 3663 – 72 – 4,37
  12. Prahova – 19122 – 356 – 4,35
  13. Bihor – 13938 – 151 – 4,25
  14. Mureș – 11997 – 122 – 4,00
  15. Ialomița – 4623 – 126 – 3,9
  16. Hunedoara – 8764 – 104 – 3,72
  17. Dâmbovița – 11369 – 148 – 3,66
  18. Bistrița-Năsăud – 5783 – 46 – 3,45
  19. Ilfov – 15249 – 258 – 3,41
  20. Călărași – 4277 – 71 – 3,27
  21. Iași – 19912 – 249 – 3,24
  22. Brăila – 5633 – 85 – 3,23
  23. Sălaj – 5529 – 45 – 3,21
  24. Galați – 10212 – 87 – 3,18
  25. Covasna – 4166 – 56 – 3,15
  26. Mehedinți – 3935 – 31 – 2,98
  27. Dolj – 12117 – 212 – 2,97
  28. Giurgiu – 4026 – 23 – 2,92
  29. Vâlcea – 8011 – 165 – 2,85
  30. Bacău – 12948 – 147 – 2,82
  31. Maramureș – 8541 – 87 – 2,78
  32. Caraș-Severin – 4743 – 9 – 2,73
  33. Teleorman – 5529 – 21 – 2,6
  34. Botoșani – 6103 – 85 – 2,59
  35. Buzău – 6490 – 59 – 2,34
  36. Vaslui – 7678 – 87 – 2,22
  37. Suceava – 13075 – 63 – 2,12
  38. Neamț – 9324 – 95 – 2,1
  39. Olt – 7285 – 119 – 1,76
  40. Vrancea – 5383 – 67 – 1,66
  41. Harghita – 4651 – 27 – 1,49
  42. Gorj – 4318 – 28 – 1,43

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Publicat

Numărul cazurilor de COVID-19 confirmate în România a ajuns la 471.536, potrivit datelor transmise duminică, 29 noiembrie, de Grupul de Comunicare Strategică.

Sunt 5.554 infectări noi.

De asemenea, au fost înregistrate 148 de decese noi, iar 1.250 pacienți sunt internați la ATI.

Citește și 103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 471.536 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 348.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.554 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 11.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2020 (10:00) – 29.11.2020 (10:00) au fost raportate 148 de decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.200. Dintre acestea, 1.250 sunt internate la ATI.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
Alba9881985,2
Arad111911255,51
Argeș135652775,01
Bacău129481472,82
Bihor139381514,25
Bistrița-Năsăud5783463,45
Botoșani6103852,59
Brașov189643466,68
Brăila5633853,23
Buzău6490592,34
Caraș-Severin474392,73
Călărași4277713,27
Cluj215692136,29
Constanța168961967,58
Covasna4166563,15
Dâmbovița113691483,66
Dolj121172122,97
Galați10212873,18
Giurgiu4026232,92
Gorj4318281,43
Harghita4651271,49
Hunedoara87641043,72
Ialomița46231263,9
Iași199122493,24
Ilfov152492583,41
Maramureș8541872,78
Mehedinți3935312,98
Mureș119971224,00
Neamț9324 952,1
Olt72851191,76
Prahova191223564,35
Satu Mare55761644,37
Sălaj5529453,21
Sibiu139822297,13
Suceava13075632,12
Teleorman5529212,6
Timiș189671844,75
Tulcea3663724,37
Vaslui7678872,22
Vâlcea80111652,85
Vrancea5383671,66
Mun. București67017 8866,46
Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.097.782 de teste. Dintre acestea, 16.225 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.877 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.348 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.978 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 69.194 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.652 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

TOP localități din Alba după incidența cazurilor COVID înregistrate în ultimele 14 zile. Situația actualizată în 29 noiembrie

Publicat

Direcția de Sănătate Publică Alba a prezentat duminică, 29 noiembrie, situația actualizată a incidenței cazurilor de COVID-19 în județ, pentru perioada 15-28 noiembrie.

Este situația cazurilor noi în intervalul ultimelor 14 zile, raportate la mia de locuitori.

Citește și 103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

La nivelul județului Alba, incidența cazurilor noi de COVID-19 în ultimele 14 zile este de 5,20 (anterior 5,35), potrivit DSP. În perioada 15-28 noiembrie 2020, la nivelul județului Alba s-au înregistrat 1.974 infectări noi cu coronavirus (anterior 2.029).

Situația pe orașe:

Cea mai mare incidență a cazurilor noi este la Blaj – 10,20 (anterior 10,68), urmat de Alba Iulia – 8,10 (anterior 8,31), Cugir – 6,57 (anterior 6,73), Sebeș cu 6,24 (anterior 6,72), Câmpeni – 5,61 (anterior 5,48).

Abrud are incidența 5,46 (anterior 5,65), Baia de Arieș – 4,68 (anterior 3,90) și Aiud – 4,54 (anterior 4,62).

Teiuș are 2,74 (anterior 3,15), Ocna Mureș – 2,49 (anterior 2,70) și Zlatna – 2,00 (anterior 2,00).

Vezi și UPDATE MODELELE DE DECLARAȚIE și adeverință de la angajator pentru carantină în Alba Iulia, Abrud, Sebeș, Cugir, Blaj sau Ciugud

TOP localități – Rata incidenței cazurilor noi COVID-19 la 14 zile (județul Alba):

Mediul urban:

Localitate – cazuri în perioada 15 – 28 noiembrie – incidența cazurilor COVID-19

Blaj – 212 cazuri – 10,20 (anterior 10,68)

Alba Iulia – 622 cazuri – 8,10 (anterior 8,31)

Cugir – 170 cazuri – 6,57 (anterior 6,73)

Sebeș – 206 cazuri – 6,24 (anterior 6,72)

Câmpeni – 42 cazuri – 5,61 (anterior 5,48)

Abrud – 29 cazuri – 5,46 (anterior 5,65)

Baia de Arieș – 18 cazuri – 4,68 (anterior 3,90)

Aiud – 116 cazuri – 4,54 (anterior 4,62)

Teiuș – 20 cazuri – 2,74 (anterior 3,15)

Ocna Mureș – 35 cazuri – 2,49 (anterior 2,70)

Zlatna – 16 cazuri – 2,00 (anterior 2,00)

AICI: GHID de CARANTINĂ în Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și Ciugud: Reguli și interdicții, documente de deplasare, amenzi

Mediul rural

Ciugud – 34 cazuri – 10,41 (anterior 10,41)

Cenade – 10 cazuri – 10,01 (anterior 10,01)

Mihalț – 29 cazuri – 8,73 (anterior 6,93)

Horea – 15 cazuri – 7,65 (anterior 7,14)

Cricău – 14 cazuri – 6,94 (anterior 6,94)

Bucium – 9 cazuri – 6,27 (anterior 9,05)

Șona – 27 cazuri – 6,15 (anterior 5,46)

Vințu de Jos – 30 cazuri – 5,43 (anterior 5,97)

 

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate