ACTUALITATE
Marfă confiscată la Vinţu de Jos: Doi şoferi au rămas fără 30 de metri cubi de lemn şi 600 kg de cereale, pe care le transportau cu acte necorespunzătoare
![pol](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/01/IMG_0277.jpg)
Joi, poliţiştii din Vinţu de Jos, au organizat, pe raza de competenţă, o acţiune de menţinere a siguranţei publice şi combatere a încălcării prevederilor legale.
Cu ocazia acestei acţiuni, la ora 14.20, a fost depistat, pe strada Nicolae Iorga, din comuna Vinţu de Jos, A.V., de 54 de ani, din Sebeş, care transporta cu o autoutilitară, 600 de kg grâu şi porumb. Conducătorul autoutilitarei a fost sancţionat contravenţional, în conformitate cu prevederile art. 1, lit. a din Legea nr.12/1990, iar întreaga cantitate de cereale a fost confiscată pentru că a prezentat un aviz de însoţire ce nu era completat în mod corespunzător.
Pentru aceeaşi faptă a fost sancţionat şi un tânăr din Zlatna. La ora 15.30, pe strada Lucian Blaga din Vinţu de Jos, poliţiştii au oprit pentru control o autoutilitară încărcată cu 36,40 metri cubi material lemnos, condusă de S.C.L., de 27 ani.
Poliţiştii au luat măsura sancţionării contravenţionale a conducătorului auto, în conformitate cu prevederile art. 20, alin. 1, lit. a din Legea nr.171/2010 iar întreaga cantitate de material lemnos a fost indisponibilizată, în vederea confiscării.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
Justitiarul
vineri, 14.02.2014 at 18:53
Lemnul trebuia confiscat dar cu cerealele omului ce au avut? Le-a furat acum de pe camp cum a facut ala cu lemnul din padure? E munca omului si vroia sa o valorifice si i-au luat-o papagalii cu chipiu, cei care nu vad zeci de TIR-uri cu material lemnos de contrabanda……