ACTUALITATE
Maria Breaz, o văduvă de război de 98 de ani, premiată de Ziua Femeii de către Mircea Hava și Gabriel Pleșa
![hava](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2018/03/hava-ziua-femeii-e1540680427841.jpg)
Primarul din Alba Iulia, Mircea Hava, împreună cu viceprimarul municipiului, Gabriel Pleșa, au vizitat-o joi, de Ziua Femeii, pe doamna Maria Breaz, în vârstă de 98 de ani, văduvă de război, căreia i-au înmânat în numele Consiliului Local un buchet de flori, o felicitare și o sumă de peste 2200 de lei.
Povestea acesteia este impresionantă. Doamna Breaz Maria s-a născut în data de 29.10.1920 în Dumitra și s-a căsătorit în 1939 cu Teodor Breazu, cu 8 ani mai în vârstă ca ea. În anul în care s-au căsătorit, 1939, bărbatul a fost luat în Regimentul 6 Pionieri și trimis pe frontul celui de-al II-lea război mondial.
Acolo a plecat împreună cu cumnatul său și fratele doamnei Maria Breaz. Ambii au murit în acelaşi an şi în acelaşi loc, spitalul din Lemberg (Liov – Ucraina). După 1990 a fost înaintat în gradul de sergent major, conform ordinului M.Ap.Nnr. 0.642/23.10.1990.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)