ACTUALITATE
MARȚI: Cea mai veche reprezentare a Cetății Alba Iulia (1684), exponatul lunii iulie la Muzeul Național al Unirii
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/07/afis-exponat-iulie-1-negru-scaled-e1594031331465.jpg)
La Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat marți, de la ora 11:00, exponatul lunii iulie: Cea mai veche reprezentare a cetății Alba Iulia (1684).
În colecția de carte veche a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia un intrat, în ultima perioadă, o serie de tipărituri extrem de interesante. Una dintre piesele recente este lucrarea lui Siegmund von Birken L’origine del Danvbio, apărută la Nürnberg și Bologna în anul 1684.
La pagina 102 a lucrării este o prezentare istorică a orașului Alba Iulia urmată de o gravură cu imaginea cetății. Din punct de vedere istoric reprezentarea tipărită de Gioseffo Longhi este cea mai veche imagine a Alba Iuliei.
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și Direcția Județeană pentru Cultură Alba.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
pilu
miercuri, 08.07.2020 at 18:24
Dati mai date mai multe . Macar spuneti ce reprezinta cele cinci cifre.