Autoritățile din județul Alba au dispus mai multe măsuri pentru gestionarea efectelor temperaturilor extreme prognozate pentru perioada următoare.

Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a convocat marți ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, în vederea adoptării măsurilor necesare pentru protejarea populației și limitarea efectelor generate de caniculă, au transmis reprezentanții Instituției Prefectului Alba.

Publicitate

Potrivit sursei citate, prefectul a solicitat tuturor instituțiilor și autorităților cu atribuții în domeniu aplicarea măsurilor prevăzute în Hotărârea nr. 11/24.06.2026 a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba și monitorizarea permanentă a situației din teren.

Puncte medicale de prim ajutor și hidratare

Prin hotărârea adoptată, autoritățile administrației publice locale, cu sprijinul Direcției de Sănătate Publică Alba și al Crucii Roșii Filiala Alba, vor operaționaliza puncte medicale de prim ajutor și hidratare a populației.

Publicitate

Comitetele locale pentru situații de urgență vor identifica persoanele aflate în dificultate și persoanele a căror stare de sănătate poate fi influențată negativ de temperaturile ridicate.

Situația acestor persoane va fi comunicată Direcției de Sănătate Publică Alba.

De asemenea, autoritățile administrației publice locale vor asigura, în situațiile care impun acest lucru, transportul și distribuirea apei potabile și/sau menajere către populație.

Măsuri pentru prevenirea incendiilor

În contextul riscului crescut de incendii, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba, Garda Forestieră și celelalte instituții cu atribuții în domeniu vor intensifica măsurile de prevenire și intervenție.

Publicitate

Acestea vizează limitarea riscului producerii incendiilor de vegetație uscată și de pădure.

Cetățenii sunt rugați să nu utilizeze focul deschis pentru arderea miriștilor, vegetației uscate, resturilor vegetale sau a deșeurilor.

ITM Alba va verifica măsurile pentru angajați

Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba va verifica respectarea măsurilor de protecție a salariaților care își desfășoară activitatea în condiții de temperaturi ridicate.

Verificările vor fi făcute conform prevederilor legale.

Recomandări pentru populație în zilele caniculare

Autoritățile le recomandă cetățenilor să evite aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare.

Publicitate

De asemenea, oamenii sunt sfătuiți să poarte pălării de soare și haine lejere, de culori deschise, și să consume suficiente lichide pentru o hidratare corespunzătoare.

Este recomandată evitarea băuturilor alcoolice.

Totodată, autoritățile recomandă consumul de fructe și legume proaspete și evitarea deplasărilor în intervalele cu temperaturi foarte ridicate.

O atenție sporită trebuie acordată copiilor, persoanelor vârstnice și celor care suferă de afecțiuni cronice.

Cetățenii sunt îndemnați să păstreze legătura cu persoanele în vârstă, rudele, vecinii sau bolnavii cronici și să contacteze medicul de familie la apariția oricăror probleme de sănătate.

Publicitate

În caz de urgență, cetățenii trebuie să apeleze numărul unic pentru apeluri de urgență 112.