Medalii de aur și argint obținute de elevii LPS Alba Iulia la etapa finală a Campionatului Național de Atletism U18

Elevii Liceului cu Program Sportiv din Alba Iulia au obținut o serie de rezultate remarcabile la Campionatul Național de Atletism U18, desfășura la București.

Doi sportivi din Alba Iulia, elevi ai Liceului cu Program Sportiv din oraș, s-au clasat pe podium la faza finală a Campionatului Național de Atletism U18.

Competiția s-a desfășurat în perioada 1-2 iulie, pe stadionul Iolanda Balaș Soter.

Alexandra Cristea a obținut medalia de aur la proba de 5000 de metri plat feminin și medalia de argint la proba de 5000 de metri marș. Aceasta se pregătește sub îndrumarea profesorului Gabriel Avram.

Albert Zaharia a devenit vicecampion național la proba de 5000 de metri plat masculin, iar la proba de 3000 de metri s-a clasat pe locul 4. Albert se pregătește sub comanda profesoarei Mihaela Vlas.