ADMINISTRATIE
Mega-proiect cu finanțare europeană pentru comuna Meteș: UPU, azil de bătrâni, școală profesională și incubator de afaceri
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/05/IMG_20170518_135843.jpg)
Primarul Dan Opruța a spus că pentru a avea acces la această finanțare (direct de la Bruxelles) a semnat un parteneriat cu Asociația Euroclass Training, alături de care va încerca să obțină un loc pe lista zonelor de implementare a proiectului ”Incubatoare de afaceri pentru viitor”. Pe această listă existau deja 8 zone eligibile dar, potrivit președintelui Euroclass Training, Eugen Irimia, zona Mureș/Maramureș s-a retras, apărând această oportunitate pentru comuna Meteș. Finanțarea totală pentru cele 8 zone ajunge la 75 de milioane de euro, cofinanțarea fiind de 2%. Dan Opruța spune că primăria nu va plăti nici cofinanțarea întrucât aceasta a fost deja asumată de alți parteneri și nu ar mai fi nevoie de acest lucru.
Proiectul ar trebui să se desfășoare pe o perioadă de minim 8 ani (patru de implementare și patru de sustenabilitate). Pentru aceasta însă este nevoie ca Meteșul să fie acceptat ca partener. Eugen Irimia a spus că în scurt timp va trimite ”dosarul” la Bruxelles cu toate datele furnizate de primărie, urmând să primească răspuns în câteva săptămâni.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)