Mihnea Costachi a câştigat Openul Internaţional de Şah al Bulgariei

Mihnea Costachi a câştigat, duminică, Openul Internaţional de Şah al Bulgariei. În ultima rundă, a ieşit victorios, în urma partidei cu marele maestru internaţional Ciprian Nanu.

În urmă cu 10 ani, Mihnea Costachi devenea primul sportiv român campion al Uniunii Europene. Acum, albaiulianul în vârstă de 18 ani obţine primul succes internațional pentru sportul albaiulian în anul Centenarului Unirii. În acest turneu a acumulat 7,5 puncte.

La Plodviv, Mihnea a remizat în runda a 8-a, cu Viacheslan Tilicheev (Rusia) şi în runda a 7-a cu maestrul internațional bulgar Ivalyo Enchev. În runda a 6-a, a câștigat împotriva marelui maestru internațional Tiberiu Georgescu, jucând cu piesele negre.

George Ileană s-a clasat pe locul 9, cu 6 puncte, la finalul open-ului din Bulgaria.

Cei doi sunt elevi ai Colegiului Național „Horea, Cloşca și Crişan” din Alba Iulia.

sursă foto: Facebook (Marius Ceteraş)