Ministerul Educației va scoate la concurs peste 50 de posturi în creșe din Alba Iulia și Blaj. Un memorandum în acest sens, care prevede scoaterea la concurs la nivel național a 823 de posturi vacante necesare funcționării unui număr de 34 de creșe, a fost aprobat de Guvern joi, 21 mai.

Publicitate

În județul Alba vor fi scoase la concurs 54 de posturi în cadrul a două creșe noi care urmează să fie recepționate în cadrul Programului guvernamental construire creşe „Sfânta Ana”, finanţat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). 

Ministerul Educației va scoate la concurs peste 50 de posturi în creșe din Alba

Este vorba despre:

Tip creșă (localitate) - număr posturi / personal necesar

  • Creșă mare (localitatea Alba Iulia) - 36 de posturi
  • Creșă mică (localitatea Blaj) - 18 posturi

Potrivit memorandumului, la nivel național, Guvernul a aprobat scoaterea la concurs a posturilor vacante necesare funcționării unui număr de 34 de creșe realizate în cadrul Programului guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, care urmează să fie recepționate în perioada următoare.

Publicitate

Obiectivul este creșterea gradului de participare a copiilor în învățământul antepreșcolar, în vederea asigurării accesului la educație timpurie de calitate și a sprijinirii familiilor tinere.

Totodată, aceasta contribuie la îndeplinirea jalonului 456 și a țintei 457 din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, precum și la atragerea finanțării externe nerambursabile.

Din totalul de 34 de creșe, 24 sunt finanțate prin PNRR și sunt localizate în județele Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brașov, București, Cluj, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea și Vrancea.  Celelalte 10 creșe sunt finanțate prin Programul național de construcții de interes public sau social și sunt localizate în județele Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Maramureș, Mureș, Prahova, Suceava și Timiș.

Publicitate

Numărul de posturi necesare pentru asigurarea funcționării celor 34 de creșe este de 823.

Posturile vacante vor fi scoase la concurs de către ordonatorii principali de credite, după recepția lucrărilor și punerea în funcțiune a acestora, cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate prin buget și fără suplimentarea fondurilor destinate drepturilor salariale ale personalului încadrat.

Ocuparea posturilor didactice vacante necesare funcționării creșelor se realizează în baza prevederilor Metodologiei aprobate prin Ordinul ministrului educației nr. 6170/2024.

Programul guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, finanțat prin PNRR și prin Programul național de construcții de interes public sau social, are ca obiectiv realizarea a 110 creșe la nivel național.

Publicitate