Naționala României la Volei, locul 6 în turneul final al Campionatului Mondial Under 18. În echipă, și două jucătoare de la Blaj
Naționala de junioare a României la volei a obținut o performanță istorică. A câștigat locul 6 la Campionatul Național Under 18.
Selecționata pregătită de Marius Macarie include și două jucătoare de la Volei Alba Blaj: Francesca Alupei (16 ani) și Ștefania Cheluță (15 ani), transferate în această vară la campioana României.
”Este cea mai mare performanță din ultimii ani pentru o echipă națională de volei din România. După ce în sferturile de finală România a fost învinsă de China, echipa noastră s-a calificat în finala pentru locurile 5-6 grație victoriei cu Peru. Junioarele noastre au fost învinse de Japonia și termină competiția din Egipt pe locul 6, după un turneu final în care au arătat de ce această generație este considerată de excepție în voleiul românesc”, potrivit Volei Alba Blaj.
Turneul a fost câștigat de SUA, după o finală demnnă de un Campionat Mondial, 3-2 în fața Italiei.
sursa foto: Volei Alba Blaj - Facebook
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24






Comentarii (0)