Contacteaza-ne si pe
Publicitate

ACTUALITATE

Numărul firmelor nou-înfiinţate în Alba a scăzut cu aproape 23%. Judeţul Alba, pe locul doi, în clasamentul pe ţară, la acest capitol

Publicat


statistici scadereNumărul agenţilor economici nou-înfiinţaţi în judeţul Alba a scăzut cu aproape 23%, în primele 10 luni ale anului 2016, comparativ cu perioada similară din 2015. Cele mai mari scăderi au fost înregistrate în cazul înregistrărilor de PFA şi întreprinderi individuale. În schimb, au fost înfiinţate mai multe SRL şi cooperative agricole.

Potrivit raportului publicat de Oficiul Național al Registrului Comerțului, județul Alba a înregistrat, între 1 ianuarie și 31 octombrie 2016, un număr de 1578 societăți nou- înființate, cu 22,91% mai puţine faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut (2.047).

Dintre acestea, 577 sunt PFA (faţă de 1.061, în 2015), 77 întreprinderi individuale (faţă de 163, anul trecut), 18 IF (faţă de 32, anul trecut), 12 CA (2, anul trecut) şi 893 SRL (787, anul trecut).

La capitolul scăderi ale numărului de agenţi economici noi, judeţul Alba se află pe locul doi în ţară. Cea mai mare scădere a fost înregistrată în Brăila (-22,99%).

Cele mai multe înmatriculări de agenţi economici noi au fost înregistrate în Bucureşti (15.290), Cluj (4.933) şi Timiş (4.109).

Comparativ, în Sibiu au fost înmatriculaţi 1.860 agenţi economici (-8,87),  în Hunedoara 945 (-4,98%) şi în Mureş 2210 (-5,43%).

Ca număr de societăţi nou-înfiinţate, în clasamentul pe ţară, judeţul Alba se află pe locul 25. AICI, statistici ONRC.

JudetNr. înmatriculări în perioada 01.01.2016 – 31.10.2016Nr. total înmatriculări în perioada 01.01.2016 – 31.10.2016
ALTCAIFIIPFASASCSNCSRL
Total4156739922418519781636382892567
Bucureşti1146716383311353615290
Cluj76531068137984933
Timiş14132499876228474109
Ilfov1743409633883854
Iaşi940415589123173371
Bihor24826210832119283326
Constanţa4132984372225163272
Dolj37031168919673040
Braşov19177510221722871
Prahova1114274553118352679
Argeş6272393682117622405
Dâmboviţa72881541810472315
Mureş31926352014052210
Arad220311430313092075
Galaţi1726127215272068
Maramureş324306407112952036
Bacău312390272113111989
Suceava1210256316113341920
Sibiu1495429413181860
Hunedoara139136488110891754
Bistriţa-Năsăud1223127572198481592
Alba12187757718931578
Buzău5133392110261557
Neamţ1172802879301515
Olt381924847291416
Satu Mare298432219211339
Gorj41420631227711309
Tulcea183266314981203
Vâlcea4102052077751201
Vrancea4472042746551184
Sălaj321884085511071
Brăila1731017415721065
Caraş-Severin61013431815631032
Mehedinţi1262572504901024
Giurgiu520321515931017
Vaslui610214128589947
Harghita2292281811504945
Botoşani1043081581440921
Călăraşi15195196484881
Teleorman15162021541480868
Ialomiţa2102011351434783
Covasna18123229381742


Vezi cele mai interesante video Alba24.ro


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Bataie ca-n filme cu macete și spray lacrimogen, între două clanuri rivale de interlopi, pe o stradă din Cluj-Napoca

Publicat

maceta

Două clanuri rivale de interlopi din Cluj-Napoca s-au bătut în plină stradă, ziua în amiaza mare. Scandalul a fost surprins de o cameră de supraveghere, iar în primele momente se poate observa cum un bărbat scoate o macetă din haine și în timpul altercației  un alt combatant dă cu spray lacrimogen înspre adversari, informează românia.24.ro. […]

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

Artistul fotograf Vasile Sârb din Alba Iulia, coordonator la Școala de Arte, a devenit membru al Photographic Society of America

Publicat

Vasile Sârb, coordonatorul Clasei de Fotografie  din cadrul Școlii de Arte și Meșteșuguri a Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba, a devenit membru al Photographic Society of America  (PSA). Este o recunoaștere a activității artistice a acestuia, dar și a premiilor obținute în decursul timpului la concursuri în țară și în străinătate. Vasile Sârb este […]

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

FOTO: Pacienții internați la spitalul din Aiud pot beneficia de investigații computer tomograf

Publicat

Computerul tomograf de la Spitalul Municipal Aiud a primit autorizația CNCAN pentru funcționare, anunță reprezentanții primăriei. În această săptămână, pacienții internați în Spitalul Municipal Aiud vor beneficia de investigații CT prin desfășurarea unor sesiuni de training pentru personalul de specialitate, potrivit sursei citate. Consiliul de Administrație al Spitalului Municipal Aiud va aproba joi tarifele pentru […]

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO Noi imagini cu ACCIDENTUL FEROVIAR din Alba. Putea fi un DEZASTRU, dacă ar fi fost călători pe culoarul vagonului lovit

Publicat

colaj accident feroviar

Accidentul mortal de marți dimineață, în care șoferul unui camion a decedat după ce autovehiculul a fost lovit de un tren, putea să ia altă turnură tragică. Cabina camionului a fost izbită în plin de locomotivă, autotrenul s-a răsucit și a lovit pe lateral primul vagon pentru pasageri. În urma impactului, tabla vagonului, vechi de […]

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate