O femeie din Alba care și-a pus minorul să cerșească în fața magazinului Kaufland din Alba Iulia a fost trimisă în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de folosirea unui minor în scop de cerșetorie. 

Publicitate

În data de 24 iunie 2026 dosarul a trecut de cameră preliminară pe rolul Judecătoriei Alba Iulia.

Femeia va fi judecată după ce a fost identificată de opt ori, în perioada 28 octombrie 2023-15 septembrie 2024, în fața magazinului.

De fiecare dată acesta apela la mila oamenilor din zonă, iar alături de ea se afla și un minor.

Drept urmare, femeia a fost trimisă în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de folosirea unui minor în scop de cerșetorie.

Publicitate

Momentan nu a fost fixat un prim termen de judecată în acest caz.