O șoferită din Blaj a fost amendată de poliția locală din oraș cu 400 de lei pentru că a ”oprit pe avarii”, timp de 3 minute. Fapta este descrisă într-o motivare a instanței, deoarece femeia a solicitat anularea amenzii.

Magistrații au dat o decizie în acest caz, în data de 19 ianuarie 2024. Femeia a spus în fața magistraților că a oprit mașina pentru a-i da biberonul fetiței sale, traficul fiind oricum blocat în acel moment.

Publicitate

Întâmplarea a avut loc în prima lună a anului 2023, iar o decizie a fost dată un an mai târziu.

Femeia a arătat că în data de 11.01.2023,pe str. Eroilor, întrucât traficul era blocat, a oprit timp de aproximativ 3 minute cu avariile aprinse și motorul pornit pentru a-i da fetiței ei biberonul, fără a bloca însă circulația.

A mai arătat petenta că i-a adus la cunoștință agentului constatator că nu intenționează să staționeze și se va pune în mișcare, dar acesta i-a întocmit procesul verbal de contravenție contestat, se arată în motivarea instanței.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Ce au decis magistrații

La fel ca și polițiștii, magistrații instanței au considerat ca fapta minoră a șoferiței trebuie taxată. Aceștia au considerat că un avertisment scris nu este de ajuns și că trebuie amendată pentru ca aceasta să înțeleagă ce reguli a încălcat.

(...) instanța apreciază că aplicarea sancţiunii avertismentului nu este o măsură care să asigure o protecţie adecvată valorilor sociale protejate. (...) instanţa constată că numai sancţiunea amenzii este de natură să asigure caracterul preventiv educativ al sancţiunii, avertismentul nefiind în măsură să atingă gradul de severitate şi prevenţie necesar împiedicării săvârşirii unor fapte similare de către petentă pe viitor.

Publicitate

Drept urmare au respins cererea femeii de a anula procesul verbal de contravenție. Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.