Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

Olimpiada de Limba ENGLEZĂ 2019, rezultate finale la etapa judeţeană Alba. Notele elevilor după proba orală


Publicat

limba engleza

Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba a transmis sâmbătă rezultatele finale la Olimpiada de Limba Engleză 2019, etapa judeţeană Alba, după proba orală pentru elevii de liceu. Etapa naţională se desfăşoară în perioada 22-26 aprilie, la Ploieşti (Prahova).

Olimpiada de Limba Engleză 2019 – etapa judeţeană Alba – rezultate finale:

Clasa a IX-a – sec. A

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Arion V.C. Radu – Suciu Gabriela – Colegiul National „Hcc” – Alba Iulia – 95.00 – 98,00 – 96,50 – I

Ţăran Călin Robert – Toader Andreia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” – Baia De Arieş – 95.00 – 85,00 – 90,00 – II

Voina Andreea – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 95.00 – Absent – 95,00 – III

Fernandes Daria – Haţegan Anca – Liceul Teoretic ” David Prodan” – Cugir – 90.00 –   – 90.00 – M1

Muntean Iunia Tereza – Barbu Ioana – Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș – Sebeș – 90.00 –   – 90.00 – M1

Tunsoiu C.A. Vlad Andrei – Muntean Aida – Colegiul National „Hcc” – Alba Iulia – 90.00 –   – 90.00 – M1

Luca Tudor Vasile – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 89.00 –   – 89.00 – M2

Turc Ana – Toader Andreia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” – Baia De Arieş – 88.50 –   – 88.50 – M3

Docolin I.A. Miruna Maria – Onac Iulia  – Colegiul National „Hcc” – Alba Iulia – 87.50 –   – 87.50 – M

Morar Ştefania Maria – Apostol Nicoleta – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – 87.50 –   – 87.50 – M

Newell Megan – Cristina – Groza Beniamin – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan”  – Abrud – 87.00 –   – 87.00 – M

Clamba Maria Alexandra – Todoran Felicia – Seminarul Teologic Ortodox ” Sf. Simion Ștefan”  – Alba Iulia – 86.00 –   – 86.00 – M

Clasa a IX-a Sec. B

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Blaj I.R. Horaţiu – Gligor Liliana /Muntean Aida – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 95.00 – 92,00 – 93,50 – I

Anca Gabriel Mark – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 88.00 –   – 88.00 – II

Sava Roxana Daniela – Barbu Ioana – Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș – Sebeș – 88.00 –   – 88.00 – II

Pojar Lidia – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 87.00 –   – 87.00 – III

Bozdog I. Ana Roxana – Gligor Liliana  – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 87.00 –   – 87.00 – III

Bota Paula – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 86.00 –   – 86.00 – M1

Marina A. Maria Emiliana – Gligor Liliana  – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 85.50 –   – 85,50 – M2

Man Andrada – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 85.00 –   – 85.00 – M3

Clasa a X-a, Sec. A

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Bota Viviana – Dreghiciu Lucia – Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș – Sebeș – 95.00 – 100.00 – 97,50 – I

Pricop C.C. Laurențiu – Constantin – Rogojan Viorica – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – 98.00 – 96,00 – 97,00 – II

Dehelean Alexandru – Munteanu Dinora – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 95.00 – 98,00 – 96,50 – III

Tufanescu C. Antonia Ema – Vanţ Lilica – Liceul Teoretic ” David Prodan” – Cugir – 95.00 – 96,00 – 95,50 – M1

Miheț Vlad – Selyem Alexandru – Colegiul Național Avram Iancu – Cimpeni – 95.00 – 94,00 – 94,50 – M2

Banciu George – Seicean Daiana – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 95.00 – 92,00 – 93,50 – M3

Szabo Ovidiu – Chiorean Alina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – 93.00 –   – 93,00 – M

Brătescu Alexandru – Bratu Cornelia – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – 92.00 –   – 92,00 – M

Gherman Andreea Geanina – Lupsa Ioana Anca – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Zlatna – 92.00 –   – 92,00 – M

Bănescu Sebastian – Munteanu Dinora – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 88.00 –   – 88,00 – M

Doroiman Raul – Bratu Cornelia – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – 85.00 –   – 85,00 – M

Duca C. Lavinia – Rogojan Viorica – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – 85.00 –   – 85,00 – M

Clasa a X-a Sec. B

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Voina D. Maria – Goția Ioana – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 97.00 – 100.00 – 98,50 – I

Kiss I. Octavia – Goția Ioana – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 95.00 – 98,00 – 96,50 – II

Litan D.A. Cristina – Muntean Aida/Suciu Gabriela – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 95.00 – 98,00 – 96,50 – II

Ranca Florina Denisa – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 93.00 –   – 93,00 – III

Fufezan Mihai Cristian – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 90.50 –   – 90,50 – M1

Vlad T.D. Rareş Daniel – Muntean Aida/Suciu Gabriela – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 90.00 –   – 90,00 – M2

Bordea I.A. Răzvan Claudiu – Muntean Aida/Suciu Gabriela – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 87.50 –   – 87,50 – M3

Dancea Carla Maria – Mărginean Mariana – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 85.00 –   – 85,00 – M

Clasa a XI-a Sec. A

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Teodorescu Tania – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 97.00 – 93,50 – 95,25 – I

Spătăcean Tudor – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 95.00 – 81,00 – 88,00 – II

Tîrziu Daria Teodora – Apostol Nicoleta – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – 89.00 –   – 89,00 – III

Tat Bianca Iulia – Drăghiță Anca – Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș – Sebeș – 88.00 –   – 88,00 – M1

Mihăilă Alexia – Hamorszki Andreea – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 86.00 –   – 86,00 – M2

Muntean Larisa Andrada – Hamorszki Andreea – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 86.00 –   – 86,00 – M2

Marc Daniel Ioan – Bold Sanda – Colegiul Național Avram Iancu – Câmpeni – 85.00 –   – 85,00 – M3

Clasa a XI-a Sec. B

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Marc C. Rareş Eugen – Zisu Mihaela – Colegiul National „H.C.C.” – Alba Iulia – 97.00 – 100.00 – 98,50 – I

Iuonaș Lucian – Hamorszki Andreea – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 90.00 –   – 90,00 – II

Catelina Andreea – Dreghiciu Lucia – Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș – Sebeș – 87.00 –   – 87,00 – III

Clasa a XII-a Sec. A

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Lazăr Alexandru – Viorel – Chiorean Alina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – 95,00 – 92,50 – 93,75 – I

Petecuță Lazăr M. Teodora Maria – Zisu Mihaela – Colegiul National „Hcc”  – Alba Iulia – 86,00 –   – 86,00 – Ii

Clasa a XII-a Sec. B

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Crișan Alessandra – Hamorszki Andreea – Colegiul Național „Titu Maiorescu” – Aiud – 95 – 94,50 – 94,75 – I

Clasa a VII – a

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Crihan Gianina – Muresan Roxana – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – 99.00 – I

Brașoveanu Maria Patricia – Iftimie Paulescu Iula – Școala Gimnazială Nr.2 – Sebeș – 98.50 – II

Hațegan Dragoș – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 98.50 – II

Todoran Diana – Contan Giorgiana – Liceul Teoretic „Sfântul Iosif” – Alba Iulia – 97.00 – III

Deneș Eduard – Ciolan Iulia – Șc. Gimnazială „Toma Cocișiu”, Blaj – Blaj – 96.50 – M1

Dumitras Karina – Muresan Roxana – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – 96.00 – M2

Herlea Alexia – Cebotari Luminița – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – 96 – M2

Marcu Andrei Nicholas – Mihețiu Mihaela – Colegiul Național Lucian Blaga – Sebeș – 96.00 – M2

Marele A. C. Mihai – Birta Dana Valentina – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 96.00 – M2

Spătăcean Ana – Sibișan Diana Daniela – Școala Gimnazială „Singidava”, Cugir – Cugir – 95.50 – M3

Diacu Diana – Belașcu Anca/Lazăr Alexandra – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 95.00 – M

Muscă Miruna – Aldea Rocsana – Școala Gimnazială Șona – Șona – 95.00 – M

Varmaga Emanuel Raul – Todoran Felicia – Seminarul Teologic Ortodox ” Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – 95.00 – M

Budai Bianca Antonia – Ioan Casandra – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – 95.00 – M

Tuinea Antonio – Muresan Roxana – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – 93.00 – M

Tecșa Adriana – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 92.50 – M

Bleanț Alexia Maria – Grad Emilia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 92.00 – M

Mihota Roșian Juana Iszabela – Oproiu Maria – Mihaiela – Liceul „Horea, Cloșca Și Crișan” – Abrud – 91.00 – M

Morar Vladimir – Mihalca Andreia, Rusu Elena – Colegiul Tehnic”Apulum” – Alba Iulia – 91.00 – M

Birta C. Andrei – Cristian – Birta Dana Valentina – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 90.00 – M

Căstrase E. Antonio – Birta Dana Valentina – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 90.00 – M

Draica Elisabeta – Belașcu Anca – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 90.00 – M

Kiș Ariana – Cebotari Luminița – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Cugir – 89.50 – M

Pop Oana – Solomon Adrian – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 89.50 – M

Cordoș Filip – Belașcu Anca/Lazăr Alexandra – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 89.00 – M

Năcreală Vlad George – Muresan Roxana – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – 89.00 – M

Mircea Silvia – Sibișan Diana Daniela – Școala Gimnazială „Singidava”, Cugir – Cugir – 88.00 – M

Stoina Alexia – Stoina Rodica Delia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” – Baia De Arieş – 88.00 – M

Necș Alexia Maria – Grad Emilia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 87.50 – M

Stan Ioana – Budae Nicoleta – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – 87.00 – M

Varga Mirjam Aliz – Ciolan Iulia – Șc. Gimnazială „Toma Cocișiu”, Blaj – Blaj – 87.00 – M

Cloamba Darius – Paraschivescu Alina – Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 86.50 – M

Marian Emilian – Budae Nicoleta – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – 86.50 – M

Velișcu Sorana – Sibișan Diana Daniela – Școala Gimnazială „Singidava”, Cugir – Cugir – 86.50 – M

Nagy Rareș – Gherghinescu Emilia – Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 86.00 – M

Vlad Andrei – Pleșa Simona – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 86.00 – M

Clasa a VIII-a

Nume elev /Profesor îndrumător/ Unitatea de învăţământ / Punctaj dupa contestaţii / Punctaj proba orală / Punctaj final / Premiu

Stroescu Alexandru – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 97.00 – I

Levițchi Daria Ioana – Oargă Adina – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 95.50 – II

Badea Bianca – Mocanu Anca – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 95.00 – III

Plesa Diana – Calistru Iulia – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 94.00 – M1

Coman Andrei Bogdan – Grad Emilia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 93.00 – M2

Mărginean Carla – Ciolan Iulia – Șc. Gimnazială „Toma Cocișiu”, Blaj – Blaj – 92.50 – M3

Băjan Daria – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 92.00 – M

Cindrea Adrian – Marcu Mihaiela – Șc. Gimnazială „Toma Cocișiu”, Blaj – Blaj – 92.00 – M

Furnea Thomas – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 92.00 – M

Oneț Andra – Budae Nicoleta – Școala Gimnazială – Câmpeni – 92.00 – M

Cerbu Codruț – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 90.00 – M

Mărginean Robert – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 90.00 – M

Mărginean Sandra – Popa Lucia – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 90.00 – M

Onofrei Luca Dumitru – Lesenciuc Cristina – Liceul German Sebeș – Sebeș – 90.00 – M

Cernusca Dan – Cernusca Simona – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Zlatna – 89.00 – M

Șandru Flavius – Bircea Alina – Colegiul Național „I. M. Clain”, Blaj – Blaj – 89.00 – M

Răulea Daria – Lesenciuc Cristina – Liceul German Sebeș – Sebeș – 88.50 – M

Avram Paul Eduard – Belașcu Anca Cecilia – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 87.00 – M

Ștef Andreea – Ciolan Iulia – Șc. Gimnazială „Toma Cocișiu”, Blaj – Blaj – 87.00 – M

Negrescu Alexia Sendy – Grad Emilia – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 85.50 – M

Domșa Denisa Elena – Comșa Maria Florina – Școala Gimnazială „Ion Breazu”, Mihalț – Teius – 85.00 – M

Maier Horațiu Gabriel – Paraschivescu Alina – Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 85.00 – M

Mărginean Dan – Stăncescu Daniela – Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 85.00 – M

Pal A.I. Bianca – Miruna – Birta Dana – Valentina – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 85.00 – M



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ECONOMIE

Bosch România anunță cel mai rapid test PCR pentru depistarea SARS-COV-2. Oferă rezultate valide în 39 de minute

Publicat

Reprezentanții Bosch România anunță că au dezvoltat cel mai rapid test PCR pentru SARS-CoV-2 din lume, care oferă rezultate valide în numai 39 de minute.

„Am dezvoltat un nou test COVID-19, chiar mai rapid pentru Vivalytic, dispozitivul nostru de analiză. Acest test de reacție în lanț a polimerazei (PCR) oferă rezultate fiabile în 39 de minute.

Predestinat pentru utilizare descentralizată în centrele de testare mobile, testul ne va permite să liniștim oamenii și mai repede”, a transmis Volkmar Denner, CEO în cadrul Bosch.

  • Dezvoltarea noului test Bosch PCR face parte dintr-un proiect de cercetare și dezvoltare finanțat de Ministerul Federal German al Educației și Cercetării (BMBF).

Acesta a mai spus că procesul de dezvoltare a testului continuă.

„De la începutul lunii octombrie 2020, va fi posibilă evaluarea simultană a cinci probe într-un singur cartuș de testare, la o viteză comparabilă. Acest lucru va permite personalului medical să proceseze complet automatizat mai mult de 160 de probe pe zi folosind un dispozitiv Vivalytic”, a transmis Volkmar Denner, conform paginii de facebook a Bosch România.

Testul are o sensibilitate de 98% și o specificitate de 100%. Pentru a-l dezvolta, filiala Bosch Bosch Healthcare Solutions și-a unit forțele cu compania germană de biotehnologie R-Biopharm – un furnizor de frunte de teste manuale PCR extrem de sensibile. Testele PCR sunt considerate standardul de aur al metodelor de testare.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

TOP voturi pe listele suplimentare sau cu urna mobilă înregistrate în secțiile de votare din Alba

Publicat

A trecut mai bine de jumătate de zi de la deschiderea urnelor de vot la Alegerile Locale 2020. În unele localități din Alba,prezența la urne este chiar suprinzătoare, dar mai surpinzător este numărul votanților de pe listele suplimentară sau cei care au solicitat urna mobilă.

Vă prezentăm mai jos, topul localități din Alba cu prezența mare la urnele de vot ai celor de pe listele suplimentare sau care au solicitat urna mobilă, potrivit datelor de la ora 16.00.

Votanți pe listele suplimentare: 

Căminul Cultural – Ceru Băcăinți – 57 votanți (214 înscriși pe listele permanente)

Căminul Cultural Geogel – comuna Ponor – 51 votanți (185 pe listele permanente)

Școala Gimnazială comuna Vadu Moților – 50 votanți ( 1102 pe listele permanente)

Primăria Valea Lungă – comuna Valea Lungă – 46 votanți (1553 pe listele suplimentare)

Primăria comunei Ponor – comuna Ponor – 42 votanți ( 348 înscriși pe listele permanente)

Votanți cu urna mobilă

Școala Primară Drașov – comuna Șpring – 64 votanți ( 438 pe listele permanente)

Căminul Cultural Cetatea de Baltă – 51 votanți (879 pe listele permanente)

Școala Gimanzială Pianu de Sus – 42 votanți ( 1386 pe listele permanente)

Primăria comunei Șpring – 37 votanți ( 578 pe listele permanente)

Școala Primară Dumbrava – comuna Unirea 37 votanți (276 pe listele permanente)

 

 

 

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

ALEGERI locale 2020: PREZENȚA la vot ora 16.00 în ALBA, 32,8%. Județul, pe locul 20 în țară după prezența în secțiile de votare

Publicat

Peste 30% dintre alegători au mers la vot, până la ora 16.00, în județul Alba. Comparativ, acum 4 ani, prezența la urnele de vot era de 32,98%, la aceeași oră de referință.

Secțiile de vot se vor închide la ora 21.00.

Vezi VOT ALEGERI locale 2020. TOT ce trebuie să ştii despre scrutinul de ASTĂZI, pentru alegerea primarilor şi consilierilor

La ora 16.00, prezența la vot era de 32,8% (față de 32,98% în 2016). Județul Alba este pe locul 20 în țară, ca prezență la urne (pe primele locuri sunt Olt cu aproape 40%, Giurgiu, Teleorman).

Au votat 101.871 alegători din totalul de 310.563, respectiv 96.224 pe liste permanente, 3.542 pe liste suplimentare, 2.105 cu urna mobilă; 48.742 în mediul urban, 53.129 în mediul rural. Majoritatea celor care au votat până acum în județ sunt bărbați, din segmentul de vârstă de 45-64 ani, din mediul rural.

Prezența la vot pe orașe și municipii – județul Alba (ora de referință 16.00):

Alba Iulia –22,78%

Aiud – 23,14%

Sebeș – 25,27%

Blaj – 25,26%

Cugir – 25,61%

Ocna Mureș – 21,92%

Câmpeni – 50,34%

Abrud – 36,88%

Baia de Arieș – 37,46%

Teiuș – 32,74%

Zlatna – 35,89%

La ora 15.00, prezența la vot era de 28,8% (față de 29,74% în 2016). Au votat 89.453 persoane, din care 84.373 pe liste permanente, 3.264 pe liste suplimentare și 1.816 cu urna mobilă. În mediul urban au votat 43.305 alegători și în cel rural, 46.148.

La ora 14.00, prezența la vot era de 24,66% (față de 25,41% în 2016). Au votat 76.597 persoane din care 72.150 pe liste permanente, 2.988 pe liste suplimentare, 1.459 cu urna mobilă; 37.817 în mediul urban; 38.780 în mediul rural.

La ora 13.00, prezența la vot era de 20,23% (față de 21,10% în 2016). Au votat 62.850 alegători (59.186 pe liste permanente, 2.662 pe suplimentare, 1.002 cu urna mobilă; 31.729 în mediul urban; 31.121 în rural). În 12 localități din Alba, prezența este de peste 50% (Colibi, Răcătău, Izvoarele, Casa de Piatră, Lunca Largă, Ghiolcani, Ceru Băcăinți, Crăciunelu de Sus, Odverem, Dealu Geoagiului, Vidolm, Vălișoara).

La ora 12.00, prezența la vot era de 15,61% (față de 15,82% în 2016). 499 de persoane au votat cu urna mobilă și 2.332 pe liste suplimentare. În total, în județ s-au prezentat la urne 48.485 votanți (24.948 în mediul urban, 23.537 în mediul rural; 45.654 pe liste permanente).

La ora 11.00, prezența la vot era de 11,19% (față de 11,34% în 2016). Au votat 34.754 de alegători în Alba (32.552 pe liste permanente, 2.013 pe liste suplimentare, 189 cu urna mobilă; 17.931 în mediul urban, 16.823 în mediul rural).

La ora 10.00, prezența la vot era de 7,28% (față de 7,48% în 2016). În mediul urban, au fost la urne 11.667 de locuitori, iar în mediul rural – 10.954. În total, în județ, au votat 22.621 alegători (20.935 pe liste permanente, 1.676 pe liste suplimentare, 10 cu urna mobilă).

La ora 9.00, prezența la vot era de 3,94% (3,96% în 2016). Au votat 12.263 persoane din care, 10.912 alegători pe liste permanente/complementare, 1.350 pe liste suplimentare, o persoană cu urna mobilă. În mediul urban au votat 6.425 alegători, în cel rural, 5.838.

Până la ora 8.00, votaseră 5.737 de alegători (3.033 urban / 2.704 rural), din care 4.799 înscriși pe liste permanente și complementare și 938 pe liste suplimentare. Prezența la vot era de 1,84%, mai mare ca acum 4 ani (1,78% în 2016).

În jurul orei 8.40, prezența la vot era de 3,20%.

În judeţul Alba, sunt 310.563 cetăţeni cu drept de vot, care au acces la 439 de secţii de votare organizate în localităţi, potrivit potrivit prezenta.roaep.ro. Aproximativ 62.000 dintre ei sunt din Alba Iulia, care are 50 de secţii de votare.

La alegerile locale, se poate vota doar în comuna, oraşul, municipiul sau subdiviziunea administrativ-teritorială a municipiului în care alegătorul îşi are domiciliul sau reşedinţa. Totodată, cetăţenii pot vota numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea de domiciliu sau reşedinţă.

Vedeți AICI secția de vot la care sunteți arondați.

Dreptul de vot se exercită în baza unui act de identitate valabil, emis de statul român.

Date comparative 2016:

– ora 16.00 – votaseră 104.325 de alegători din judeţul Alba. Prezenţa la vot, 32,98% în Alba, 33,1% la nivel naţional

– ora 17.00 – votaseră 117.066 de alegători din judeţul Alba. Prezenţa la vot, 37,01% în Alba, 35,34% la nivel naţional (6.475.118 alegători la urne)

– ora 18.00 – votaseră 132.206 alegători din judeţul Alba. Prezenţa la vot, 41,8% în Alba, faţă de cea la nivel naţional, de 39,17% (7.177.770 alegători la urne)

– ora 19.00 – votaseră 147.913 alegători din judeţul Alba. Prezenţa la vot, 46,76% în Alba, faţă de cea la nivel naţional, de 42,93%

– ora 20.00 – votaseră 160.663 alegători din judeţul Alba. Prezenţa la vot, 50,79% în Alba, faţă de cea la nivel naţional, de 46,24%

– ora 21.00 – votaseră 168.780 de cetăţeni din Alba, din 315.280 pe liste. Prezenţa la vot, 53,21% în Alba, faţă de cea la nivel naţional, de 48,27%.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

FOTO Gheorghe Damian: „Am votat pentru educație. Educația este temelia pe care trebuie construită o comunitate puternică”

Publicat

Gheorghe Damian, primarul comunei Ciugud, a spus duminică, la ieșirea de la urne, că a votat pentru educație, deoarece aceasta este „temelia pe care trebuie construită o comunitate puternică”.  

„Am votat pentru EDUCAȚIE! Educația este temelia pe care trebuie construită o comunitate puternică. De educație ține și exercițiul democratic de astăzi și un om educat înțelege cât de important este votul său.

Răspunsurile la provocările și problemele viitorului le putem găsi doar în educație. Și cum arată astăzi școala va arăta mâine comunitatea în care trăim.

Cu dragoste pentru oamenii minunați din comuna Ciugud, am votat pentru normalitatea și performanța administrativă care trebuie să existe în orice sat din România”, a scris Gheorghe Damian, pe pagina de Facebook.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate