Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

Olimpiada de ROMÂNĂ 2018, REZULTATE finale, etapa judeţeană Alba. 12 elevi, calificaţi la etapa naţională


Publicat

carti

Inspectoratul Școlar Județean Alba a transmis rezultatele finale obținute de elevi la etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română – gimnaziu, gimnaziu minorități și liceu, care s-a desfășurat sâmbătă, 17 martie, la Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” din Alba Iulia.

Un grup de 12 elevi vor reprezenta judeţul în acest an la etapa naţională a olimpadei de Română, ce se va desfăşura în perioada 3-6 aprilie, Baia Mare (gimnaziu) şi 2-6 aprilie, Bucureşti (liceu), respectiv în 4-7 aprilie, la Covasna, pentru minorităţi.

Olimpiada de Limba şi literatura Română – rezultate finale etapa judeţeană Alba 2018

Clasa a V-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Cibu Maria Isabelle – Școala Gimnazială Daia Română – 115 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Cisteian Dimitria – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 113 – Premiul II

Negură Damian Zara Elenia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 112 – Premiul III

Petrutiu Maria Alexandra – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 111,75 – Menţiune

Decean Cosmina – Andreea – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 111,5 – Menţiune

Banea Aida Alis – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 111 – Menţiune

Galdău Ionela Ștefania – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 111 – Menţiune

Bucur Maria Dorina – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 109 – Menţiune

Micle Ana Maria – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 108,5 – Menţiune

Oargă Mihaela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 108,5 – Menţiune

Bolea Dragoş Ştefan – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 108 – Menţiune

Turcu Anastasia – Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 107 – Menţiune

Antilică Tudor – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 106 – Menţiune

Tomaniska Bianca Iulia – Şcoala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Menţiune – 104

Ordean Răzvan – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 103,5 – Menţiune

Hăprian Ioana Veronica – Şcoala Gimnazială Daia Română – 102,5 – Menţiune

Frățilescu Gabriel – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 102 – Menţiune

Stefănescu Bianca Nicoleta – Şcoala Gimnazială Petrești – 101 – Menţiune

Achimeț Andra Nicoleta – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 99

Goţia Tudor – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 98

Mărginean Nicola Ioana – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 98

Docea Sabina Ilinca – Scoala Gimnazială Ion Agârbiceanu Alba Iulia – 97

Olaru Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 96,5

Tudose Vlad Mihai – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 96,5

Oniga Alin – Școala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel – 96

Socol Gabriela Maria – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 96

Buciuman Natalia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 95

Ihuț Maria Ioana – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 94,5

Man Bianca – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 94,5

Grosu Ștefan – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 94

Miron Ioan Andrei – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 94

Oancea Andrei – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 93

Sicoe Alexia Vanesa – Scoala Gimnazială Ciuruleasa – 93

Stoica Ana Grațiela – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mureș – 93

Orlea Cristian – Ștefan – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 92,5

Botezan Raul – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 92

Bălgrădean Ioana Maria – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 91

Bujor Daria – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 91

Matei Dariana Ioana – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 91

Ispas Meda – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 90,5

Bal Stefan – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 90

Filimon Darya Roberta – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 90

Mureșan S.Marcus – David – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 90

Stan Ovidiu Mihai – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentatie Arieșeni – 89,5

Neamțu Răzvan – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 88

Macavei Sonia – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 87,5

Rotar Iuliana – Florina – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 87,5

Câmpean Maria Ioana – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 86,5

Popa Violeta – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 86,5

Floca Maria – Școala Gimnazială Cîmpeni – 86

Floca Daniela Maria – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 85,5

Comandașu-Soare Elizabeth-Mary – Şcoala Gimnazială. „Toma Cocișiu” Blaj – 85

Urieșu David – Şcoala Gimnazială Nr. 3, Vinerea – 84

Dăncilă Alecsandra – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83

Mateș Robert – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 83

David Medeea – Lorelai – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 82,5

Jibotean Raluca – Şcoala Gimnazială ,,Iosif Pervain” Cugir – 81

Radu Ariana – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 79

Trifan Bianca Maria – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 78,5

Marian Daniela Anamaria – Liceu „Horia, Cloșca Și Crișan” Abrud – 78

Duvlea Darius – Daniel – Școala Gimnazială Săsciori – 77

Nemeș Cristiana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 77

Gomboș Marinela – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos – 76

Bulancea Arina Maria – Şcoala Gimnazială “Iosif Pervain” Cugir – 75,5

Stanciu Filip – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 72

Clasa a VI-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Corbean Tudor – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 112,5 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Hăprian Amalia – Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș – 109 – Premiul II

Lombrea Mihail – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 107 – Premiul III

Aloman Denisa – Maria – Şcoala Gimnazială Petrești – 106,5 – Menţiune

Hațegan Amina Mălina – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 106,5 – Menţiune

Marcu Alexia Ioana – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 106,25 – Menţiune

Balea Antonia – Cristina – Școala Gimnazială Petrești – 106 – Menţiune

Bercu Ana Ecaterina – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 105 – Menţiune

Țăran Iulia Romana – Școala Gimnazială Daia Română – 104 – Menţiune

Avram Dorin – Scoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 103 – Menţiune

Docea Rebeca – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 102,5 – Menţiune

Domșa Luciana Lidia – Liceul Teoretic Teiuș – 102 – Menţiune

Hăprian Oana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 102 – Menţiune

Udvari Miruna Andreea – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – 102  – Menţiune

Hola Maria – Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” – 101,5  – Menţiune

Hudrea Briana Antonia – Liceul Horia, Cloșca Și Crișan Abrud – 101,5  – Menţiune

Vintilă Maria – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 100  – Menţiune

Jinar Delia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 99

Boroschi Tudor – Scoala Gimnazială Ion Agârbiceanu Alba Iulia – 98,5

Airinei Cristina – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 98

Dobra Maria Petronela – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 98

Stan Anda – Școala Gimnazială Cîmpeni – 98

Hileagă Larisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 97,5

Breaz Maria Simina – Școala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalț – 97

Oltean Darius – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 96,5

Marian Emilian Ilie – Școala Gimnazială Cîmpeni – 96

Blaga Rebeca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 95

Moldovan Naomi Gabriela – Şcoala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 95

Oprinescu Carmen – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 95

Ștefan Lucia – Ștefania – Școala Gimnazială Petrești – 95

Bleanţ Alexia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 94,5

Carnat Alina – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – 94,5

Stoina Alexia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 94

Bregar Alina Maria – Școala Gimnazială Benic – 92,5

Felea Daiana Alexandra – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 92,5

Crețescu Emilia – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda De Jos – 91,5

Diniş Antonia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 91,5

Morar Gabriel – Școala Gimnazială Săsciori – 91

Daisa Ioana – Colegiul Tehnic “Alexandru Domșa” Alba Iulia – 90,5

Medruț Ana-Maria – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna / Şcoala Gimnazială ,, Avram Iancu” Zlatna – 90

Valacec Ioana – Ștefania – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna / Şcoala Gimnazială „ Avram Iancu” Zlatna – 90

Ciortea Bogdan – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 89,5

Crihan Gianina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 89,5

Breaz Maria Dariana – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – 89

Mateica Patricia Maria – Școala Gimnazială Simion Lazăr Lunca Mureșului – 89

Morar Luciana Denisa – Şcoala Gimnazială Ciuruleasa – 89

Cordea Alessia – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 87

Botei Alexandra – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 86,5

Oarga Irina Nicoleta – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 85,5

Tecșa Maria Adriana – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 85

Grecu Ștefan – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84

Mustață Andrada – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 84

Pop George – Scoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 82,5

Muntean David – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 82

Mureșan Teodora – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 82

Pădurariu Tudor – Liceul Teoretic Teiuș – 82

Dumitraș Carina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 81

Cibu Ana Iulia – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 80,5

Cosma Maia Alexandra – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 78,5

Trifuț Alexandra Rebecca – Școala Gimnazială Cîmpeni – 77,5

Nicoară George – Seminarul Teologic Ortodox – 77

Costea Andrada – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 76

Barta Anda – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – 73,5

Fulea Roxana – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 72,5

Baicu Ștefan – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 72

Graur Roxana Maria – Liceul Teoretic Teiuș – 72

Necş Aşexia Maria – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 65

 Clasa a VII-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Tunsoiu Antonia – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 112 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Cătăuţă Casiana – Şcoala Gimnazială”Ion Pop Reteganul” Sîncel – 110 – Premiul II

Cristian Daria – Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 107 – Premiul III

Olaru Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 106 – Menţiune

Poptelecan Ioana – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 103 – Menţiune

Nicoară Ilinca Silvana – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 102,5 – Menţiune

Coș Tudor – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 102 – Menţiune

Lebădă Diana – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 102 – Menţiune

Prainer Tania Maria – Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 102 – Menţiune

Vancea Tudor Adelin – Școala Gimnazială Simion Lazăr Lunca Mureșului – 101 – Menţiune

Ștef Andreea-Iulia – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 100 – Menţiune

Florea Mihai Ioan – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 99

Dicu Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 98

Morariu Bianca – Maria – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – 97,5

Todoran Maria – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 97,5

Toda Emanuela-Coralia – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 96,5

Bîte Robert – Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – 96

Teglaş Roxana – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 95

Duma Diana – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 92

Pal Bianca-Miruna – Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mureș – 91,5

Iclozan Anda – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 91

Moga Ciprian – Andrei – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Hileagă Darius – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 90,5

Boitor Andreea Maria – Colegiul National “I.M.Clain” Blaj – 89

Oltean Mădălina – Școala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel – 89

Bustan Cosmina – Maria – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 88

Nagy Julia – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 88

Pașca Diana Valentina – Şcoala Gimnazială Vadu Motilor – 88

Szabo Antonia Alina – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – 88

Trif Diana – Liceul Teoretic Teiuș – 87,5

Țuculete Tudor – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 87

Buta Tudor Marian – Şcoala Gimnazială ”Ciuruleasa – 86,5

Fălădau Paula – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 86

Itu Jasmine-Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 86

Stefani Vanessa – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 85,5

Biriș Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 85

Tomuș Andrei Sebastian – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84,5

Păucean Ioana – Școala Gimnazială Doștat – 84

Radu Alexandra – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 84

Mateica Oana – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 83

Moldovan Maria Ioana – Școala Gimnazială Noșlac – 83

Mătărângă Magda – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 81

Potinteu Ana Alexandra – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 81

Tomescu Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 80

Tuhuţ Andreea Cristina – Şcoala Gimnazială „Ciuruleasa – 80

Radu Anda – Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – 78

Suto Andreea Claudia – Școala Gimnazială Mirăslău – 77,5

Asprescu Alexandru – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – 77

Ștefan Alexandra – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 77

Dura Diana-Maria – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 76

Ivascon-Barat Anamaria – Școala Gimnazială Scărișoara – 74,5

Mărginean Laurențiu Ioan – Școala Gimnazială „Iosif Pervain” Cugir – 72

Negoiţă Alexandra – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 71

Lazea Cosmin Robert – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentatie Arieșeni – 69

Jurca Andreas – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 66,5

Vasiu Georgiana – Școala Gimnazială Cîmpeni – 63,5

Lațiu Daria – Scoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos – 63

Trif Paula – Liceul Horea, Cloșca şi Crișan Abrud – 63

Macaveiu Mădălina – Şcoala Gimnazială Ciuruleasa – 62

Clasa a VIII-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Bandici Dan – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 117,25 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Voina Elena Andreea – Colegiul Naţional “I.M.Clain” Blaj – 115,75 – Premiul II

Pop Alexandra – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 111,75 – Premiul III

Ursa Daria Maria – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia – 111 – Menţiune

Ștefan Ana-Marina – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110 – Menţiune

Arion V.C. Radu – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 108,5 – Menţiune

Sava Roxana-Daniela – Școala Gimnazială Petrești – 108,5 – Menţiune

Căprariu Adnana Ioana – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 108 – Menţiune

Vasiu Cristina – Școala Gimnazială “Vasile Goldiş” Alba Iulia – 108 – Menţiune

Geogean Anca Maria – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 104 – Menţiune

Petricele Georgiana – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 103 – Menţiune

Vlaic M Mirela Elena – Școala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – 102 – Menţiune

Ilca Georgiana – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 100 – Menţiune

Leach Mădălina Sorina – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 100 – Menţiune

Negrea Mădălina – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – 100 – Menţiune

Petridean Alexia – Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – 100 – Menţiune

Fernandez Daria Maria – Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 99,5

Kanczi Viana Daniela – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 98

Mureșan Ioan-Sebastian – Școala Gimnazială Petrești – 98

Borla Denisa – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 96,5

Lazea Alexandra – Școala Gimnazială Scărișoara – 96

Jurj Mihaela – Școala Gimnazială Scărișoara – 95

Jurjiu Maria Cristina – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 95

Mureșan Diana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 94

Orian Izabela Maria – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj – 94

Oltean Diana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 93,5

Szocs Alexandra Mihaela – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 93

Creț Maria Magdalena – Școala Gimnazială Horea – 91

Nistea Ioana – Seminarul Teologic Ortodox – 91

Tocan Robert – Alexandru – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Zaharia Cristea Alina – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 91

Mitescu Cezara Alexandra – Liceul Teoretic Teiuș – 89,5

Crișan Miruna Maria – Colegiul National “I.M. Clain” Blaj – 89

Andresel Bianca – Liceul Horia, Cloșca şi Crișan Abrud – 88,5

Morariu Sara – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 88

Donea Teodora – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 87,5

Hileagă Maria – Georgiana – Școala Gimnazială Daia Română – 87,5

Szekely Andreea Maria – Școala Gimnazială „A. Sever” Aiud – 87

Igna Iulia – Elena – Școala Gimnazială Petrești – 84,5

Buzgariu Maria Lidia – Școala Gimnazială Cîmpeni – 84

Katana Casiana Daniela – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș – 83,5

Petruț Teodora Naomi – Şcoala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalţ – 81,5

Plic Florina Georgiana – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – 81,5

Boca Felicia Maria – Școala Gimnazială Benic – 81

Pițu Adriana Anamaria – Şcoala Gimnazială „Ion Breazu” Mihalţ – 80,5

Pușcaș Ozana Luminița – Școala Gimnazială Mirăslău – 80,5

Maxim Thea Elena Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 80

Neag Ioana Gabriela – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – 80

Daichendt Ioana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 79

Stan Iulia – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 79

David Ioana Georgiana – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 78,5

Oarga Crinela Andreea – Școala Gimnazială Ponorel – 78,5

Corcheș Carmen Diana – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – 74

Dandea Daria Ioana – Şcoala Gimnazială ”Simion Balint” Roșia Montană – 73,5

Docea Alma Diana – Școala Gimnazială „O. Hulea” Aiud – 73

Barb Ramona – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 70,5

Bicuț Paula – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 69,5

Botar Vasile Cristian – Şcoala Gimnazială “Simion Balint” Roșia Montană – 59

Clasa a IX-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Lăzărescu Adelina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 115,5 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Indrei Diana Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 110 – Premiul II

Matei Celina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 108 – Premiul III

Șolea Andra Ioana – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 106 – Menţiune

Nimas Andrei – Col. Naț. „Titu Maiorescu” Aiud – 105 – Menţiune

Fluieraș Tatiana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 104 – Menţiune

Palade Maria Magdalena – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 104 – Menţiune

Ciule Alexandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 102,5 – Menţiune

Oarga Andreea Claudia – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100,5 – Menţiune

Măriuță Miruna – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 96

Roșioru Magda – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 94,5

Dreghiciu Alexandra – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 93,5

Stoia  Alina Valentina – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 93,5

Marcu Ariana – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 93

Petruța Adelina – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 92

Cutean Mihaela – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 91

Dancea Carla – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 91

Negoițescu Andreea – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 88

Tămaș Teodora – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 85,5

Popa Ana – Maria – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 84,5

Bîrlea Alexandra Maria – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 84

Nistor Andreea Diana – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 83,5

Alba Alexia – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 82

Boroica Tudor – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 81,5

Lazea Bianca Mihaela – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 81,5

Groza Raluca Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 80

Mateş Raluca – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 80

Mihu Denisa – Liceul Tehnologic Sebeș – 80

Tomos Alexandra – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 79

Ignat Izabela – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 78

Motora Vasilica – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 77

Trif Gabriela Ioana – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 76,5

Burzo Nicoleta Gabriela – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 74,5

Gherman Eliza – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 74,5

Ivan Timeea Maria – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 74,5

Sanislav Roberta Iudifta – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 74,5

Iosif Cristina Monica – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 73,5

Trif Mara – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 72,5

Durbacă Sorin – Colegiul Național Horea Cloșca Și Crișan Alba Iulia – 70,5

Niculiță Roxana Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 69,5

Narița Diana – Liceul H.C.C. Abrud – 68,5

Bâra Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 67,5

Moldovan Aura Maria – Liceul Teoretic Teiuș – 67,5

Maniu Daniel – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 65,5

Ciortea Cristian Gabriel – Liceul Teoretic Teiuș – 63,5

Lodroman Denisa – Liceul Teoretic Teiuș – 61

Coneac Biatrice – Liceul Tehnologic Sebeș – 60

Cotișel Andreea Mihaela – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 60

Corcheș Bianca – Lceul H.C.C. Abrud – 58

Miheț Adriana – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 53

Klett Tabita – Liceul Tehnologic Sebeș – 49

Clasa a X-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Oltean Teodora Nicoleta – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 114 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Dobre Ruxandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 111,5 – Premiul II

Căta Luiza – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110,5 – Premiul III

Voina Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 110,5 – Menţiune

Miheț Andreia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 109 – Menţiune

Stoica Lavinia Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 108  – Menţiune

Pădurean Lavinia – Liceul ,,Corneliu Medrea” Zlatna – 107  – Menţiune

Ţimonea Raluca – Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – 106,5  – Menţiune

Bardan Bianca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 103 – Menţiune

Fildan Alexandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 102,5  – Menţiune

Popa Ioana – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – 101,5 – Menţiune

Bîscă Ioana Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100 – Menţiune

Moga Adriana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 100 – Menţiune

Pintea Mălina Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 100 – Menţiune

Bărbuşiu  Ioana – Seminarul Teologic Ortodox – 93

Beldean Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 92

Bursuc Nicolae – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 90,5

Catelina Andreea – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 89

Pandor Aura – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 87

Popa Carina Ariana – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 87

Săbăduș Luisa – Liceul Teoretic Teiuș – 87

Todescu-Ştefănuţ Amalia – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 87

Irinciuc Lavinia – Maria – Liceul Tehnologic Sebeș – 84,5

Szekely Tereza Cătălina – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 83,5

Albu Bianca – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83

Medruț Daiana – Liceul H.C.C. Abrud – 82

Rudei Valentina – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 81

Lazăr Ariana – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 78

Olteanu Irina – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 77,5

Boca Valentin – Liceul Teoretic Teiuș – 77

Duda Anastasia Maria – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 77

Popa Eduard Ianis – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 77

Haiduc Gabriela – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 74,5

Petruse Cătălin – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 74,5

Marc Daniel Ioan – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 72

Medrea Mihaela – Liceul Teoretic Teiuș – 70

Țimonea Denisa – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 69

Naghiu Oana – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 66

Bucea Bogdan Ilie – Colegiul Național Avram Iancu Cîmpeni – 65,5

Daisa Rebeca – Liceul Teoretic Teiuș – 62

Cordea Lorena Maria – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 50

Duma Eden Corina – Liceul Teoretic „Petru Maior”Ocna Mureș – 49,5

Ropan Andrada – Liceul H.C.C. Abrud – 44

Clasa a XI-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Rodilă Andrei – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 111,75 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Pițu Melisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 109 – Premiul II

Boian Denisa – Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir – 101,5 – Premiul III

Paniti Eva – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 99,5 – Menţiune

Sima Maria Andreea – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 92 – Menţiune

Stan Adrian – Colegiul Național „Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 87,5

Gălăţan Ramona – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 86

Rotta Sorana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 83,5

Petruța Camelia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 81

Arsu Teodora – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 76

Buta Iulia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 74

Iancu Adela – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 69

Mănișor Teodora – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 67

Haneș Paula – Liceul H.C.C. Abrud – 62,5

Roșca Andreea – Liceul Teoretic Teiuș – 60,5

Uț Alexandra – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă”, Baia de Arieş – 21,5

Clasa a XII-a

Numele şi prenumele elevului / Unitatea şcolară / Punctaj / Premiul

Toma Larisa – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 108 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Neag Ionela – Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni – 103,25 – Premiul II

Păucean Amalia – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 101,5 – Premiul III

Marian Lucian – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 93,5 – menţiune

Balea Bianca – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 92,5 – menţiune

Costea Mircea – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 82,5

Frățilă Raluca Alexandra – Colegiul Național ,,I. M. Clain” Blaj – 82,5

Câmpean Maria – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – 82

Cristian Maria – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 73,5

Vințeler Ioana Hari – Liceul Teoretic Teiuș – 68

Bucea Georgiana – Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș – 61,5

Boca Bianca Ioana – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – 60,5

Minorităţi (maghiară)

Elev / Clasa / Şcoala/ Punctaj / Premiul

Vecsei Krisztina – V – Liceul Teologic Romano – Catolic ”Gróf Majláth Gusztáv Károly” – 95,5 – Premiu I (participă la etapa naţională)

Mihalik Csilla Anna – V – Cololegiul Național Bethlen Gabor Aiud – Popa Ana Maria – 92,5 – Premiul II

Kiss Helga Monika – V – Colegiul Național Bethlen Gabor Aiud – 67,5

Toth Kincsö Dorottya – VI – Liceul Teologic Romano – Catolic ”Gróf Majláth Gusztáv Károly” – 59

Alte minorităţi:

Clasa a V-a

Streulea Filip – Liceul German Sebeş – 66,5

Clasa a VI-a

Elev / Clasa / Şcoala/ Punctaj / Premiul

Bena Răzvan Ioan – Liceul German Sebeş – 102,5 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Jurca Maria Miruna – Liceul German Sebeş – 91 – Premiul II

Sandu Celia Alutina – Liceul German Sebeş – 87 – Premiul III

Sava Raul Daniel – Liceul German Sebeş – 64

Clasa a VII-a

Elev / Clasa / Şcoala/ Punctaj / Premiul

Dragomirescu Emma – Liceul German Sebeş – 113 – Premiul I (participă la etapa naţională)

Chicea Mihai Danil – Liceul German Sebeş – 100 – Premiul II

Rotaru Raul Nicolae – Liceul German Sebeş – 101,25 – Premiul III

Onofrei Luca Dumitru – Liceul German Sebeş – 94,25 – menţiune

Sirbu Dorlores – Beatrice – Liceul German Sebeş – 91,5 – menşiune

Prunoiu Alessandro – Liceul German Sebeş – 85

Şiara Patricia – Liceul German Sebeş – 75,5

Clasa a VIII-a

Elev / Clasa / Şcoala/ Punctaj / Premiul

Cheşculescu Maria – Liceul German Sebeş – 113,5 – Premiu I (participă la etapa naţională)

Pienariu Ema – Liceul German Sebeş – 110 – Premiul II

Vinţan Luciana – Liceul German Sebeş – 96,5 – Premiul III.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

LIVE-VIDEO Crosul Unirii 2021: Copii, tineri și adulți aleargă în cinstea Zilei Naționale, la Alba Iulia

Publicat

La Alba Iulia are loc sâmbătă, 27 noiembrie, cea de-a 52-a ediție a Crosului Unirii. Evenimentul se desfășoară de la ora 11:00, în șanțurile Cetății Alba Carolina – pe Latura de Sud. La start sunt așteptate aproximativ 400 de persoane. 

La start participă și președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel.

La trecerea liniei de sosire, fiecare participant va primi un bilețel pe care îl va completa și preda la secretariat pentru întocmirea clasamentului.

Program:

  • 11:00 – 11:30 Distribuirea tricourilor
  • 11:30 START nr 1 – toate catogoriile de veterani, masculin și feminin – 2.700 m
  • 11:45 START nr 2 – copii până la 13 ani, masculin și feminin – 2.000 m
  • 12:00 START NR 3 – copii și tineri de la 14 la 34 ani, masculin și feminin – 2.700 m
  • 12:30 Festivitatea de premiere
Categorii de vârstă:
  • copii până la 11 (M; F)
  • 12 – 13 ani (M; F)
  • 14 – 15 ani (M; F)
  • 16 – 17 ani (M; F)
  • 18 – 19 ani (M; F)
  • 20 – 34 ani (M; F)
  • 35 – 39 ani (M; F)
  • 40 – 44 ani (M; F)
  • 45 – 49 ani (M; F)
  • 50 – 54 ani (M; F)
  • 55 – 59 ani (M; F)
  • 60 – 64 ani (M; F)
  • 65 – 69 ani (M; F)
  • 70 – 74 ani (M; F)
  • 75 – 79 ani (M; F)
  • 80 – 84 ani (M; F)
  • 85 – 89 ani (M; F)
  • 90+

Clasament și premii: se va alcătui un clasament individual pe categorii de vârstă (la stabilirea categoriei de vârstă se ia în calcul anul nașterii).

Se vor premia cu diplome și medalii fiecare categorie de vârstă, atât masculin cât și feminin.

Evenimentul este organizat de Primăria Alba Iulia în parteneriat cu Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia și Asociația Mamut Atletic.

Pentru Crosul Unirii 2021, Primăria Alba Iulia a cumpărat recent 108 medalii (3 medalii x 2 genuri x 18 categorii); 450 tricouri tehnice (50 buc mărimea S, 175 buc mărimea M, 175 buc mărimea L, 50 buc mărimea XL) și 30 de veste tehnice pentru voluntarii implicați în organizarea competiției. Valoarea totală este de 7.120,91 de lei. 

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Ministrul Transporturilor verifică în weekend lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda: Dacă nu există pericol, dăm drumul circulaţiei

Publicat

Lotul 2 al Autostrăzii A10 Sebeş-Turda, între Alba Iulia și Aiud, va fi dat în folosinţă, dacă nu există pericol, chiar dacă pe un kilometru sau doi se va circula pe un singur sens, a declarat, vineri, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, la preluarea mandatului.

„Ştiu că în acest moment avem o situaţie pe lotul 2 Sebeş-Turda, situaţie dată de acei 1-2 kilometri de surpări şi aşa mai departe. Să ştiţi că în acest weekend o să plec cu maşina la Timişoara – şi nu e prima dată, cam o dată pe lună nu merg cu avionul, merg cu maşina şi conduc singur – şi o să fac şi un mic ocol singur, fără să ştie nimeni, să văd stadiul real al acestui lot 2, care – eu vă spun intenţia mea: am văzut anumite filmuleţe cu lotul 2.

Dacă poate fi dat în folosinţă, chiar dacă pe un km sau doi se va circula pe un singur sens, vom da drumul.

Nu stăm să ne încurcăm… Cum, la fel, astăzi se dă drumul la Pasajul de la Mihăileşti… centura ocolitoare. Nu stăm….Ştiu că este o chestiune la ora 14:00. Ştiu că e concurs cine să meargă, cine să se ducă…

Nu o să merg, deşi sunt proiecte începute în 2017 – 2018. Nu sunt adeptul cu sobor de preoţi, cu tăieri de panglici şi cu chestiuni de acest tip. Astăzi, la ora 14:00, se dă drumul, fără tam-tam. Repet: datoria statului faţă de cetăţeni e mare. Nu e cazul de festivisme din acest punct de vedere”, a spus Grindeanu, citat de Agerpres.

El a subliniat, din nou, că se va da drumul circulaţiei pe lotul 2 Sebeş-Turda, dacă există siguranţă.

„O să merg la faţa locului pe lotul 2 Seberş-Turda şi, dacă nu există pericol, dacă există siguranţă, vom da drumul şi la cei 24 de km, dacă nu mă înşel, din lotul 2 Sebeş-Turda, chiar dacă pe un kilometru se va circula pe un singur sens. N-are nicio logică să ţină închis acel lot de autostradă, fiind finalizat în proporţie foarte mare. Repet: respectându-se normele de siguranţă”, a susţinut el.

Lotul 2 Sebeş-Turda are o lungime de 24,25 km şi va lega Alba Iulia Nord de Aiud.

Lotul 2 al Autostrăzii Sebeş – Turda este singurul aflat în construcţie. Pe loturile 3 şi 4 se circulă de câţiva ani şi pe lotul 1, dat în folosinţă de câteva luni, au mai rămas circa doi kilometri de finalizat.

Grindeanu, în urmă cu trei zile: am un mare semn de întrebare privitor la darea în folosință

În urmă cu 3 zile, Sorin Grindeanu, noul ministru al Transporturilor, anunța că are mari semne de întrebare că segmentul din autostrada Sebeș – Turda care leagă Alba Iulia de Aiud va fi dat în folosință așa cum au anunțat autoritățile, la 1 decembrie.

Grindeanu, a declarat că până la finalul acestui an am putea avea maxim 32 de kilometri de autostradă dați în folosință,  pentru că sunt probleme tehnice și există întârzieri.

”Din informațiile pe care le am în acest moment vorbim de posibilitatea de a da 7 km de autostradă în folosință pe trosonul Târgu-Mureș-Ungheni. De asemenea, vorbim de posibilitatea de a da în folosință lotul 2 din Sebeș-Turda, pe o lungime de 25 de kilometri, dar acolo avem probleme de structură, de surpări și am un mare semn de întrebare privitor la darea în folosință a lotului doi din Sebeș-Turda”, a spus Sorin Grindeanu.

A10 Sebeș -Turda: Șapte ani pentru 70 de kilometri. România deschide de Ziua Națională prima autostradă terminată după Revoluție

De Ziua Naţională, autoritățile au anunțat da în circulație prima autostradă terminată în întregime după Revoluție. Are doar 70 de kilometri, dar face legătura între două autostrăzi importante, care încă sunt neterminate.

E vorba de Autostrada 10 care ne va permite să ajungem de la Sibiu la Cluj-Napoca în două ore. Şapte ani a durat construcţia, iar probleme au fost la fiecare pas.

Pe Lotul 2 al Autostrăzii Sebeş – Turda, între Alba Iulia și Aiud este mobilizare generală. Se asfaltează, se montează parapetele, se trasează marcaje.

Autorităţile vor ca pe 1 Decembrie să dea drumul traficului pe porţiunea de 24 de kilometri de şosea de mare viteză care leagă Alba-Iulia de Aiud ceea ce va face ca A10 Sebeș- Turda să devină prima autostradă complet finalizată din România de la Revoluție.

Se lucrează de 6 ani pentru tronsonul de 24 km de la Alba Iulia -Aiud

Pe lotul 2 Sebeș-Turda, se lucrează de mai bine de 6 ani. Acest tronson are 24,25 km și va lega Alba Iulia Nord și Aiud.

Deschiderea acestui lot le va permite şoferilor să circule pe autostradă de la Sibiu până dincolo de Cluj-Napoca, la Nădășelu. Sunt aproape 200 de kilometri de autostradă fără întrerupere, dar cu multe restricții.

Problemele încep pe A1, între Sibiu și Sebeș unde sunt restricții în fiecare zi pe segmentele în care apar crăpături pe asfalt și unde, în 2014, autostrada s-a stricat imediat după construire și a stat închisă ani de zile.

Pe sectorul de autostradă de 22 de kilometri, de la Cunța, la scurt timp de la inaugurare au început să apară probleme în structura de rezistență a drumului din cauză că mi fost construite drenaje care să preia apele din rețeaua subterană. Astfel, la scurt timp, drumul s-a rupt iar un tronsonul de 200 de metri a luat-o la vale.

A10 Sebeș – Turda: problemele încă nu s-au terminat

Chiar şi după inaugurare, un punct critic al autostrăzii rămâne la kilometrul 20, unde, de aproape un an, constructorul se confruntă cu o mare alunecare de teren. Pe o porţiune de câteva sute de metri, şoferii vor fi nevoiţi să încetinească şi să circule din ambele direcţii doar pe un singur sens.

Cristian Pistol, director general CNAIR declară pentru ObservatorNews că lotul care se va da în circulație din 1 decembrie nu va fi și recepționat:

”Cum bine aţi spus dumneavoastră, noi dăm în circulaţie. Deci lotul de autostradă nu va fi recepţionat. Recepţia se va face după ce toate lucrările sunt finalizate. Noi estimăm că lucrările vor fi finalizate în jurul lunii aprilie a anului viitor.”

Alunecarea de teren de lângă Oiejdea nu va fi singura problemă nerezolvată la momentul deschiderii circulaţiei. Şoferii care vor circula pe autostradă şi vor avea nevoie la toaletă…trebuie să se abţină, pentru că cele două spaţii de servicii sunt departe de a fi finalizate. Si nu se va întâmpla acest lucru mai devreme de luna aprilie a anului viitor.

70 de kilometri construiți în 7 ani. A 10 – cea mai scumpă după Autostrada Bechtel (A3)

În ciuda neajunsurilor, Autostrada Sebeş – Turda este prima pe care România o construiește și o dă în circulație cap-coadă, de la Revoluţie încoace.

În 2012, A10 a fost proiectată să lege două autostrăzi pe atunci inexistente și are o lungime de 70 de kilometri.

Șapte ani pentru 70 de kilometri. În cei şapte ani cât a durat construirea ei, A10 s-a împiedicat aproape la fiecare kilometru. Că a fost vorba de alunecări de teren, de lipsa culoarelor de trecere pentru animalele sălbatice, de morminte antice descoperite pe traseu – toate acestea, plus exproprierile greoaie, au întârziat lucrările și au mărit costurile.

În actele iniţiale, fiecare kilometru urma să coste 6 milioane de euro. Cumva, a ajuns cea mai scumpă bucată de autostradă construită până acum în România, după lotul Bechtel. În medie, 10 milioane de euro am plătit pentru fiecare kilometru al şoselei dintre Sebeş şi Turda.

Greșeli de proiectare care au mărit costurile

Bogdan Ciprian s-a trezit cu un zid în dreptul porţii. A cerut în instanţă oprirea lucrărilor la autostradă, dar nu a obţinut decât drum de acces făcut de constructor. Acum e singurul om din Alba care are propriul său pasaj, pe sub un drum judeţean.

Bogdan Sandu Ciprian, proprietar pentru ObservatorNews: Mă va afecta foarte tare din partea autostrăzii că nu au pus panouri fonice în paralel cu casa mea, plus acest zid în faţa proprietăţii, care mi-a închis total accesul.

Nu a fost singura surpriză descoperită abia după începerea lucrărilor. O bretea de coborâre în nodul rutier Alba Iulia Sud a fost proiectată să treacă, aparent fără să ştie nimeni, prin mijlocul fostei gropi de gunoi a oraşului. Greşeala de proiectare nu doar ca a întârziat lucrările, dar a şi ridicat costurile, prin ecologizare, cu peste 1,2 milioane de euro.

Graba cu care s-a făcut studiul de fezabilitate a făcut ca la un moment dat autostrada să se împiedice în câţiva stâlpi de înaltă tensiune. Constructorul ceruse mutarea lor, pentru că erau fix în mijlocul căii de rulare. 4 ani a durat până când problema a fost rezolvată.

Proiectele Aiudului blocate din cauza întârzierii execuției lotului 2

În tot acest răstimp, Aiudul a stat cu marile proiecte de infrastructură blocate. În conturile oraşului zac nefolosite milioane de euro, fonduri europene, destinate înlocuirii sistemului de canalizare sau reparaţiei unor poduri. Lucrările nu s-au putut executa, pentru că oraşul ar fi fost complet paralizat din cauza traficului.

Oana Badea, primar Aiud: Contracte cu executantul care nu au putut fi puse în aplicare pentru că politia rutieră nu ne-a dat voie ar fi adus un prejudiciu şi mai mare traficului.

Au fost 7 ani în care drumul de la Sibiu la Cluj-Napoca s-a făcut şi în 4-5 ore. În cei 70 de kilometri care despart Sebeşul de Turda au apărut, între timp, 37 de cruci noi. Alţi 118 oameni au fost schilodiţi în accidente grave.

Iar România a ajuns pe primul loc în topul ţărilor cu cei mai mulţi morţi pe şosele. Cu lotul ce va fi inaugurat la 1 decembrie, vom avea 936 de kilometri de autostradă.

La cum arată planurile, abia în 2023 ne vom putea lăuda că depăşim 1000 de kilometri de şosele de mare viteză. Ungaria, o ţară cu o suprafaţă de două ori şi jumătate mai mică decât România, are peste 1500 de kilometri de autostradă.

Kilometri de autostradă pe care autoritățile au anunțat că le vor finaliza în 2021

A10 Sebeș – Turda, Lot 2 – 24,2 km ( anunțat că va fi dat în circulație în primele 6 luni)
A10 Sebeș – Turda, Lot 1 (rămas de finalizat) – 2 km
A3 Chețani – Câmpia Turzii – 15,7 km
A3 Târgu Mureș – Ungheni – 4,5 km (+ 4,7 km drum de legătură)
DX12 Craiova – Pitești, lotul 2 – 40 km

Total: 86,4 km de șosea de mare viteză

Autostrăzile din România, kilometri reali aflați în exploatare:

  • A1: București-Pitești – 110 km
  • A1: Sibiu-Sebeș-Orăștie-Simeria-Deva-Ilia 175 km
  • A1: Margina-Timișoara-Arad-Nădlac – 160 km
  • A2: București-Cernavodă-Medgidia-Constanța – 203 km
  • A3: București-Ploiești – 62,8 km
  • A3: Rășnov Cristian – 6,3 km
  • A3: Ungheni (Aeroport Tg. Mureș) – Iernut – Chețani – 31,7 km
  • A3: Câmpia Turzii – Nădășelu – 61,3 km
  • A3: Biharia – Borș – 5,3 km
  • A4: Centura Constanța – 22,2 km
  • A6: A1-Centura Lugoj – 11,4 km
  • A7: VO Bacău – 16 km
  • A10: Turda – Aiud Sud – 28,7 km *aproximativ 4 km (între nod Aiud și limita cu lotul 2) nu pot fi folosiți
  • A10: Sebeș – Alba Iulia Nord – 15 km
  • A11: Parte din Centura Arad – 2 km
    ———————————————————————
    TOTAL KM REALI ÎN EXPLOATARE: 910,7 km

Evoluția kilometrilor de autostradă deschiși circulației în ultimii 14 ani:

  1. 2004 – 97,2 km
  2. 2007 – 50,7 km
  3. 2009 – 42 km
  4. 2010 – 28 km
  5. 2011 – 57 km
  6. 2012 – 139 km
  7. 2013 – 108 km
  8. 2014 – 28,2 km
  9. 2015 – 46,6 km
  10. 2016 – 22,1 km (Lotul 3 Cunța – Săliște din A1 Sibiu – Orăștie – 22,11 km – a fost deschis inițial în noiembrie 2014, dar a fost închis în 2015 pentru reparații capitale pe o bucată. Întreg lotul a fost redeschis definitiv în octombrie 2016)
  11. 2017 – 15 km
  12. 2018 – 58,4 km
  13. 2019 – 42 km
  14. 2020 – 60,6 km

A 10 Sebeș – Turda – 4 loturi,  termen de finalizare anul 2016

Autostrada A10 face legătura dintre Autostrada A1 si Autostrada A3, pe traseul Sebes – Turda. Licitațiile au fost făcute în 2013, iar lucrările au început în 2014

Tronsonul Sebes-Turda a fost împărțit în patru loturi:

Lot 1 – 17,00 km de la intrarea pe autostrada în Sebes până la Pârâul Iovului,

constructori: asocierea SC Impresa Pizzarotti & C SpA – SC Pomponio SRL.

Cost: 541.739.137 lei fara TVA

Lot 2 – 24,25 km de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud; constructori:

asocierea Aktor SA – SC Euroconstruct Trading SRL.

Cost: 549.332.494 lei fără TVA.

Lot 3 – 12,45 km de la intrarea în Aiud până la nodul de la Decea,

constructori: asocierea Tirrena Scavi SpA, Societa Italiana per Condotte d’Acqua S.p.A.

Cost: 420.511.921 lei fără TVA

Lot 4 – 16,30 km de la nodul Decea până în Turda,

constructori: asocierea Porr Construct SRL, Porr Bau GmbH.

Cost: 470.004.894 lei fără TVA

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News.

foto: capturi video youtube/ Adisan

sursa: agerpres.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

27 noiembrie: 1.727 cazuri COVID și 180 decese raportate în România, în ultimele 24 de ore

Publicat

Au fost înregistrate 1.727 cazuri noi de COVID, în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise sâmbătă, 27 noiembrie, de Grupul de Comunicare Strategică. 

Au fost confirmate 180 decese, din care 45 anterioare (față de 160 în 24 de ore, cu o zi în urmă).

Comparativ, cu o zi în urmă erau raportate 1.958 cazuri în 24 de ore.

”Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 27 noiembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.727 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 180  de decese dintre care 19 anterioare”, a transmis Grupul de Comunicare Strategică.

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Părinții vaccinați ar putea beneficia de concediu pentru îngrijirea copiilor minori, aflați în carantină sau izolare. PROIECT

Publicat

Părinții vaccinați, pentru care nu s-a dispus măsura izolării sau carantinei, ar putea beneficia de concediu pentru îngrijirea copiilor bolnavi minori, aflați în carantină sau izolare din cauza Covid-19.

Indemnizația la care au dreptul aceste persoane pe durata concediului ar urma să fie în cuantum de 100% din baza de calcul stabilită conform legii, potrivit unui proiect legislativ înregistrat recent la Senat. 

Propunerea legislativă pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate a fost înregistrată la Senat pentru dezbatere, vineri, 26 noiembrie.

Potrivit inițiatorilor, un grup de parlamentari de la USR, inițiativa instituie o formă specială a concediului pentru îngrijirea copilului aflat în carantină sau izolare din cauza unei suspiciuni asupra unei boli infectocontagioase, acordată părinților pentru care nu s-a dispus măsura izolării sau carantinei și a căror activitate nu se poate realiza de la domiciliu.

„Soluția legislativă propusă nu poate avea în vedere acordarea unui concediu pentru carantină părinților necarantinați pentru minorii lor aflați în carantină sau izolare, întrucât dacă aceștia sunt imunizați, acordarea concediului pentru carantină nu poate fi justificată.

De asemenea, soluția legislativă nu poate avea în vedere acordarea unui concediu pentru îngrijirea copilului bolnav cu afecțiuni grave în vârstă de până la 18 ani, în condițiile art. 26
alin.(ll) din OUG nr. 158/2005, întrucât infectarea cu o boală infectocontagioasă poate sau nu determina agravarea stării de sănătate a minorului”, se precizează în expunerea de motive.

Potrivit normelor legale în vigoare, în cazul minorilor infectați cu o boală infectocontagioasă (în contextul actual al pandemiei, infectați cu SARS-CoV-2), aparținătorii/părinții care desfășoară o activitate profesională ce nu poate fi realizată de la domiciliu au următoarele posibilități:

Copil minor, infectat cu o boală infectocontagioasă – Aparținător/părinte nevaccinat/imunizat, contact direct – Aparținător/părinte vaccinat/imunizat

  • vârsta < 7 ani – concediu pentru carantină – concediu pentru îngrijirea copilului bolnav
  • vârsta 7-18 ani – concediu pentru carantină – nu beneficiază nici de concediu pentru îngrijirea concediului bolnav, nici de concediu pentru carantină

Prin urmare, în cazul în care părinții/aparținătorii sunt vaccinați împotriva unei boli infectocontagioase, cum ar fi împotriva Covid-19, fiind astfel imunizați, aceștia nu pot beneficia de niciun fel de concediu pentru îngrijirea minorilor cu vârsta cuprinsă între 7 și 18 ani, carantinați și izolați, întrucât prevederile legale actuale nu reglementează această situație.

Astfel, potrivit proiectului, persoanele asigurate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, care își desfășoară activitatea profesională ce nu poate fi prestată de la domiciliu și pentru care nu s-a luat măsura carantinei sau izolării în condițiile Legii nr. 136/2020, pot beneficia de concediu pentru îngrijirea copilului bolnav minor, aflat în carantină sau izolare din cauza unei suspiciuni asupra unei boli infecto-contagioase.

Indemnizația la care au dreptul aceste persoane pe durata concediului este în cuantum de 100% din baza de calcul stabilită conform legii.

Urmăriți știrile Alba24.ro și pe Google News

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate