EVENIMENT
Om de afaceri din Zlatna, cercetat în Germania pentru fraudă fiscală de peste 350.000 de euro din tranzacţii cu cupru
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2011/07/arestat_catuse.jpg)
Un tânăr de 36 de ani, om de afaceri cu domiciliul în Zlatna este cercetat de autorităţile judiciare din Germania pentru fraudă fiscală. Prejudiciul a fost estimat la peste 350.00 de euro prin necontabilizarea TVA-ului din tranzacţii cu cupru. Acesta a fost identificat de poliţiştii din judeţul Alba şi transferat în Germania, pentru că avea mandat european de arestare.
Mihai Şerban a fost reţinut de poliţişti la Ocna Mureş, în 29 mai, iar în luna iunie a fost transferat autorităţilor judiciare din Germania. Mandatul european de arestare a fost emis în 15 aprilie, pentru comiterea, în perioada decembrie 2012 – ianuarie 2013, a infracţiunii de fraudă fiscală. Pentru fapta prevăzută în Codul fiscal şi cel penal german, bărbatul riscă pedeapsa cu închisoarea de maxim 10 ani.
Acesta este acuzat că şi-a înfiinţat o firmă şi a emis facturi către o societate comercială din Germania pentru livrări de cupru, fără a contabiliza tranzacţia în conformitate cu o anumită procedură, cu indicarea separată a TVA-ului, creând un prejudiciu de 366.348, 63 euro. Autorităţile din Germania îl cercetează pentru această faptă.
Mihai Şerban are domiciliul în Zlatna, oraşul în care a funcţionat Ampelum, pe vremuri unul dintre cele mai mari producători de cupru de convertizor din Europa de Est. Combinatul de prelucrare a cuprului a fost închis definitiv în 2003. La momentul încetării activităţii, avea datorii de aproape 1.300 miliarde lei vechi.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
gogu
marți, 01.07.2014 at 21:19
in GERMANIA nu se poate !!, la ZLATNA s-a facut evaziune fiscala acum cativa ani cu mata cuproasa cu sprijinul politiculuii din primarie ! cine trebuia sa auda n-a vazut ,cine a auzit s-a facut ca nu vede !!!