brad craciun mos iarna zapadaȘi în această iarnă Alba Iulia va primi sărbătorile așa cum se cuvine, cu un parc cu patinoar, o căsuță a lui Moș Crăciun, o scenă în aer liber pentru diferite spectacole și nu în ultimul rând un brad. Parcul Sărbătorilor de Iarnă va fi deschis în perioada 1 decembrie 2016- 2 februarie 2017, iar comercianții care doresc să-și vând produsele în cadrul parcului o vor putea face contra unor sume stabilite de Primăria Alba Iulia și supuse la vot în ședința de CL. 

Publicitate

Dacă vara e loc de spectacol, iarna, Piața Cetății se transformă în Parc de Sărbătoare. Anul acest se propune deschiderea parcului în data de 1 decembrie și va fi funcțional până în 1 februarie 2017. În cadrul parcului vor fi amplasate chioșcuri din lemn destinate desfășurării activităților de alimentație publică, comercializarea produselor de artizanat și produse industriale de sezon.

O parte din aceste chioșcuri vor fi amplasate de Primăria Alba Iulia și vor fi date spre închiriere, iar o parte vor aparține comercianților care doresc să-și desfășoare activitatea pe cheltuiala proprie. Totodată în incita parcului va funcționa, ca în fiecare un, și un patinoar artificial, o scenă și un brad de Crăciun.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Taxele propuse anul acesta pentru cei care își vor desfășura activitatea în Parcul de Crăciun sunt următoarele:

  • un leu/zi/ mp pentru activitatea de alimentație publică
  • 0,8 lei/mp/ zi pentru comercializarea produselor de artizanat și produselor industriale de sezon
  • 2 lei/mp/zi pentru închirierea de chioșcuri pentru activitatea de alimentație publică
  • 1 leu mp/zi pentru închirierea de chioșcuri pentru desfacerea produselor de artizanat și produselor industriale de sezon