ACTUALITATE
Peste 2500 de locuitori din zona Munților Apuseni au rămas pentru ore bune, fără curent electric, din cauza vântului puternic
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/03/collage-e1585067836975.jpg)
Peste 2500 de locuitori din zona Munților Apuseni au rămas fără energie electrică marți dimineața. Defecțiunea s-a produs din cauza condițiilor meteo nefavorabile.
Mai exact au fost afectați 2492 de consumatori din comunele Mogoș, Bucium, Întregalde, Bistra, Lupșa, precum și dindouă localități din partea sudică a județului: Tonea, Mugești.
Oamenii din zonele afectate nu au știut ce se întâmplă și de ce au rămas fără curent electric. Inițial, incidentul nu a fost anunțat de autorități, ci doar în jurul orei 17.30, reprezentații Prefecturii Alba au transmis că au fost probleme în zona respectivă, dar că între timp s-au rezolvat.
Pentru remedierea situației, o echipă de la Electrica a lucrat prin nămeți timp de câteva ore bune.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)