Posibile probleme la serviciile online ale ANAF: Contribuabilii ar putea întâmpina întârzieri temporare în accesarea unor servicii electronice ale Ministerului Finanțelor și Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), după lucrările de mentenanță și optimizare a infrastructurii tehnice care se încheie luni 8 iunie, a anunțat instituția.

Publicitate

Conform sursei citate, echipele tehnice monitorizează permanent procesul de implementare și vor interveni cu celeritate pentru diminuarea eventualului impact și asigurarea reluării funcționării în condiții optime.

Contribuabilii sunt avertizați că, după finalizarea intervențiilor, pot apărea temporar disfuncționalități sau întârzieri în accesarea unor servicii electronice, inclusiv cele care susțin activitățile de trezorerie și administrare fiscală.

Având în vedere complexitatea operațiunilor tehnice, este posibil ca, în perioada imediat următoare finalizării lucrărilor, să fie înregistrate disfuncționalități temporare sau întârzieri în accesarea unor servicii informatice care susțin activitățile de trezorerie și administrare fiscală derulate de Ministerul Finanțelor și ANAF.

Publicitate