ACTUALITATE
Prefectul de Alba cere revizuirea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic. Măsuri pentru crescătorii de animale din judeţ
![soare](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/12/soare-iarna-zapada-e1548603611398.jpg)
Prefectul judeţului Alba va cere revizuirea Legii vânătorii, în urma unor discuţii cu reprezentanţii asociaţiilor crescătorilor de animale din judeţ. Aceştia s-au arătat nemulţumiţi de prevederea prin care păşunatul animalelor este interzis în perioada 6 decembrie – 24 aprilie.
Prefectul Gheorghe Feneşer s-a întâlnit joi, 3 decembrie, cu reprezentanţi ai asociaţiilor crescătorilor de animale din judeţ şi Asociaţiei Vânătorilor şi Pescarilor Alba, pentru a discuta nemulţumirile acestora privind interzicerea păşunatului oilor în terenurile agricole începând cu data de 6 decembrie.
Conform Legii nr.407/2006, Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic modificată prin Legea nr. 149/2015, art. 23, aliniat c, păşunatul animalelor domestice în terenul agricol este interzis în perioada 6 decembrie şi 24 aprilie.
„În urma discuţiilor purtate cu reprezentanţii asociaţiilor crescătorilor de animale din judeţ, voi face o intervenţie la Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale prin care voi solicita eliminarea sau cel puţin revizuirea paragrafului din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic, care prevede interzicerea păşunatului animalelor domestice în terenurile agricole în perioada 6 decembrie şi 24 aprilie. Consider că nu este posibil să ţii oile închise în ţarc pe o perioadă atât de lungă. Voi cere totodată şi sprijinul parlamentarilor judeţului nostru pentru a mă susţine în acest demers” a precizat prefectul Gheorghe Feneşer.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)