ACTUALITATE
Prefectura Alba: În judeţ se înfiinţează două clase cu calificări speciale, la licee, pentru lucrători în turism la Albac şi arhitectură la Alba Iulia
![sediul CJ, prefectura AB](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/05/Prefectura-CJ-Alba-e1617795901186.jpg)
În judeţul Alba se vor înfiinţa noi clase cu calificări speciale, adaptate cerinţelor de pe piaţa muncii actuale, transmite prefectul de Alba, Gheorghe Feneşer. Acesta a făcut demersuri la Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, în vederea înfiinţării în cadrul Liceului Tehnologic „ Ţara Moţilor” din comuna Albac, a unei clase cu specializarea în domeniul agricultură, calificarea lucrător în turism, învăţământ profesional cu durata de trei ani.
„ Zona în care este situat Liceul Tehnologic conferă elevilor de aici posibilitatea de a lucra ulterior în agroturism, asigurarea traiului din câştigurile din acest domeniu, fiind totodată una dintre puţinele opţiuni pentru locuitorii acestor meleaguri.
Pentru a evita şi chiar pentru a stopa fenomenul de exod al tinerilor spre zonele mai populate, dar şi pentru a veni în sprijinul agenţilor economici din domeniul turismului care solicită spre angajare personal calificat, ne-am adresat ministrului Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, domnul Mihai Sorin Cîmpeanu cu rugămintea de a înfiinţa o clasă de specialitate.
Domnul ministru a răspuns pozitiv solicitării noastre, aprobând suplimentarea proiectului planului de şcolarizare pentru judeţul Alba în anul şcolar 2015 – 2016, cu o clasă specială cu calificarea lucrător în agroturism, ce va fi repartizată Liceului Tehnologic „ Ţara Moţilor” Albac. Sper ca şi autorităţile locale să susţină corespunzător funcţionarea acestei clase speciale, pentru ca demersul nostru să se dovedească a fi viabil în timp”, a declarat prefectul Gheorghe Feneşer.
Totodată, prin acelaşi demers, s-a mai aprobat înfiinţarea unei clase cu specializarea arhitectură în cadrul Liceului de Arte „ Regina Maria” din Alba Iulia, fiind de altfel singura clasă de profil din judeţ.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)