Preotul ortodox din Petrești propune ca artiștii prezenți la Albafest să își doneze 10% din încasări, sinistraților
Propunere inedită a preotului ortodox din Petrești, Marius Slevaș. Acesta le adresează public artiștilor prezenți la Albafest, rugămintea de a-și dona 10% din încasări, sinistraților de pe Valea Sebeșului, care au avut de suferit ca urmare a inundațiilor. Pentru a oferi un exemplu, atât el, cât și soția își donează 10% din salariu, acestei cauze.
Rugămintea preotului merge către cei care vor urca pe scenă: Antonia, Carlas Dreams, Grasu XXL, Lidia Buble, Lora, Ruby, Liviu Teodorescu, Dorian Popa, Randi, Sore, Golden Gang, AMI, La Familia, Vunk și Karmen.
”Aud că se pregătește cu mare agitație " Albafest 2019". Minunat act de cultură, la care o să particip cu o singură condiție: toți artiștii participanți să contribuie cu 10% la acțiunea de ajutorare a fraților noștri greu încercați de apele care le-au luat bruma de agoniseală.
Ținand cont că sunt plătiți din bugetul orașului, cred că ar fi un gest nobil să întoarcă și ei comunității o parte din darul pe care îl primesc. Restul de 90% este onorariul pe care îl merită fiecare pentru munca sa” este mesajul transmis de preotul din Petrești, ziarului Alba24.
De altfel, acesta a început deja o campanie de strângere de alimente, haine și bani pentru sinistrați. ”Noi avem un centru de colectare la Biserică, iar duminică strângem donații în bani de la credincioșii noștri. Iar ca exemplu, donez personal 10% din salariul pe luna iunie pentru sinistrați. Soția mea, care este profesoara, face acelasi lucru...” a adăugat Marius Slevaș.
De cinci ani, preotul se ocupă de un proiect care se numește "Și ei sunt frații noștri". ”În fiecare an am dus cu microbuzul bisericii tone de haine și alimente în comunitățile de rromi din Sebeș, Alba Iulia, Loman, Răchita - atunci nu era devastată de ape și Ungurei” a detaliat acesta.
Anunțul de pe pagina Parohiei din Petrești:
Ajutor pentru frații noștri greu incercați
Marti, ora 8.00, deschidem un Centru de colectare a produselor neperisabile (care nu se strică) la Biroul din curtea bisericii din Petrești. Se pot aduce: apă îmbuteliata, faină, zahăr, orez, conserve, paste și tot ceea ce e nevoie pentru hrana zilnică.
Produsele vor fi duse cu microbuzul bisericii direct la beneficiari.
Centrul va fi deschis de marți până sâmbată între orele 8.00- 20.00.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (3)