ACTUALITATE
Preşedinta Curţii de Apel Alba Iulia, Alexandra Iuliana Paştiu, preia un nou mandat la conducerea instanţei. A obţinut media 10 la examenul organizat de CSM
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/03/Alexandra-Iuliana-Pastiu.jpg)
Alexandra Iuliana Paştiu este judecător din 1999, activând la instanţele din Aiud, Miercurea Ciuc, Avrig, Sibiu, Tribunalul Alba şi Curtea de Apel Craiova. Din 2011, a devenit magistrat la secţia penală de la Curtea de Apel Alba Iulia, iar din 2014 este preşedinte al acestei instanţe. Atunci, a promovat examenul de numire în funcţia de conducere, cu media 9,46.
În perioada 9 septembrie – 9 decembrie 2016, a participat la examenul pentru numirea în funcţiile de conducere organizat de CSM, la care a luat cea mai mare notă, fiind singurul candidat care a obţinut media 10 din concurs. Nu a avut contracandidat pentru ocuparea postului de preşedinte al instanţei din Alba Iulia.
Prin urmare, începând cu 1 ianuarie 2017 va exercita al doilea mandat de preşedinte al CA Alba Iulia, în condiţiile în care legea 303/2004 prevede posibilitatea reinvestirii o singură dată a judecătorilor în funcţia de conducere.
La acelaşi concurs, a participat şi judecătorul Florica Şchiopu, care preia un nou mandat de vicepreşedinte al Tribunalului Alba, promovând concursul cu media 9.05.
Vezi: Rezultate concurs conducere instante 2016
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)