ACTUALITATE
Preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel, a primit distincţia „Meritul Academic”, pentru susţinerea proiectelor culturale
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/01/image-1.jpeg)
Ion Dumitrel a primit „Meritul Academic” pentru „modul exemplar în care susține proiectele culturale de interes regional și național”, diploma fiind o recunoastere a sprijinului constant acordat culturii române – în special Academiei Române – și pentru implicarea sa, în calitate de președinte al Consiliului Județean Alba, în dezvoltarea și promovarea a numeroase evenimente culturale.
Meritul Academic este una dintre cele mai importante distincții acordate de Academia Română. De-a lungul timpului mai multe personalități publice, diplomați sau oameni de cultură precum Adrian Păunescu, Varujan Vosganian, Șerban Cantacuzino sau Olga Tudorache au fost laureați ai Meritului Academic.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)