ACTUALITATE
Preşedintele Curţii de Apel Oradea, Andrei Rus, se mută judecător la Alba Iulia, după ce şi-a dat demisia de la conducerea instanţei
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/07/curtea-de-apel-alba-iulia2.jpg)
În şedinţa din 20 decembrie, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) – Secţia de judecători, a avizat eliberarea din funcţie a acestuia, ca urmare a demisiei şi continuarea activităţii la Curtea de Apel Alba Iulia, potrivit cererii sale.
Astfel, CSM a avizat “eliberarea din funcţia de preşedinte al Curţii de Apel Oradea a domnului judecător Rus Andrei- Claudiu, începând cu data de 1.02.2017, ca urmare a demisiei” şi “continuarea activităţii la Curtea de Apel Alba Iulia a domnului judecător Rus Andrei-Claudiu, în temeiul art. 51 alin. (1) din Legea nr. 303/2004, începând cu data de 1.02.2017, ca urmare a eliberării din funcţia de preşedinte al Curţii de Apel Oradea, prin demisie”.
Andrei Rus este preşedinte al Curţii de Apel Oradea din 2014, aflându-se la primul mandat la conducerea instanţei. Potrivit presei locale, decizia de a renunţa la funcţie a fost luată din “motive personale”.
Judecătorul a mai fost, anterior, vicepreşedinte al Tribunalului Maramureş şi şeful Secţiei Penale de la Judecătoria Baia Mare. Are 15 ani experienţă în domeniu.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)