Prezența unui urs, semnalată la Șugag. Mesaj RO-Alert transmis locuitorilor din zonă
Locuitorii din zona Sebeș au primit, duminică, un mesaj RO-Alert după ce prezența unui urs a fost semnalată pe raza localității Șugag.
Avertizarea a fost transmisă de ISU Alba, iar oamenii au fost sfătuiți să evite zona și să rămână în locuințe.
„A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Șugag. Evitați zona, rămâneți în locuințe”, se arată în mesajul RO-Alert transmis populației.
UPDATE: La fața locului s-a deplasat de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare.
Recomandările autorităților
Prin mesajul de avertizare, locuitorii au fost sfătuiți să păstreze distanța față de animal și să nu încerce să îl fotografieze sau să îl hrănească.
De asemenea, autoritățile le recomandă oamenilor să își protejeze animalele din gospodării, fără să se expună pericolului.
„Păstrați distanța față de animal și nu încercați să vă fotografiați cu acesta sau să îl hrăniți. Fără să vă expuneți pericolului, protejați animalele din gospodărie”, se mai arată în mesajul transmis de ISU Alba.
Autoritățile atrag atenția că animalele sălbatice pot deveni periculoase, mai ales dacă sunt speriate, hrănite sau provocate.
Mesajul RO-Alert a fost transmis pentru prevenirea unor incidente și pentru avertizarea rapidă a populației din zona afectată.
Foto: Arhivă
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)