Uncategorized
Prezentare pentru elevii Colegiului “I.D. Lăzărescu” din Cugir: carieră de agenţi sau ofiţeri în penitenciare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/03/prezentare-cugir-cariera-penitenciare.jpg)
Inspectorul principal Laurenţiu Ciungan şi agent de principal grad II Daniel Andrei le-au prezentat elevilor instituţiile de învăţământ care pregătesc funcţionarii publici cu statut special: Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza, Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul” Bucureşti, Institutul Medico-Militar, Bucureşti, Academia Tehnică Militară, Bucureşti, Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu.
Au fost prezentate şi cele două instituţii aparţinând Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor: Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri ai Forţelor Terestre “Basarab I” Piteşti şi Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare Târgu Ocna. După absolvirea cursurilor de 1 an, tinerii vor deveni agent principal sau secundar în domeniul penitenciarelor.
Unii dintre elevii participanţi la întâlnire s-au arătat interesaţi de acest domeniu, însă alţii s-au declarat rezervaţi din cauza probelor eliminatorii (fizice/sportive), dar privind complexitatea celor scrise – de Istoria României, Limba şi literatura română, Matematică şi Fizică.
Sorin GIURCA
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)