ACTUALITATE
Primăria Alba Iulia cedează administrarea depozitului neconform de deșeuri, Consiliului Județean Alba. Vechea groapă de gunoi va fi închisă
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/11/groapa-de-gunoi-ocna-mures.jpg)
Potrivit adresei nr. 28745/06.04.2015 a Unității de Implementare a Proiectului ”Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în județul Alba” a Consiliului Județean Alba, proiect aflat în derulare și în conformitate cu graficul de execuție a contractului de lucrări ”Închidere depozit neconform de deșeuri Alba Iulia”, s-a estimat obținerea autorizației de construcție în luna mai 2015, fapt pentru care se impune preluarea administrării înaintea termenului de finalizare a operării în depozitul neconform de deșeuri al municipiului Alba Iulia, pentru o perioadă de maxim 5 ani, care cuprinde execuția și perioada de notificare a defectelor.
Astfel, pentru realizarea lucrărilor de închidere a depozitului neconform din Alba Iulia a fost necesară constituirea dreptului de administrare în favoarea Consiliului Județean Alba asupra imobilului proprietate publică a municipiului Alba Iulia, situat în muncipiul Alba Iulia, zona Pârâul Iovului – Rampa de gunoi, în suprafață 95.579 mp.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)