EVENIMENT
Primăria Alba Iulia va amenaja un loc de joacă pentru copii, în curtea Școlii din Oarda de Sus. Ce echipamente va include
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2022/09/echipamente-joaca-oarda-de-sus-scaled-e1662463478887.jpg)
Primăria Alba Iulia va amenaja un loc de joacă aflat în curtea Școlii generale din cartierul din Oarda de Sus. Locul de joacă pentru copiii cu vârste între 3 și 12 ani urmează să fie dotat cu echipamente care vor asigura condițiile necesare petrecerii timpului în aer liber, în condiții de maximă siguranță.
În acest sens, administrația locală a lansat marți, 6 septembrie, o achiziție directă pentru furnizarea de dotări (echipamente) pentru spațiul de joacă din Oarda de Sus.
Se vor amplasa următoarele echipamente:
- un complex de joacă multifuncțional, compus din două turnuri metalice, o platformă metalică, trei tobogane (dintre care unul spirală) și o scară de acces
- un complex de joacă multifuncțional, compus din două turnuri metalice, o platformă metalică, trei tobogane, două jocuri interactive și o scară de acces
- un balansoar metalic mare, pentru două persoane
- o figurină cu arc
- două hinte metalice, cu două scaune
- un carusel pentru patru persoane
- o cățărătoare
Zona va fi amenajată cu 63 de pavele din cauciuc și 113 borduri din cauciuc, cu inserție metalică.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)