Primarii "traseişti" şi-ar putea pierde mandatul. Propunere de respingere a Ordonanţei 55, adoptată de deputaţi
Este vorba de iniţiativa legislativă de respingere a Ordonanţei de urgenţă 55/2014 care permite ca aleşii locali să-şi aleagă un partid timp de 45 de zile, fără să-şi piardă mandatul.
Propunerea legislativă a fost iniţiată de deputatul PPDD Tudor Ciuhodaru şi prevede că se respinge această Ordonanţă, iar primarii care au optat pentru derogările Ordoanţei să-şi piardă mandatul şi să fie înlocuiţi.
Proiectul a fost adoptat tacit deoarece termnul constituţional pentru dezbatere şi vot final de 12 noiembrie a fost depăşit.
Camera Deputaţilor este prima Cameră sesizată, Senatul este decizională cu această propunere legislativă.
Ordonanţa 55/2014 se află în prezent la comisii la Senat.
sursa: mediafax
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit






Comentarii (0)