EVENIMENT
Primarul din Râmeț și un angajat al primăriei, trimiși în judecată pentru fapte de corupție. Ce spune Vasile Raica
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/12/0401-e1608119904526.jpg)
Primarul localității Râmeț, Vasile Raica (PSD Alba), a fost trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Alba, în data de 15 decembrie, însă momentan nu a primit un prim termen de juedcată.
Pe lângă Vasile Raica a fost trimisă în judecată și Gligor Daniela, inspector principal în cadrul primăriei. Dosarul a fost întocmit de DNA Alba, dar momentan instituția nu a făcut publice acuzațile pentru care cei doi au fost trimiși în judecată.
Parte civilă în dosar este Agenția pentru Plăți și Agricultură (APIA).
Contactat de alba24.ro, primarul Raica Vasile a declarat că ar fi vorba despre subvenții de la APIA, fonduri captate între anii 2010 – 2016. Mai mult de atât acesta a spus că nu a fost audiat în calitate de suspect de către procurorii DNA Alba și că abia în cursul zilei de 17 decembrie ar avea o întâlnire cu un avocat ales pentru studierea dosarului.
sursă foto: primariaramet.blogspot.com
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)