ACTUALITATE
Prinşi la pescuit cu unelte interzise. Doi bărbaţi, din Ocna Mureş şi Unirea, cercetaţi penal
![pesti braconaj](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/04/pesti-braconaj.jpg)
Doi bărbaţi din Ocna Mureş şi Unirea au fost depistaţi de poliţişti, în timp ce pescuia în albia râului Mureş folosind unelte interzise. S-au ales cu dosare penale.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Ocna Mureş, în timp ce desfășurau o acţiune de combatere a ilegalităţilor din domeniul piscicol, i-au depistat pe doi bărbaţi, de 30 respectiv 65 de ani, primul din Ocna Mureş, iar cel de-al doilea din comuna Unirea, în timp ce pescuiau, din albia râului Mureş, folosind unelte de pescuit tip „paraşută”, interzise la folosire.
Poliţiştii le-au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de braconaj piscicol prin folosirea de unelte neautorizate, iar uneltele l-au confiscat.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)